L-arginin – proč je tato aminokyselina tak důležitá?

L-arginin je biogenní aminokyselina, která je důležitá pro správné prokrvení tkání, svalů a přísun energie do svalů. L-arginin je důležitý pro produkci dalších látek v našem organismu, například oxidu dusnatého, ten je nepostradatelný zejména při silovém tréninku. Přímo i nepřímo L-arginin ovlivňuje mnoho procesů v našem těle, proto je pro náš organismus naprosto nepostradatelnou semi-esenciální aminokyselinou

 

L-arginin je nepostradatelná aminokyselina pro náš organismus.

K čemu je L-arginin – účinky

Účinky L-argininu jsou skutečně široké a komplexní. Výrazný vliv má na zlepšení sportovního výkonu. To je důvod, proč ho s oblibou užívá podstatná část sportovců. Kvalitní L-arginin zlepšuje výkon při cvičení, a to především díky zvýšení hladiny oxidu dusnatého v našem těle. Napomáhá zároveň regulovat vysoký krevní tlak, jak potvrdily některé studie – právě se správným prouděním krve se pojí také vliv na kvalitu erekce.

 •     Zvyšuje prokrvení svalů a mozku, a to především díky oxidu dusnatému (NO)
 •     Napomáhá produkovat růstový hormon GH a inzulin
 •     Pokud se snažíte o nárůst svalů, podpoří účinnost různých whey proteinů
 •     Zlepšuje regeneraci namožených svalů, ale také kloubů a chrupavek
 •     Podporuje tvorbu bílých krvinek, díky tomu se urychluje proces hojení a obnova chrupavek
 •     Zlepšuje sexuální funkce a výkonnost, podporuje erekci a tvorbu spermií
 •     Reguluje hladinu krevního cukru
 •     Zlepšuje imunitní reakci organismu

 

Doplněk stravy arginin zlepší vaši fyzickou výkonnost i regeneraci svalů po tréninku. 

L-arginin se v našem těle tvoří především v ledvinách a játrech, a to za přítomnosti dalších aminokyselin, především Citrulinu a L-Ornitinu. Tvoří se z něj především oxid dusnatý (NO), který má přímý vliv na rozšíření cév (vazodilataci), díky tomu zlepšuje průchodnost krve cévami, snižuje krevní tlak a napomáhá lepšímu okysličení nejen svalů, ale třeba i orgánů. Pro náš organismus je L-arginin základním stavebním kamenem. 

  Nejlepší protein na růst svalů

Na co je dobrý L-arginin

Účinky L-argininu jsme si odhalili, ale na co konkrétně ho využít v praxi? Je mnoho oblastí, kde L-arginin pomůže. Například díky zlepšení sportovního výkonu je vhodný pro všechny sportovce, kteří chtějí podávat ještě lepší výsledky. Studie ukazují, že pokud užíváte doporučenou dávku L-argininu alespoň po dobu 1 měsíce, výrazně se tím zlepší sportovní výkon.

 

L arginin pro zvýšení výkonu

L-arginin a vysoký krevní tlak

Na co je dále L-arginin dobrý? Díky regulaci krevního tlaku může pomoci lidem, kterým se často točí hlava – to je právě způsobeno špatným krevním tlakem. Studie ukazují, že užívání L-argininu snižuje systolický i diastolický krevní tlak. Stejně tak může být prospěšný pro lidi, kteří mají narušenou imunitu. Přímo prospívá i lidem s cukrovkou, protože zlepšuje metabolismus glukózy a citlivost na inzulín.

Prokrvení a regenerace po sportu

Nejen, že L-arginin prokazatelně zvyšuje výkon, a to hlavně díky produkci oxidu dusnatého (NO) a prokrvení svalů. Napomáhá také lepší regeneraci, která je po vypjatém fyzickém výkonu neméně důležitá. Regenerace je s kvalitou tréninku a sportovním výkonem pevně spjata. Kvalitní výkony bez dobré regenerace jsou dlouhodobě neudržitelné. 

 

Regenerace a prokrvení svalů po sportu zlepší váš příští trénink.

 

Využití oxidu dusnatého

Oxid dusnatý se využívá téměř při všech procesech v našem těle. Bezesporu je jednou z nejdůležitějších molekul. Reguluje mnoho funkcí, a to zejména na buněčné úrovni. Právě díky vazodilataci se lépe v těle distribuují živiny a kyslík do tkání. Reguluje hormony, metabolismus, zlepšuje sílu ve svalech a výkonnost při fyzické aktivitě. Oxid dusnatý je přímým produktem L-argininu po jeho zpracování v našem organismu. 

 

Vyzkoušejte také alfa ketoglutarát – pokročilejší a účinnější alternativu L-argininu. Ještě lépe podpoří vaše sportovní výkony. 

L-arginin a jeho dávkování

Dávkování L-argininu se liší podle toho, jestli chcete podpořit své sportovní výkony, zlepšit své zdraví, regeneraci a podobně. Doporučená denní dávka pak není stejná a v řádu gramů se liší. 

 •     Pokud se rozhodnete zlepšit svůj sportovní výkon, doporučujeme dlouhodobě užívat L-arginin přibližně hodinu před výkonem, a to 2 gramy denně
 •     Naopak při nárazovém užívání, pokud chcete čas od času zlepšit svůj fyzický výkon, můžete užít až 5 gramů L-argininu před sportem, opět asi hodinu předem.
 •     Pro zlepšení regenerace nebo po úrazech je vhodné užívat krátkodobě 15 až 30 gramů argininu denně. Při takové dávce je ale vhodná konzultace s odborníkem.

Výhodou L-argininu mimo jiné je, že kromě všech benefitů na sebe také váže amoniak vzniklý fyzickou námahou. To pomáhá při detoxikaci a redukci váhy

 

Arginin si můžete snadno naplnit třeba do kapslí, to vám usnadní jeho pravidelné užívání.

 

Jak dlouho užívat L-arginin

Arginin můžete užívat dlouhodobě – v takovém případě doporučujeme naše 20kilové balení L-argininu. Tato aminokyselina nemá žádné vedlejší účinky, takže našemu tělu při dodržení doporučených denních dávek nijak neubližuje. Přesto je ale dobré někdy zařadit pauzu a L-arginin například měsíc vysadit. Třeba během vaší odpočinkové sezóny. Naopak arginin nasaďte v době, kdy chcete podávat nejlepší výkony, a to alespoň s měsíčním předstihem. 

V čem je L-arginin?

Arginin najdeme také v běžné stravě, i když samozřejmě ne v takové koncentraci, jako v našich kvalitních doplňcích stravy. Bohaté potraviny na L-arginin jsou například červené maso, ryby, plody moře, vaječný bílek, sója, cizrna, oříšky a jiná semena. Denní příjem L-argininu z potravin je zhruba 4 gramy denně, pokud ale máte bohatou stravu. 

 

Červené maso je zdrojem oxidu dusnatého, obsahuje tedy L-arginin aminokyselinu.

 

  Nejlepší protein na růst svalů

Vedlejší účinky L-argininu

Studie L-argininu ukázaly, že arginin je zcela bezpečný a naše tělo ho dobře snáší (je pro něj přirozenou aminokyselinou). Pokud to přeženete a budete užívat více než je doporučená denní dávka, můžete mít především problémy se zažíváním, jako jsou bolesti břicha, nadýmání, nevolnost nebo průjem. Nicméně ani tak není arginin vhodný pro všechny. Rozhodně by se mu měli vyhnout lidé trpící cirhózou jater, onemocněním ledvin nebo poruchami metabolismu

FAQ: Co vás o L-argininu nejvíc zajímá?

Mohu L-arginin kombinovat s dalšími doplňky stravy?

Ano, kombinace L-argininu s jinými doplňky stravy není problém. Například může podpořit účinnost některých proteinů, především whey proteinů. Arginin určitě patří do výživového mixu pro sportovce. 

Je lepší arginin užívat před sportem nebo po sportu?

Arginin je účinný před sportem, respektive před výkonem. Doporučujeme ho užívat alespoň hodinu před sportem, abyste dosáhli lepších výsledků. Nicméně si doporučenou dávku můžete rozložit do 2 období a druhou si vzít po sportu, díky tomu podpoříte regeneraci svalů a chrupavek. 

Je arginin vhodný pro kojící sportovkyně?

Ukazuje se, že L-arginin není vhodný pro ženy v období těhotenství ani kojení. V tomto období není vhodné produkty s obsahem L-argininu užívat. 

Ovlivňuje arginin účinnost léků?

Ano, látka arginin může za jistých okolností ovlivňovat účinnost léků. Konzultovat jeho užívání s lékařem byste měli zejména, pokud berete léky na krevní tlak, ředění krve, léky regulující průtok krve a léky na erektilní dysfunkci. 

Kde koupit L-arginin?

Vyplatí se nakupovat na specializovaném e-shopu, který ručí za čistotu a kvalitu L-argininu. My ve 4Fitness máme mnohaletou tradici na trhu a zaměřujeme se pouze na kvalitní a účinné doplňky stravy pro sportovce – a to včetně těch vrcholových, které také podporujeme. Nakupujte u skutečných odborníků.

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader