Jak na efektivní regeneraci svalů po výkonu
Během cvičení nebo jakékoli jiné fyzicky namáhavé aktivity často přetěžujeme svaly tak, že nás začnou bolet. Bolest svalů je přirozená reakce našeho těla na nadměrné zatížení svalů – ať už záměrné nebo nikoli. Právě proto je velmi důležitá regenerace svalů po cvičení, nejen, že zmírňuje bolest svalů, ale hlavně nám napomáhá dosahovat příště ještě lepších výsledků. Regeneraci po sportu se nevyplatí zanedbávat.
Co je regenerace svalů?
Regenerace svalů po cvičení představuje obnovu sil – laicky řečeno. Určitě to znáte, když přijdete domů po náročném tréninku, svaly vás bolí, ale na druhý nebo třetí den už je to lepší a můžete jít zase cvičit. Proběhla regenerace svalů a jsou opět připraveny na další zátěž. Takto vnímáme laicky regeneraci svalů, ale co se opravdu v těle při regeneraci po tréninku děje?
Během regenerace dochází k opravě poškozených svalových vláken a tvorbě vláken nových. Jinak řečeno dochází k nárůstu svalové hmoty. To zahrnuje několik biochemických procesů ve svalových buňkách.
- Svalové buňky začnou produkovat nové proteiny k růstu a obnově svalů, dochází k takzvané syntéze proteinů.
- Na řadu přichází různé anabolické procesy, které opět podporují růst svalů.
- Katabolické procesy rozkládají poškozená svalová vlákna.
- Svalové buňky dostávají z nervového systému signály, aby rostly, aby se připravily na další fyzickou námahu.
Nejlepší na regeneraci je BCAA
Díky kombinaci těchto procesů dochází k úspěšné regeneraci svalů po cvičení. Pokud některý z těchto procesů při regeneraci není dostatečný, regenerace zpravidla není tak účinná.
K čemu je regenerace svalů důležitá
Regenerace svalů po cvičení je nadmíru důležitá a neobejdeme se bez ní. Nebýt regenerace, naše svaly by nerostly, mohlo by docházet k jejich zranění, stejně jako ke zranění kloubů, šlach a vazů nebo dokonce kostí. Pokud by nedocházelo k nastartování reparačních procesů, naše tělo by se neopravovalo, pouze by se opotřebovávalo. Velmi rychle by nám klesala výkonnost, síla a celkově vitalita.
Díky regeneraci po cvičení může naše tělo růst, konkrétně svaly. Budeme tak při dalším tréninku silnější a silnější, protože naše svaly nerostou během tréninku, ale hlavně během regenerace svalů po cvičení. Naše tělo navíc na nadměrné zatížení reaguje stresem. Hormonální systém začne vyplavovat stresové hormony a organismus pak může být oslaben a náchylnější třeba na nemoci. Právě odpočinek a regenerace po cvičení tomu bezpečně zabrání.
Regenerace svalů a jejich růst by neprobíhal ani bez růstového hormonu (GH), víte, že se skládá ze 191 aminokyselin?
Regenerace svalů po cvičení
Jak už jsme zmínili, regenerace svalů po cvičení je velmi důležitá. Především začátečníci ji ale nejvíc podceňují (přitom ji paradoxně nejvíc potřebují). Nesnažte se hned na začátku přetěžovat své tělo, naopak mu naslouchejte a dopřejte regeneraci svalů po cvičení, kterou si žádá. Tréninky po nedostatečné regeneraci jsou náročné, bolestivé a rozhodně ne zábavné. Proč je tedy regenerace svalů tak důležitá?
- Udržuje a zlepšuje vaši sílu ve svalech – regenerační procesy ve svalech jim umožňují se opravit a stát se silnějšími.
- Regenerace zlepšuje váš výkon, protože svaly jsou silnější a zvládnete například více opakování při silovém tréninku, delší běh a podobně.
- Regenerace je účinnou prevencí zranění, jestliže dochází k přetrénování, výrazně se zvyšuje riziko poranění.
- Lepší regenerace vám umožní trénovat častěji, a tedy nejen dosahovat lepších výsledků, ale celkově prodloužit vaše sportovní aktivity s přibývajícím věkem.
- Silné a zdravé svaly zlepšují vaše celkové zdraví, napomáhají vás udržet v kondici a ulehčují každodenní činnosti, jako třeba chůzi, běh nebo stoupání po schodech.
Jak urychlit regeneraci svalů
Dobrou zprávou je, že regeneraci svalů můžeme ovlivnit. Ukážeme vám, jak zrychlit regeneraci svalů po výkonu, ale i během odpočinkových dnů. Faktorů, které mohou urychlit regeneraci svalů je mnoho. Klíčem k dokonalé regeneraci je především jejich kombinace, tím dáte tělu maximum prostoru ke spuštění kvalitních reparačních procesů ve svalech.
1. Výživa po tréninku
Výživa je minimálně stejně důležitá, jako kvalitní trénink. Po tréninku je tím nejdůležitějším. Je nutné doplnit energetické zásoby spolu s živinami a tím podpořit regeneraci svalové hmoty. Jídlo po tréninku by mělo obsahovat vyšší podíl bílkovin společně se sacharidy, díky kterým doplníte zásoby glykogenu. Bílkoviny ochrání svalovou hmotu a podpoří její stimulaci.
Doporučujeme po cvičení užívat kvalitní protein. Podle mezinárodní společnosti pro sportovní výživu ideálně do 2 hodin po tréninku.
2. Spánek
Velkou roli během regenerace hraje také spánek a odpočinek. Během spánku se totiž uvolňují látky, které pomáhají regeneraci svalů. Spánek nám pomůže načerpat nejen fyzické síly, ale také psychické. Pokud pravidelně cvičíte, může být doporučených 8 hodin spánku málo. Není tajemstvím, že sportovci často spí i déle, pokud si to jejich organismus vyžaduje. Klidně i 10 hodin spánku a více. Například kasein je ideální doplněk stravy, který vám pomůže během spánku regenerovat a podpoří růst svalů.
3. Suplementy na regeneraci svalů
Suplementy na regeneraci svalů jsou dobrou volbou, protože vám pomohou rychleji a kvalitněji regenerovat. Díky tomu navíc zlepší váš výkon při dalším tréninku. Suplementy jsou osvědčenou možností, jak urychlit regeneraci svalů po výkonu.
- Proteiny – jsou nezbytné pro tvorbu svalových vláken. Ideální je v tomto případě syrovátkový protein, protože obsahuje komplexní mix esenciálních aminokyselin napomáhajících svalové regeneraci.
- Kreatin – suplementace kreatinu urychluje regeneraci svalů a připravuje je na další zátěž.
- BCAA – aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA) si tělo neumí samo vytvořit v dostatečném množství, proto je nutné je doplňovat. Napomáhají opravě svalových vláken a zpomalují rozpad svalů.
- L-glutamin – důležitá aminokyselina, která podporuje regeneraci svalů a zvyšuje odolnost imunitního systému. Oblíbený je ale zejména pro zmírnění svalové bolesti.
- Beta-alanin je další potřebnou aminokyselinou, která se používá pro zlepšení vytrvalosti a síly ve svalech.
Zajímá vás víc o beta-alaninu? Podívejte se, proč beta-alanin užívat, jaké jsou jeho hlavní výhody při tréninku.
4. Vitamíny na svaly
Během regenerace je důležitý příjem vitamínů a minerálních látek. Jaké jsou ideální vitamíny na svaly? Ideálním vitamínem, který podporuje správnou funkci svalů je například vitamín D. Oproti tomu vitamín B12je důležitý při tvorbě nových svalových vláken. Často tyto vitamíny najdeme jako součást různých přípravků na regeneraci svalů po tréninku.
5. Strečink: regenerační cvičení na svaly
Výhodou strečinku je, že napomáhá uvolňovat napětí ve svalových vláknech a udržuje svaly pružné a pohyblivé. Protažení je vhodné dělat před cvičením, abyste minimalizovali riziko poranění tím, že svaly, ale třeba i šlachy dostatečně protáhnete. Strečink jako regenerační cvičení na svaly zařaďte po tréninku.
Pokud budete pravidelně protahovat svaly, snížíte tím nejen bolest svalů, ale celkově podpoříte jejich regeneraci. Strečink doporučujeme provádět i během dnů, kdy nemáte trénink. Mírná námaha je pro regeneraci vhodná. Kromě toho strečink zvyšuje rozsah pohybu jednotlivých svalů.
6. Ledová koupel a kryokomory
Ledová koupel může podpořit regeneraci svalů, stejně jako kryokomory. Takzvaná kryoterapie je léčba nízkými teplotami a využívá teplotního šoku k vyvolání pozitivních fyziologických změn v těle, to může celkově podpořit proces regenerace.
Například ledová koupel je vhodná v tom, že ponoření svalů do ledové vody může po cvičení snížit otok a také bolest svalů. Ledovou koupel si můžete klidně udělat doma.
Regeneraci pomůže i návštěva kryokomory. Extrémně nízká teplota podporuje zotavení svalů především díky zlepšení krevního oběhu a snížení bolesti. Výhodou kryokomory je výrazně větší šok pro organismus, kdy se vyplavují různé podpůrné hormony a dochází k zamezení zánětlivých procesů v těle.
7. Sauna
Opakem kryokomory je sauna. Ta má také výrazný vliv na regeneraci svalů, ale třeba i zlepšení imunity. Jakmile začne na tělo působit teplo při saunování, sníží se počet červených krvinek v plazmě a tělo zvýší produkci erytropoetinu. Díky tomu začne ještě více produkovat červené krvinky, které podporují regeneraci.
7.1 Vyhřívané dečky
Pro toho, kdo obtížně snáší saunu, jsou možností alespoň vyhřívané dečky. Pomohou uvolnit ztuhlé svaly a přispívají k celkové relaxaci po cvičení. Teplo také stimuluje krevní oběh a což urychluje přívod živin do svalů a jejich brzkou regeneraci.
8. Masáže
Další možností, jak urychlit regeneraci svalů jsou masáže. Mají hned několik výhod a jsou opravdu příjemné. Jako bonus zlepšují prokrvení svalů a přívod kyslíku a nutrientů, to vede k lepší regeneraci.
Nejlepší na regeneraci je BCAA
Druhy regenerace
Naše tělo po cvičení nebo během něho může nastolit různé druhy regenerace. Tím se samozřejmě liší i procesy v organismu, které jsou k tomu důležité. Stejně tak mají různé druhy regenerace přímý vliv na délku regenerace.
Akutní regenerace
Dochází k ní okamžitě po poškození svalů. Zpravidla po náročném silovém tréninku, případně pak po zranění. Cílem je co nejdříve uzdravit poškozenou svalovou tkáň a obnovit naplno její funkci.
Subakutní regenerace
Nastupuje první dny po poškození svalů. Cílem subakutního druhu regenerace je opět obnovit funkci, ale zároveň zlepšit sílu.
Chronická regenerace
Objevuje se v průběhu dlouhodobého zranění. Opět má za cíl hlavně obnovit funkci svalu.
Preventivní regenerace
Tento druh regenerace se objevuje během tréninku, cílem preventivní regenerace je snížit riziko zranění (poškození svalu).
Adaptivní regenerace
Vyskytuje se během tréninku, když dochází k adaptaci organismu na zatížení. Svaly jsou silnější a odolnější.
Bolest svalů po tréninku a jejich nedostatečná regenerace
Nedostatečná regenerace má mnoho negativních důsledků. Můžeme ji poznat především tak, že bolest svalů po cvičení přetrvává. Pokud jste začátečníci, může přetrvávat i několik dní, když to s tréninkem přeženete. Co vše má za následek nedostatečná regenerace?
- Zhoršení výkonu
- Svalovou slabost a bolest svalů
- Zvýšená námaha při cvičení
- Výrazně zvýšené riziko zranění
- Nekvalitní spánek
- Zvýšená srdeční frekvence ve spánku a po probuzení
- Nadměrná až chronická únava