Jak fungují esenciální aminokyseliny BCAA v těle? Vše, co potřebujete vědět.

Věděli jste, že esenciální aminokyseliny tvoří přibližně jednu třetinu svalové hmoty? Málokdo si uvědomuje, jak jsou aminokyseliny důležité pro budování svalů. Podporují svalovou hmotu a stejně tak snižují svalový katabolismus při náročném tréninku, tedy rozpad svalových vláken. Zároveň jsou BCAA aminokyseliny prospěšné i po cvičení, protože podporují regeneraci. Podívejte se podrobně na to, jak BCAA aminokyseliny fungují a proč je užívat k dosažení ještě lepších výsledků.

 BCAA jsou esenciální aminokyseliny, které podporují růst a regeneraci svalů a jsou vhodné především pro sportovce, ale i pro zbytek populace.

 

Co znamená a co jsou BCAA?

Zkratka BCAA je odvozena od Branched-chain amino acids neboli zkráceně BCAA. To je označení pro 3 esenciální aminokyseliny, kam spadá valin, leucin nebo izoleucin. Co jsou tedy BCAA? Jedná se o označení aminokyselin, které mají specifické a prospěšné účinky na svalovou hmotu v našem těle. 

Někdy se mylně označují BCAA jako bazické aminokyseliny. Není to však pravda, bazické aminokyseliny a esenciální aminokyseliny jsou naprosto rozdílné. Jako bazické aminokyseliny označujeme aminokyseliny, které mají vyšší pH, jsou tedy více alkalické. Bazické aminokyseliny jsou také důležité pro správnou funkci našeho organismu, protože stimulují syntézu dusíku v těle – i to je nezbytný proces pro růst svalové hmoty. 

Proč užívat BCAA?

Důvodů, proč užívat BCAA je mnoho. Tím hlavním je například fakt, že BCAA esenciální aminokyseliny si naše tělo neumí samo vytvořit. Jedinou možností, jak do našeho těla BCAA dostat, je buďto strava nebo doplňky stravy. Přitom přijmout potřebné množství BCAA ze stravy, pokud máte náročné silové tréninky, je skoro nemožné. Nezbývá tedy nic jiného než sáhnout po kvalitních BCAA doplňcích stravy

 BCAA se projevují zlepšením vytrvalosti, snížením svalového poškození a posílením imunitního systému.

Význam BCAA při cvičení je zásadní, protože nám pomohou budovat svalovou hmotu a stejně tak zlepší samotný výkon. Během intenzivní fyzické zátěže získává náš organismus energii ze sacharidů a tuků. Jenže jakmile vyčerpá energetickou zásobu glykogenu, nastává spalování rozvětvených aminokyselin BCAA. To rozhodně není žádoucí stav, protože může docházet ke katabolickým procesům ve svalech. 

Díky doplnění BCAA při výkonu můžeme nepříznivým katabolickým procesům úspěšně zabránit a díky tomu ochráníme i naše svaly. Užívání BCAA v doplňcích stravy je tak naprosto nezbytné pro sportovce, ale stejně tak pro ty, kteří drží redukční diety a cvičí, protože při dietě nemáme šanci získat alespoň minimum esenciálních aminokyselin z přirozené stravy. 

Jak fungují BCAA?

Díky BCAA, tedy skupině 3 esenciálních aminokyselin, jako je leucin, isoleucin a valin, můžeme v těle podpořit mnoho velmi důležitých procesů. Obsah BCAA v našem těle hraje důležitou roli při syntéze bílkovin a růstu svalové hmoty. Například leucin je klíčový pro aktivaci mTOR (významný protein signalizační kaskády), který reguluje syntézu bílkovin a růst svalů. 

Zároveň esenciální aminokyseliny BCAA snižují hladinu kyseliny mléčné, to snižuje svalovou únavu a zlepšuje výkon. Během intenzivní zátěže se normálně hladina kyseliny mléčné zvyšuje, a to vede k bolesti svalů a výraznému propadu výkonnosti. Kromě toho mají BCAA nezastupitelné místo při metabolismu tuků a cukrů v těle. Esenciální aminokyseliny tak nejsou jen o ochraně a budování svalové hmoty, ale jejich přínos je pro organismus komplexní. 

 Leucin, valin a isoleucin jsou klíčové BCAA aminokyseliny, které podporují svalovou sílu a objem.

Výhody BCAA

  •     Podporují růst svalové hmoty, a to díky syntéze bílkovin
  •     Chrání svaly před katabolickými procesy, minimalizuje rozpad svalových vláken
  •     Zlepšuje výkon při sportu a cvičení
  •     Snižuje riziko poškození svalové hmoty během náročného tréninku
  •     Eliminuje riziko rozpadu svalových vláken při redukční dietě
  •     Podporuje regeneraci svalů po tréninku a obnovuje sílu
  •     Stimuluje metabolismus tuků a cukrů
  •     Zvyšuje celkovou sílu, díky tomu posunete své tréninky

 Při cvičení mají BCAA význam při regeneraci a posilování svalů, stejně tak zlepšují výkonnost. 

Na co se používá BCAA?

Jak můžeme vidět, BCAA se používá zejména na zvýšení objemu svalové hmoty, její ochranu a zlepšení regenerace. Sportovci ale s oblibou využívají esenciální aminokyseliny BCAA také ke zlepšení svého výkonu. BCAA je tak vhodný doplněk stravy, který by vám rozhodně neměl chybět. 

Kdy si brát BCAA?

Častá otázka je, jak užívat BCAA. Názory se různí a možností, kdy brát BCAA je hned několik. Podívejte se, kdy brát BCAA a jaké zvolit dávkování BCAA, abyste dosáhli nejlepších výsledků. 

Před tréninkem

Dávkování BCAA před tréninkem vám pomůže zlepšit výkon a snížit únavu. Doporučená dávka je 5–10 gramů BCAA před tréninkem.

Během tréninku

Užívání BCAA během tréninku je užitečné zejména, pokud máte intenzivní trénink. Snižuje totiž hladinu kyseliny mléčné ve svalech a díky tomu oddaluje bolest svalů a úbytek síly. Užívání BCAA během tréninku je vhodné také v případě redukční diety. Opět je vhodné dávkování 5–10 gramů. 

Po tréninku

Pokud se rozhodnete pro BCAA po tréninku, zlepšíte tím především regeneraci svalů a bolest svalů. Také v tomto případě je vhodné užívat 5–10 gramů BCAA. 

 BCAA je vhodné brát před, během nebo po tréninku v závislosti na vašem cíli a potřebě.

 

Dávkování BCAA

Doporučené dávkování BCAA je od 5–20 gramů denně. Samozřejmě pro každého může být dávka rozdílná, záleží to zejména na individuálních potřebách. Vždy si zároveň přečtěte doporučené dávkování na obalu doplňků stravy BCAA. Obecně platí, že pokud cvičíte jen občas, držte se nižší hranice doporučeného dávkování. Naopak, pokud cvičíte skoro denně intenzivní tréninky, navyšujte dávkování postupně, zjistíte, jaká dávka vám nejvíc vyhovuje – nepřekračujte však 20 gramů BCAA denně. 

 Doporučená denní dávka je 5–20 gramů BCAA. Nepřekračujte ji.

 

Jak dlouho vydrží BCAA?

Esenciální aminokyseliny BCAA naše tělo velmi rychle vstřebává a metabolizuje, mají krátký poločas rozpadu. Poměrně rychle se tak dostanou do krevního oběhu, kde jsou naplno využity. Obvykle BCAA v těle vydrží maximálně několik hodin, poté jejich zásoba klesá a neobnovuje se, protože organismus si neumí esenciální aminokyseliny vyrobit. Proto je důležité BCAA dodávat našemu organismu pravidelně v dostatečném množství. 

Proč brát aminokyseliny?

Aminokyseliny ale nejsou jen BCAA. Obecně jsou pro naše tělo aminokyseliny prospěšné v mnoha oblastech, především jsou to stavební kameny bílkovin, jsou nutné pro růst, opravu a udržení svalové hmoty. Podporují nespočet biochemických procesů v organismu, například tvorbu hormonů, neurotransmiterů, enzymů a podobně. Existuje na 20 různých aminokyselin, například beta-alanin nebo L-arginin, které jsou pro naše tělo prospěšné, 11 jich dokáže syntetizovat, zbylých 9 esenciálních aminokyselin musíme tělu doplňovat – mezi ně spadají také 3 BCAA aminokyseliny.

 Při výkonu jsou BCAA pro sportovce a aktivní lidi důležité, protože podporují vytrvalost a zlepšují výkon během tréninku, zejména při dlouhodobé zátěži.

Jaké jsou nejlepší BCAA?

Na trhu bezesporu najdeme mnoho různých BCAA doplňků. Jak se zorientovat a vybrat ten nejlepší BCAA? Zaměřte se na několik klíčových faktorů. 

  •     Složení: doplněk stravy BCAA by měl obsahovat poměr 2:1:1 mezi leucinem, valinem a isoleucinem. Leucin je nejdůležitější, proto by měl být ve složení více zastoupený. 
  •     Čistota: některé BCAA mohou mít i přídavné látky, jako jsou sladidla a barviva. Těm se raději vyhněte, volte co nejčistší BCAA, třebaže na úkor horší chuti. 
  •     Kvalita: existují různí výrobci, někteří dodržují přísné hygienické standardy, jiní méně. Kupujte pouze od renomovaných výrobců a prodejců.

Naopak nejlepší BCAA nepoznáte ani podle formy nebo ceny. Forma BCAA je na každém, jestli chce raději užívat prášek, kapsle nebo různé gely. Stejně tak nejdražší BCAA neznamená nejlepší. Zaměřte se zejména na složení, čistotu a kvalitu doplňků stravy BCAA. Vyzkoušejte náš jedinečný BCAA 2:1:1, který má ideální poměr mezi výkonem a cenou

 Vyzkoušejte třeba BCAA 2:1:1, u kterého jsme dokonale zkombinovali prospěšné látky do jedinečného složení.

 

Existují nějaké vedlejší účinky BCAA?

Přímo vedlejší účinky způsobené esenciálními aminokyselinami neexistují. Škodlivost BCAA se nikdy ve studiích neprokázala, naopak se ale prokázaly jejich výhody na náš organismus. Samozřejmě je ale důležité dodržovat doporučené dávkování. Pokud ho překročíte a přijmete během dne více než 20 gramů BCAA, mohou se objevit vedlejší účinky, které však nijak neohrožují naše zdraví. Patří mezi ně především: 

  •     Zažívací a trávicí potíže, jako jsou průjem, nevolnost a zvracení
  •     Zvýšená hladina amoniaku v těle, ten nadměrně zatěžuje játra a ledviny
  •     Mohou se objevit poruchy spánku nebo nižší kvalita spánku

Jak kombinovat protein a BCAA

Jakmile začnete BCAA užívat, rozhodně se nevzdávejte proteinu. Protein je pro budování svalové hmoty naprostý základ a jeho kombinace s BCAA může být velmi účinná. Protein a BCAA mají odlišné účinky, ale jejich efekt je ve výsledku podobný, proto vám kombinace pomůže dosáhnout lepších výsledků. Protein a BCAA můžete užívat v rozdílné časy, ale klidně i dohromady. 

 

 Kombinace proteinu a BCAA podporuje růst a regeneraci svalů, dodává potřebné živiny a zvyšuje výdrž.


VYBERTE SI ÚČINNÁ BCCA V E-SHOPU

KVALITNÍ PROTEINY ZA VÝHODNÉ CENY

 

Kde najdeme přirozeně BCAA?

Esenciální aminokyseliny BCAA najdeme především v živočišných proteinech, ale také v těch rostlinných. V těle jsou BCAA hojně zastoupeny v takzvaném aminokyselinovém poolu, jediné zásobárně aminokyselin v našem organismu, odkud jsou využívány pro syntézu proteinu nebo jiné energetické potřeby. Najdeme jich tady zhruba 35–40 % z celkového objemu. Oproti tomu ve svalové tkání nalezneme jen 15–18 % aminokyselin pocházejících z BCAA doplňků stravy.

 

Ajax loader