Tyrosin: jaké má výhody, účinky a kdy ho užívat?

Během sportu a nadměrné fyzické aktivity je důležité doplňovat vhodné suplementy a doplňky stravy. Jedním z nich, který není tak rozšířený, je právě tyrosin. Proteinogenní aminokyselina, která v našem organismu zastává důležité funkce, a to především v krizových situacích. Kromě toho má ale tyrosin vliv také na bazální metabolismus, a tedy i hubnutí. Objevte jeho pozitivní účinky na váš trénink a regeneraci. 

Tyrosin je účinná aminokyselina, která zlepší naše fyzické i psychické zdraví.

Co je tyrosin?

Tyrosin, kterému se někdy říká také l-tyrosin, tyrosine nebo thyrosin je pro naše tělo důležitou aminokyselinou. Udržuje nás ve fyzické, ale zároveň psychické kondici, protože mimo náš výkon podporuje i motivaci a dobrou náladu. Tyrosin tak může efektivně zlepšovat kvalitu života po mnoha stránkách, nejen kvalitu náročných tréninků.

K čemu je tyrosin aneb jeho účinky

Z biologického hlediska je tyrosin neesenciální aminokyselina, která hraje důležitou roli při produkci neurotransmiterů – právě díky tomu posiluje nervová spojení, konkrétně pak dopamin a noradrenalin. Zvláště po náročném tréninku, kdy dochází k deficitu nervových přenašečů. Rychle pak dochází k poklesu koncentrace, ale i výkonnosti. 

 •     Napomáhá zlepšit fyzickou a psychickou aktivitu
 •     Urychluje regeneraci a odpočinek
 •     Pozitivně působí na naši náladu a je prevencí proti depresi
 •     Zlepšuje reakce a rozhodování ve stresových situacích
 •     Podporuje schopnost soustředit se 
 •     Podporuje hubnutí a spalování tuků
 •     Pomáhá budovat silnější antistresovou bariéru organismu

 

Tyrosin - jaké má výhody

Tyrosin v našem organismu slouží také k tvorbě 4 velmi účinných a důležitých látek. Jedná se o dopamin, který v optimální dávce působí jako hormon štěstí a zlepšuje naši náladu. Dále je to adrenalin a noradrenalin, který pozitivně ovlivňuje naše chování během stresových situací. Nakonec je to melanin, ten má vliv na náš pigment a zároveň hormony štítné žlázy – důležité pro správnou funkci metabolismu.

 

Díky tyrosinu dosáhnete ještě lepších výsledků.

Nejlepší na regeneraci je BCAA

Kdy užívat tyrosin

Tyrosin můžete užívat v různých situacích, protože jeho spektrum účinků je široké. Obecně je ale vhodné tyrosin užívat, pokud chcete jakkoli zlepšit váš fyzický a psychický výkon. Je tak vhodný například při silovém tréninku, fyzicky náročném zaměstnání, ale účinek má například i během zkouškového období na vysoké škole, kdy zažíváte psychické vypětí a únavu. 

 

Stejně tak je dobré užívat tyrosin, pokud chcete zhubnout. Dobře funguje jako sekundární spalovač. Ideální je například jako doplněk stravy před výkonem – podpoří váš výkon, a kromě toho zlepší vaše spalování. Spalování podporuje zejména v období různých diet, kdy může dojít k utlumení bazálního metabolismu. Podporuje spalování tuků, protože napomáhá získávat energii přímo z tukové tkáně. 

Doplňky stravy před tréninkem

Doplněk stravy tyrosin je vhodné brát před tréninkem. Jako předtréninkový suplement napomáhá překonat stagnaci, mentální a psychickou únavu. Stejně tak napomáhá hubnout a budovat svaly. Jako doplněk stravy před výkonem je vhodné tyrosin užívat samostatně. Nekombinujte ho například s BCAA nebo proteiny a dalšími doplňky stravy, tím se snižuje účinnost. 

 

Tyrosin nekombinujte s jinými doplňky stravy, které mají stejný účinek.

Dávkování tyrosinu

Dávkování tyrosinu záleží samozřejmě na výsledku, jakého chcete docílit. Pokud chcete podpořit svůj sportovní výkon, je vhodné dávkovat denně tyrosin jinak, než pokud chcete například zhubnout. Doplněk stravy tyrosin můžete brát také pro zlepšení nálady a potlačení fyzické únavy. Jak tedy na doporučené dávkování?

Pro podporu sportovního výkonu

Berte 1 až 1,5 gramu tyrosinu, a to zhruba 30 až 60 minut před tréninkem. Doporučujeme si navíc udržovat odstup od posledního jídla alespoň hodinu. 

Pokud chcete zhubnout a držíte redukční dietu

V takovém případě je vhodné přijímat denně okolo 1,4 gramu tyrosinu. Doporučujeme dávku rozdělit na 2, a to prvních 0,7 gramu hned ráno na lačno a druhých 0,7 gramu ideálně 30 až 60 minut před tréninkem. 

Pro zlepšení nálady a potlačení psychické únavy

Abyste dosáhli lepší nálady a potlačili psychické vyčerpání, užívejte 1 gram tyrosinu, a to ráno hned nalačno nebo jindy před psychicky náročnou činností. 

Vedlejší účinky l-tyrosinu

Tyrosin není látka, která by měla vedlejší účinky, pokud ho budete užívat v souladu s doporučeným dávkováním. Při překročení doporučeného dávkování mohou nastat zažívací potíže. Jestli máte při užívání tyrosinu nějaké problémy, je vždy vhodné jeho užívání konzultovat s lékařem. V ojedinělých případech by mohlo docházet například ke kontraindikaci s léky, které užíváte. Stejně tak není vhodné tyrosin užívat, pokud máte předepsána antidepresiva. 

Potraviny: v čem je tyrosin?

Aminokyselina tyrosin se objevuje také v určitých potravinách. Není tedy nutné ji přijímat pouze jako doplněk stravy před výkonem. Pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíte potraviny bohaté na tyrosin, jeho účinky se přirozeně objeví. Nicméně je důležité zmínit, že v potravinách není většinou tolik tyrosinu, jaká je jeho doporučená dávka. Proto je vhodné například potraviny kombinovat s našim účinným doplňkem stravy tyrosin.

 •     Mléčné výrobky
 •     Vejce
 •     Ryby
 •     Drůbeží maso
 •     Ořechy, mandle, semena
 •     Banán, avokádo

Nejlepší na regeneraci je BCAA

 

Potraviny bohaté na tyrosin jsou zároveň i chutné – to je velká výhoda.

FAQ: Co vás o tyrosinu nejvíc zajímá?

Opravdu tyrosin funguje?

Tyrosin je přirozeně se vyskytující neesenciální aminokyselina, kterou běžně najdete v potravinách. Naše tělo s ní má zkušenost prakticky od doby, kdy lidé začali jíst maso. Studiemi tyrosinu je prokázáno, že tyrosin je skutečně účinný v podpoře fyzického a psychického zdraví. Neexistuje vůči němu rezistence, že by například zrovna na vás nepůsobil. 

Mohu tyrosin kombinovat s alkoholem?

Teoreticky je to možné, ale v praxi to není dobrý nápad. Tyrosin a alkohol je kombinace, která nevyvolává nežádoucí účinky ani vás nijak neohrozí. Nicméně alkohol může snižovat účinek tyrosinu a celkově není v žádném ohledu prospěšný. 

Je tyrosin nebezpečný v kombinaci s nějakými léky?

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, doporučujeme konzultovat užívání tyrosinu spolu s vaším lékařem. Některé léky mohou být v kontraindikaci s tyrosinem. Mohou snižovat jeho účinnost, nebo naopak tyrosin může snižovat účinek léku. 

Jak dlouho mohu tyrosin užívat?

Podle studií provedených při užívání tyrosinu, nehrozí riziko při jeho dlouhodobém užívání. Tyrosin tak můžete brát klidně velmi dlouho po čas vaší aktivní sportovní kariéry, případně, po dobu vaší redukční diety a podobně. Nicméně důležité stále je dodržovat doporučené dávkování. 

Kde koupit bezpečný a čistý tyrosin?

Nedoporučujeme kupovat tyrosin na neznámých e-shopech, stejně tak ani jiné doplňky stravy. Nakupte tyrosin nebo jiné suplementy přímo u nás na 4Fitness. Jsme e-shop pro sportovce s tradicí a spokojenými zákazníky. Navíc podporujeme český sport. 

 


Další články o sportovní výživě

 

Ajax loader