Co jsou gainery a k čemu je užívat?

Gainery se dřív až tolik nevyužívaly. Zatímco proteiny a kreatin si sportovci oblíbili rychle, u gainerů to chvíli trvalo. Na druhou stranu dnes je gainer oblíbeným sportovním doplňkem, který se využívá především ke zvýšení hmotnosti a objemu svalové hmoty. Gainery jsou vhodné jako součást komplexního tréninkového mixu suplementů. Podívejte se, co byste o gainerech měli vědět. 

 

Kvalitní gainer podpoří nejen růst vašich svalů, ale zároveň vám dodá potřebné živiny k regeneraci

 

 

Co jsou gainery: sacharidové suplementy

Gainery, kterým se někdy mezi sportovci říká také sachariďáky, jsou sacharidové suplementy. Používají se ke zvýšení hmotnosti a celkově k nabrání většího objemu svalové hmoty. Tento účinek mají zejména díky svému vysokému obsahu sacharidů a dalších živin, které jsou zdrojem energie pro sportovce. Kromě sacharidů obsahují gainery také bílkoviny. Typický poměr u kvalitních gainerů je zhruba 3:1 k proteinům. 

Účinky gainerů: k čemu jsou dobré

Gainery jsou dobré pro získání rychlých živin pro náš organismus, a to především sacharidů, proteinů, ale třeba i tuků. Tento sacharidový suplement v kombinaci s kvalitním jídelníčkem napomůže nabrání svalové hmoty. Díky gaineru zvládnete ještě náročnější tréninky. Jaké jsou hlavní účinky gainerů?

 •     Zvyšuje příjem energie a živin během dne
 •     Pomáhá budovat svaly
 •     Zvyšuje zásobu glykogenu ve svalech
 •     Zlepšuje regeneraci po tréninku
 •     Snižuje riziko poranění svalů
 •     Chrání proti takzvanému hubnutí svalů

 

Výhodou gaineru mimo jiné je, že může dobře posloužit také v rýsovací fázi.

 

 

Víte, že abyste ochránili své klouby, chrupavky a vazy, je vhodné suplementovat také collagen? Podívejte se, jaké má collagen výhody

Protein nebo gainer?

Gainery obsahují určitý podíl bílkovin, avšak v poměru k sacharidům výrazně méně, a to 3:1 nebo 2:1. Právě v obsahu sacharidů se gainery od proteinů výrazně liší. Vlastně by se do jisté míry dalo říct, že gainer je takovým opakem proteinu a vzájemně se mohou skvěle doplňovat. Protein obsahuje mnohonásobně více bílkovin, ale naopak jen minimum sacharidů. Jejich určení je však lehce jiné a záleží tedy především na vašich tréninkových cílech.

 

Pokud chcete hlavně nabírat svaly a zvládáte tréninky bez problému, je vhodnějším řešením protein, případně pak kreatin. Jestli ale potřebujete celkově zvýšit energetický příjem, abyste získali rychlou energii, pak jsou gainery neboli sachariďáky dobrou volbou. 

 

Kvalitní protein má samozřejmě při budování svalů také své místo.

 

Jaký gainer vybrat?

Sacharidové suplementy neboli gainery můžeme rozdělit do dvou základních skupin, a to hard gainerů a soft gainerů. Liší se především obsahem sacharidů, ale také bílkovin a tuků. 

 •       Hard gainery zpravidla obsahují výrazně více sacharidů, jedná se o vysoce kvalitní sacharidové suplementy, díky kterým rychle a efektivně získáte energii. Obsah sacharidů je u hard gainerů až 80 g na 100 g. Hard gainer je ideální před tréninkem, abyste získali rychlou energii.
 •     Soft gainery jsou takovou lehčí alternativou, která obsahuje poměrně dost bílkovin (zhruba jednou tolik, co najdete v hard sachariďáku). Většinou obsahuje poměr 1,5:1 pro sacharidy a bílkoviny. Někdy ale můžeme narazit také na poměr 1:1. Soft gainery mají zpravidla nižší glykemický index, obsahují takzvané pomalé sacharidy, takže vás zasytí na celkem dlouhou dobu. 

Pro koho jsou gainery vhodné

Sacharidové doplňky gainery jsou vhodné především pro sportovce, kteří chtějí nabrat nejen svaly, ale také celkově přibrat na objemu, zvýšit svou váhu. Sachariďáky jsou ale dobré i pro rýsování svalů. Užívání gainerů doporučujeme jednak pro silové sportovce, kteří chtějí zvýšit objem svalů a zároveň mít před tréninkem více energie. 

 

Gainery jsou jako sacharidové suplementy vhodné také u vytrvalostních sportů, jako je třeba cyklistika.

 

 

Dále je gainer vhodný pro všechny, kteří chtějí po tréninku kvalitně regenerovat svaly. Především sportovci, jako jsou fotbalisti, cyklisti nebo atleti. U vytrvalostních sportů má gainer také své místo. 

Jak vybrat nejlepší gainer?

Nabídka sachariďáků je pestrá. Jak se v ní orientovat a vybrat si ten nejlepší gainer? Sacharidový suplement si kupujeme zejména kvůli obsahu sacharidů, na ty se při výběru zaměřte. Nepodceňujte ani proteiny, jsou dobrou předtréninkovou látkou, ale hodí se i po tréninku. Kvalitní sachariďák by měl na 100 gramů obsahovat minimálně 50 gramů sacharidů, okolo 20–30 gramů bílkovin a zbytek mohou být další prospěšné látky, jako třeba BCAA aminokyseliny.

4Fitness Gainer 20 nitrix oxid Sachariďák

Vyvinuli jsme speciální gainer sachariďák s vysokým obsahem sacharidů a proteinů. Jeho optimální a vyvážené složení vám dodá rychlou energii po náročném fyzickém tréninku a podpoří růst objemu svalů, stejně jako rozvoj síly. Vyzkoušejte náš unikání 4Fitness Gainer 20 nitrix oxid Sachariďák

 

Vyzkoušejte kvalitní 4Fitness sachariďák, který vám dodá potřebnou energii a podpoří růst svalů.

 

Užívání gainerů

Gainer můžete podobně jako protein užívat prakticky kdykoli během dne. Běžně se ale užívání gaineru dělí na dobu před tréninkem a po tréninku. 

 •       Pokud budete gainer suplementovat před tréninkem, dodáte tělu potřebnou energii, kterou může tělo naplno využít. Zároveň může do jisté míry chránit svaly před zraněním.
 •     Sachariďák po tréninku je většinou častější možnost, kdy brát gainer. Díky vysokému obsahu sacharidů rychle doplní zásoby glykogenu a podpoří regeneraci svalů

Užívání sachariďáků tak přizpůsobte hlavně svým tréninkovým cílům a podle toho si nastavte ideální dobu užívání. Zároveň si ale gainer nepleťte s různými pre-workout suplementy, které vás mají povzbudit. K tomu slouží takzvané nakopávače.

Dávkování gaineru

Dávkování gaineru dodržujte podle doporučeného dávkování, které najdete vždy na obale tohoto sacharidového suplementu. Obecně se doporučuje užívat gainer najednou, případně si jeho užívání rozložit do 2 až 3 dávek denně, a to především podle vašeho harmonogramu a příjmu kalorií. 

 

Vhodná dávka je přibližně 1,2 gramu sachariďáku na 1 kg tělesné váhy pro aktivní sportovce, kteří mají náročný trénink. Běžná dávka se tak u sportovců pohybuje od 80 do 130 gramů. Pokud je vaše aktivita méně intenzivní, snižte i porci gaineru na zhruba 50–70 gramů

 

Doporučené dávkování gaineru je různé, a to především podle fyzické aktivity a vaší tělesné váhy.

 

Vedlejší účinky gainerů

Gainery jsou studiemi dobře prozkoumané a nemají žádný negativní vliv na náš organismus. Pokud to s doporučenou dávkou přeženete, není obsah gainerů toxický, pouze se mohou projevit některé vedlejší účinky gainerů, které plynou z příliš vysoké dávky. 

 •     Problémy s trávením a bolesti břicha
 •     Plynatost a nadýmání
 •     Nepříjemné kyseliny v žaludku a pálení žáhy
 •     Nadměrný příjem kalorií, které se mohou ukládat do tuků

Zejména si dejte pozor na nadměrný příjem kalorií. Gainery jsou bezesporu sacharidovou bombou a sacharidy jsou cukry. Proto, když budete překračovat dávkování a budete užívat gaineru, víc než spotřebujete, bude mít tělo přebytečné kalorie, které si bude ukládat do tuků. To může vést k nadváze až obezitě

Přírodní gainery a alternativy

Gainery mají v přírodě samozřejmě i své alternativy. Přestože jsou sachariďáky čistě přírodní a bezpečné, můžete je částečně nahradit i běžnou stravou. Většinou ale nepřijmete takovou dávku, jako právě v podobě sacharidového suplementu. Přírodní alternativy jsou různé ovoce, zelenina nebo ořechy. Výhodou přírodních alternativ gainerů je, že neobsahují například konzervační látky, které v gainerech můžeme najít, stejně jako třeba umělá sladidla. Jaké přírodní gainery zvolit?

 •     Ovesné vločky
 •     Burákové nebo arašídové máslo
 •     Ořechy
 •     Chia semínka
 •     Ovoce s vysokým obsahem jednoduchých cukrů
Ajax loader