Co nezapomenout při vytrvalostním běhu doma

Každý z nás, kdo si zamiloval vytrvalostní běh, má několik tipů na věci, které si vždy bere s sebou. Na co bychom se měli zaměřit a čeho se vyvarovat? Podívejte se na přehled informací.

Milované běhání

Kdo tomu jednou propadne, už nemůže jinak. Vytrvalostní běh nám dodává dobrý pocit ze sebe sama. Máme možnost se dostat do míst, kam bychom se v jiném případě nepodívali. Pozorujeme přírodu a její proměny během dne i noci, během jednotlivých ročních období.

Kdo si zamiloval vytrvalostní běh, nezalekne se náhlé změny počasí a bere to jako zpestření programu. Tento druh sportu nás udržuje ve fyzické i psychické kondici. Naše tělo je díky němu pevnější, naše mysl čistá.

 

obliba běhu stále roste

Pozor na vyčerpání

Zřejmě již víte, že při zvýšené fyzické aktivitě se spalují cukry mnohem rychleji. Když se vydáme na běh, který bude delší než jednu hodinu, bude potřeba myslet na správnou stravu sportovce. Za každou hodinu sportovní aktivity by se měl přijmout jeden gram sacharidů na kilogram tělesné váhy. Pokud se tedy chystáte na běh delší než hodinu nebo hodinu a půl, měli byste si s sebou vzít něco na doplnění energie. V opačném případě vám hrozí vyčerpání.

 

vyčerpání vás může dohnat

Umělá sladidla nebrat

Samozřejmě existují výživové doplňky pro sportovce. V nich je ale mnohdy obsaženo umělé sladidlo. Látka, kterou ve svém organismu nepotřebuje nikdo z nás, natož pak zdravě žijící lidé. Proto se vždy zaměřte na dobrou kontrolu každé potraviny, kterou byste si pro sebe přáli. Doplňovat energii je správné, nikoliv však prázdnými kaloriemi. Raději se zaměřte na kvalitní potraviny. Co si tedy s sebou vzít?

Kvalitní ořechy a přírodní cukry

Možná i vy během běhu máte chvíli, kdy byste si již dali něco malého na zub. Kvalitní ořechy vám pomohou doplnit energii a nastolit energetickou vyváženost ve vašem těle. Když je doplníte dobrým zdrojem přírodního cukru, jakým jsou například datle nebo fíky, můžete bez ztráty kytičky běžet dál. Vaše tělo dostane vše, co pro dlouhodobý výkon potřebuje. Ořechy skrývají velké procentu tuků. Ty se během vytrvalostního běhu snadno využijí jako primárzní zdrojenergie. Své zažívání tak rozhodně nezatěžujete jako svíčkovou s karolovarskými pěti, nebo smažákem s hranolky.

 

do kvalitního jídla patří kvalitní ořechy

Hypotonický nápoj

Nápoj vhodný pro běh si nachystáte pomocí tří dílů neslazeného džusu z ovocné šťávy a jednoho dílu vody. Do tohoto nápoje se někdy přidává i špetka soli. Takto připravený nápoj má mnohem nižší osmolaritu než je naše vnitřní prostředí uvnitř těla. Čím níže se hladina osmolality dostává, tím je lepší přecházení užitečných látek do našeho krevního oběhu. Takto připravené iontové nápoje nás tak dobře osvěží a zavodní. Kromě toho přinesou přinesou i něco energie.

 

pití v průběhu běhu

Výbava pro stezky i mimo ně

Jste trailový běžec a chystáte se na svou další výzvu? V tom případě by ve vašem běžeckém batohu neměl chybět následující seznam potřeb:

Čelovka pro možnost, že se vrátíte o krapet později

Než vyrazíte na trek, dobře si čelovku nabijte, nebo do ní dodejte nové baterie. Může se stát, že se během běhu někde zastavíte a budete se vracet do tmy. Čelovka pomáhá předcházet zraněním.

Něco na přioblečení

I když je nyní venku přívětivě, může se to změnit. Buďte připraveni a nachystejte si něco na oblečení i pro chvíli, kdy se začne šeřit, nebo kdy se objeví silnější vítr. Sportovní pláštěnka nebo velmi skladná nepromokavá bunda by pak měla být naprostou samozřejmostí.

Nabitý telefon

Nikdy nevíte, komu budete po cestě moci pomoct, nebo do jaké situace se dostanete. Nabitý mobilní telefon je záruka toho, že se pohodlně dovoláte kamkoliv budete potřebovat. Pokud milujete technologie, můžete svůj běh příjemně trasovat.

Pro potřeby běžců se hodí také malá lékárnička. Ošetříte si drobné oděrky v případě, že běžíte mimo trail.

 

Ajax loader