Kyseliny a jejich deriváty

Filtrujete a řadíte dle

Kyseliny společně se svými solemi, které tvoří nezbytnou součást všech živých organismů se nazývají karboxylové kyseliny. Jsou to substráty klíčových metabolických dějů a aminokyselin, tedy kyselin, které kromě karboxylové skupiny obsahují ještě skupinu aminovou a jsou základní složkou bílkovin. Mnoho druhů karboxylových kyselin je obsaženo v přírodě, například v ovoci a zelenině i v kopřivách. Deriváty karboxylových kyselin obsahují další funkční skupinu nebo mají pozměněnou karboxylovou skupinu, a proto mají další charakteristické vlastnosti.

Jednou z důležitých kyselin je kyselina asparagová, jež je součástí bílkovin a během protosyntézy (= proces v němž se tvoří bílkoviny) je kódována triplety GAU a GAC. Kyselina asparagová hraje významnou roli při detoxikaci amoniaku vznikajícím při fyzické zátěži. Rovněž udržuje normální funkci střevních buněk a kyselina asparagová je druhým nejvýznamnějším zdrojem energie pro svaly.

Další kyselinou, které nabízí doplňky stravy 4fitness je kyselina glutamová. Tato kyselina se podílí na metabolizmu tuků. Hraje důležitou roli v detoxikaci amoniaku v organizmech. Rovněž se kyselina glutamová podílí na přenosu iontů draslíku mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání. Glutamová kyselina je nejdůležitějším budivým neurotransmiterem v centrální nervové soustavě a v sítnici. Kyselina glutamová je prekurzorem biosyntézy neesenciálních aminokyselin glutaminu a prolinu.

Derivát větvené aminokyseliny L-leucinu je hydroxy methyl butyrate (HMB). HMB omezuje rozklad svalů, který nastává intenzivní zátěží nebo změnami způsobeným stářím. Při pravidelném užíváním HMB dochází k růstu síly, k účinnější regeneraci a ke zvýšení novotvorby svalové hmoty.

Ajax loader