Co a jak užívat při sportu

Co a jak užívat při sportu? 5 suplementů pro aktivní život

Sport přináší tělu mnoho zdravotních benefitů. Od hubnutí, přes vyrýsované postavu, až po celkovou lepší fyzickou kondici. Pravidelný trénink vám může přinášet radost, ale zároveň je nutné si uvědomit, že během intenzivní fyzické aktivity tělo ztrácí důležité živiny, které jsou pro sportovce nepostradatelné. Deficit některých vitamínů a minerálů může rapidně snížit vaše tréninkové výsledky a v horším případě způsobit onemocnění. Jak tomu předejít? Zaměřte se na dostatečné doplňování vitamínů a minerálů při sportu. Ukážeme vám, jaké suplementy si vzít při tréninku. Podpoří nejen váš váš výkon, ale zároveň zkrátí únavu po cvičení. 

namixuj si svoji výživu

Nejdřív zapracujte na tréninku a jídelníčku

Pokud jste se rozhodli, že zapracujete na vašem životním stylu, nejspíš jste první zaměřili na váš trénink. Ten by měl být takzvaně ušitý na míru vašim potřebám. Na jednu stranu vás nesmí vyčerpávat a na druhou stranu zase nudit. Dobrý tréninkový plán poznáte tak, že se při něm zapotíte, ale další den nemáte problém třeba s chůzí do schodů. Po tréninku přichází na řadě jídelníček. Jídlo je pro vaše tělo palivo, z kterého čerpá všechny živiny pro správné fungování chemických procesů v organismu. Proto je pestrá a vyvážená strava klíčová pro maximalizaci výkonu.

Živiny pro sportovce: nečekejte na projevy deficitu

Jenže v jídelníčku může nastat malý problém. Málokterý sportovec je schopný pouze ze stravy dodat tělu potřebné množství vitamínů a minerálů. Jejich spotřeba se totiž při sportu zvyšuje, a proto se doporučené dávky těchto složek u aktivních lidí diametrálně liší od těch, kteří sedí doma na gauči a za den udělají sotva pár kroků. Bohužel, k tomu všemu tu máme současné zemědělství, kvůli kterému je dnešní zelenina a ovoce často výrazně ochuzena o prospěšné látky. Proto je podstatné hlídat si příjem prospěšných látek do organismu a to jak pro váš výkon, tak pro vaše zdraví. 

TIP: Nemůžete se donutit k tréninku, protože vaše hlava stávkuje? Poradíme vám, co a jak užívat před sportem. Nastartujte vaši motivaci ještě dnes.

 

Jak fungují BCAA

5 vitamínů a minerálů při sportu, které pravidelně doplňujte

Jak poznáte, že váš organismus nemá dostatek živin? Nedostatečné množství vitamínů a minerálů  se projevuje extrémní únavou, podprůměrným výkonem, nebo snížením fyzické síly. Často jsou to také svalové křeče a nekvalitní spánek. Těmito symptomy se člověk může lehce dostat do negativního kolotoče nespokojenosti, který výrazně demotivuje jeho trénink a může vést až k depresím, nebo vážným onemocněním. A to je rozhodně něco, co si nepřeje žádný sportovec. Jak z toho ven? Vhodnými doplňky stravy při sportu můžete tělu dopřát dostatečnou dávku prospěšných látek. Které to jsou?


 

Nejlepší na regeneraci je BCAA

 1. Glutamin

  Tato neesenciální aminokyselina vám pomůže s posunutím hranice vyčerpání z tréninku. Budete schopni trénovat víc a tím pádem se vaše výsledky budou zlepšovat. Glutamin zároveň efektivně ochraňuje svaly a přispívá k jejich regeneraci. V organismu má nezastupitelnou funkci. Chrání totiž tělo před následky z přetrénování. Jde o základní stavební látku bílkovin, která zabraňuje katabolismu svalů. Dodává organismu energii a tím vám pomůže maximalizovat výkon. Glutamin také podporuje imunitu a jeho dostatečná hladina v těle je důležitá pro kvalitní trénink. 


  Glutamin užívejte při dlouho trvajícím sportu 2. Hořčík a vápník

  Minerály jsou důležité pro udržování zdravých svalů a kostí. Hořčík předchází nepříjemným svalovým křečím a napomáhá normální funkci nervového ústrojí. Přispívá ke snížení únavy a tím podporuje motivaci k tréninku. Suplementace vápníku je důležitá také pro běžce, nebo triatlonisty, protože dokáže o více než polovinu snížit riziko únavové zlomeniny. Hořčík a vápník je dvojice minerálů, která má pozitivní vliv nejen na fyzické, ale také psychické zdraví. Jaké další vitamíny a minerály při sportu doplňovat?


  doplňujte hořčík při sportu - magnesium 4FITNESS

   

  • zinek pro dobrou regeneraci a hojení ran
  • draslík proti zavodňování a křečím
  • železo proti únavě a slabosti


 3. Vitamín C

  Intenzivní trénink, nebo příprava na závody dokáže tělo pořádně vyčerpat. Vitamín C dodá oslabenému organismu potřebnou dávku obranyschopnosti proti onemocnění. Posiluje imunitu a je důležitým prvkem pro správné vstřebávání železa. Má vliv na celou řadu procesů v těle jako je syntéza kolagenu, nebo tvorba bílých krvinek. Vitamín C se doporučuje doplňovat především na podzim, nebo v zimě, kdy je zvýšené riziko možných nemocí. 

   

  TIP: Chcete vašemu tělu dopřát komplexní suplementaci při tréninku? Vhodnou volbou je komplexní multivitamín, který je jednoduchý na užití a přitom obsahuje široké spektrum vitamínů a minerálů v jedné dávce. 

  vitaminy a omega3 při sportu

 4. Omega-3

  Chcete snížit bolest svalů po tréninku a zároveň podpořit jejich růst? Pokud ano, nezapomeňte si hlídat přísun rybího tuku. Omega-3 mastné kyseliny totiž pomáhají syntéze bílkovin, a proto by neměly chybět v doplňcích stravy při výkonu u žádného sportovce. Podporují zdravé fungování srdce a mají vliv na regeneraci těla po tréninku. Omega-3 mastné kyseliny podpoří váš výkon a pomohou vybudovat silnou imunitu. Jejich správná hladina udržuje normální hodnoty cholesterolu.   omega3 4FITNESS


 5. BCAA

  Ochrana svalů je pro každého sportovce velmi důležitá. BCAA snižují tvorbu kyseliny mléčné a brání katabolismu svalů. Bohužel, tělo si je neumí samo vytvořit, proto je dobré tyto větvené esenciální aminokyseliny do těla pravidelné doplňovat ve formě suplementů při sportu. Dodávají do těla energii, která je potřebná pro perfektní výkon. Váš trénink bude pestřejší a celková síla se bude zvyšovat. BCAA podporují činnost mozku a předcházejí rychlému vyčerpání. Pomohou vám i velmi dlouhý trénink dotáhnout do konce. 

Nejlepší na regeneraci je BCAA

 

Jsou zdraví prospěšné, ale stravu nenahradí 

I přes to, že je suplementace vitamínů při sportu, nebo minerálů při sportu, důležitá, stále ji berte jen jako doplněk kvalitního jídelníčku. Jejich dávkování a počet jednotlivých suplementů nepřehánějte a vždy dodržujte doporučenou denní dávku, která je uvedena na obalu konkrétního výrobku. Mějte na paměti, že se jedná o produkty, které nejsou schopné úplně nahradit a zastoupit živiny získané z vyvážené a kvalitní stravy. Váš jídelníček by měl obsahovat všechny prospěšné makroživiny a to ideálně v optimálním poměru, který je odvozený od vašich fitness cílů. 


nahradí doplňky stravu?

 

Vybudujte si pevné sportovní základy

Pohybové aktivity jsou pro zdraví člověka nepostradatelné. Udržují tělo v dobré kondici a zajišťují správný chod organismu. Aby byla vaše pravidelná pohybová aktivita trvale udržitelná a přinášela vám potěšení i výsledky, musí mít pevné základy. Do těch samozřejmě patří vhodně sestavený trénink, pečlivě dodržovaný jídelníček a dobře nastavená suplementace při výkonu. V neposlední řadě je pro sportovní výkon klíčový také odpočinek a dostatečná regenerace. Jen tak vás bude aktivní životní styl bavit a vaše sportovní výsledky se budou zlepšovat.  

 

Proteiny pro sportovce

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader