Bolí vás kolena při běhání?

Běh je oblíbenou aktivitou, o kterou se zvýšil zájem hlavně po vypuknutí koronavirové pandemie, kdy se uzavřela prakticky všechna fitness centra. Zájem o sport v žádném případě neutichl ani tehdy, kdy se svět začal vracet do normálu. A co ostatně neutichlo také, byla bolest kolen, která nám běhání bohužel znemožňovala. Co je příčinou nepříjemného pocitu a jak s bolestí kolen při běhu zatočit, abychom si mohli sportování naprosto vychutnat?

 

běh do schodů po přípravcích na hubnutí

Na vině je nejčastěji špatný styl běhu

Viníků bolestí kolen při běhu může být vícero. Tím nejčastějším důvodem vzniku nepříjemného pocitu je však špatný styl běhu, který se musí vylepšit. Ovšem ani s jeho vylepšením bolest často neodchází. 

Abyste mohli co nevidět zahájit léčbu, která by vás nepříjemného pocitu zbavila, je zapotřebí zamířit k fyzioterapeutovi nebo jinému podobnému specialistovi. Právě s jeho pomocí určíte pravděpodobnou příčinu, a na základě tohoto zjištění se může stanovit léčba zahrnující nejen pravidelné cvičení, ale většinou i nejlepší kolagen podporující správné fungování kloubů.

 

správný styl běhu

TIP: Pokud jste v běhu začátečníci, podívejte se na článek Jak začít správně běhat a vyvarujte se chybám.

Nejlepší na regeneraci je BCAA

Máte strukturální nebo funkční problém?

 

strukturální nebo funkční problémy kolen

 

Díky návštěvě odborníka také hravě zjistíte, jestli vás trápí spíše strukturální problém, nebo jestli se vás týká takzvaný funkční problém. Zatímco strukturální spočívá v poškození menisku, vazů nebo chrupavky, funkčním může být vážnější poškození kolene, kdy je omezená funkčnost buď kloubů, nebo šlach či okolních svalů. 

Co je to běžecké koleno?

V souvislosti se zmíněným stanovením diagnózy se může také stát, že se vás týká takzvané běžecké koleno. Tento problém je u běžců taktéž velmi častý a vzniká přetížením přední části kolene pod čéškou. Bolest je narůstajícího charakteru a s postupem času se neprojevuje jenom při běhu, ale také při samotné chůzi, a to především když jdete z kopce nebo po schodech. 

Co je to syndrom iliotibiálního traktu?

Abychom měli seznam nejčastějších příčin bolesti kolene opravdu uzavřený, za zmínku stojí ještě syndrom iliotibiálního traktu. Problém se vyznačuje především bolestmi na zevní straně kolene. Ty mají tendenci vykouknout na povrch hlavně při delším běhu nebo chůzi. Viníkem či zdrojem bolesti jsou časté seběhy z kopců dolů, případně i nevhodně zvolená obuv (mimochodem, kvalitní boty jsou při běhu alfou i omegou, tak výběr nepodceňujte).

 

Kloubní přípravek na bolavá kolena

 

Léčba bývá různorodá

Návštěva fyzioterapeuta nebo jiného podobného specialisty se doporučuje také proto, že se díky určení konkrétní diagnózy dokáže určit správná léčba. Ta v tomto případě může vypadat různě, obvykle však zahrnuje zmiňované užívání kolagenu, dále klidový režim a zbytečné nepřetěžování dolních končetin. A samozřejmě strečink neboli protahování bývá na programu dne pacienta.

 

léčba nebo suplementy

Bolestem kolenou lze předcházet

Někdy za nimi stojí špatný styl při běhu, jindy příliš časté výběhy do kopců nebo z kopců. Bolesti kolen mohou vzniknout z mnoha různých příčin, vždycky jim lze předcházet. 

Jednou z možností, jak nepříjemným bolestem předejít, je navštívit zkušeného sportovce nebo odborníka na běh, který se na váš styl běhu podívá a zhodnotí ho. Zjistíte, jestli běháte správně, případně čemu se máte vyvarovat, abyste předešli zmiňované bolesti kolenou. 

Kromě toho je dobré investovat do kvalitní obuvi. Jak už bylo řečeno, pevné, prodyšné boty jsou alfou omegou a velkou měrou se podílí na správném a bezbolestném vykonávání sportovní aktivity. Zmiňme i supinaci a pronaci, protože ani drahé boty nemusí být k ničemu, když se toto při výběru obuvi neřeší.

Před během i po něm se nezapomínejte pořádně rozcvičovat. Protahování věnujte alespoň pět až deset minut jak před vyběhnutím, tak po zdolání několika kilometrů. 

V neposlední řadě nepodceňujte regeneraci, kvalitně spěte a zkontrolujte si svůj jídelníček, jestli je opravdu plný kvalitních živin, které tělo ke svému fungování potřebuje.

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader