Růstový hormon (GH)

Růstový hormon je protein

Lidský růstový hormon

Růstový hormon je protein, skládající se z 191 aminokyselin. Je vylučován předním lalokem hypofýzy (podvěsek mozkový) a jeho hladina v organizmu dosahuje maxima v prvních hodinách spánku. S rostoucím věkem se jeho množství v těle přirozeně snižuje. Jeho úloha v organizmu je nezastupitelná.

Od narození se podílí na celkovém růstu jedince, během života slouží k regulaci metabolických a regeneračních pochodů organizmu. Jeho přítomnost v tělních tkáních, je signálem k tvorbě přímých anabolických faktorů (např. IGF-1). Ty samotné pak mají výrazné účinky na tělo (posilování imunity, proteosyntéza, lipolýza, atd.). Při jeho nedostatku v dospívání dochází k nanizmu (nízký vzrůst) a při nadbytku ke gigantizmu (extrémní výška, typické znaky v obličeji a na kostře). Jeho vylučování je ovlivňováno stavem, ve kterém se organizmus nachází. Při intenzivní fyzické zátěži, hladovění se jeho koncentrace zvyšuje. Nicméně tyto denní výkyvy způsobené konkrétní příčinou, nejsou v porovnání s nočním vylučováním významné.

J.Zimula 5.03.2006

 

Proteiny pro sportovce

Dodatek:

Růstový hormon není totéž co testosteron ( viz. články ) a je vlastní sportovcům všech kategorií a pohlaví ( od atletů vytrvalců až po power-liftery ).

Nepůsobí však váhové přírůstky, jestliže v krátkém čase nepřijmeme proteiny s úplným aminokyselinovým spektrem ( Pure Whey Protein ). Množství růstového hormonu a testosteronu závisí také na hladině volného L-Glutaminu v krvi nebo na příjmu jiných volných aminokyselin BCAA, L-Arginin… Hladina vyšší růstového hormonu a může setrvávat i několik hodin ( účinek ruší jídla a nápoje s vyšším množstvím sacharidů ).

Nejlepší protein na růst svalů

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader