Collagen – co je to, užívání a výhody

Collagen je bezesporu jedním z nejdůležitějších proteinů v našem těle. Přitom si to stále mnoho sportovců neuvědomuje a collagen uměle nedoplňuje, například z různých doplňků stravy s obsahem collagenu. Ukážeme vám, jak efektivně dostat collagen do těla, a jak napomoct jeho tvorbě v našem organismu. Existuje hned několik druhů collagenu, se kterými se můžeme setkat.

 

Kolagen udržuje naši pleť a kůži krásnou, elastickou a pevnou zároveň. 

 

Co je collagen?

Collagen je přirozeně se vyskytující bílkovina v našem těle, kde ji můžeme najít v mnoha formách. Zastává důležitou roli ve výstavbě tkání, jako je především kůže, ale i kosti, chrupavky a jiné pojivové tkáně. Kromě toho se ale collagen používá také v kosmetice, kde napomáhá zkrášlit kůži, pleť nebo nehty. Kolagen je zároveň nejběžnější protein v našem těle. Běžně tvoří okolo 30 % všech bílkovin v lidském organismu a celkově asi 10 % celkové hmotnosti člověka.

 

Collagen je nepostradatelný, aktivně doplňovat by ho určitě měli například sportovci nebo lidé, kteří mají fyzicky náročné zaměstnání. Collagen je totiž pro naše chrupavky, vazy a další pojivo naprosto nepostradatelný. Napomáhá tuto tkáň obnovovat, ale stejně tak ji tvořit. Kolagen se v těle tvoří sám, nicméně s přibývajícím věkem, zhruba od 35. roku života se jeho produkce výrazně zpomaluje. Proto je vhodné užívat collagen v doplňcích stravy. 

Typy collagenu

Dnes se můžeme setkat až s 27 typy kolagenů. Není potřeba je všechny znát, protože v doplňcích stravy už dostanete přímo extrakty z některých typů kolagenu. Nejvíce collagenu se nachází v živočišných tkáních. Dalo by se říct, že pro lidské tělo jsou stejně důležité jen určité typy kolagenů, a to zejména následující. 

  •       První typ, který tvoří až 90 % kolagenu v lidském těle – v organismu tvoří hustá vlákna, strukturu kůže, kosti, chrupavky, zuby a pojivová vlákna.
  •       Druhý typ tvoří volnější vlákna, nachází se zejména v chrupavce a tlumí nárazy v kloubech při pohybu.
  •     Třetí typ je zejména v rychle rostoucích tkáních u mladých organismů. Později ho zcela nahrazuje kolagen prvního typu. 

Zároveň se typy kolagenu mohou rozlišovat podle živočicha, ze kterého byl kolagen získán. Především jde o drůbeží kolagen, vepřový, hovězí a rybí kolagen. Dnes se můžeme sekat dokonce s veganským kolagenem, který se vyrábí z různých druhů bakterií a kvasinek. 

 

Přestože typy kolagenů jsou různé, liší se hlavně na buněčné úrovni. Jejich účinky jsou pak prakticky shodné. 

 

Tvorba collagenu v organismu

Tvorba kolagenu je pro náš organismus přirozená zejména v mladším věku. Postupem času s přibývajícím věkem tvorba kolagenu slábne. Přibližně okolo 35. roku života je tvorba kolagenu už velmi nízká, proto je vhodné kolagen doplňovat například z doplňků stravy. Kolagen se podle lékařů přestává tvořit přibližně ve 45 letech. Pokud tedy chcete mít zdravé klouby a pohybový aparát, je vhodné zařadit kolagen mezi své doplňky stravy. Jaké faktory kromě věku ještě ovlivňují tvorbu kolagenu?

  •       Bohatý jídelníček na bílkoviny, vitamín C a E, to jsou důležité zdroje podporující produkci kolagenu. 
  •       Pravidelná aktivita může stimulovat produkci collagenu a zlepšit tak nejen stav chrupavek a tkání, ale třeba i kůže.
  •     Pitný režim je důležitý, protože napomáhá mnoha procesům v našem organismu.

Jak dostat collagen do těla

Existuje hned několik možností, jak dostat kolagen do těla – podpořit jeho tvorbu, ale stejně tak vstřebání kolagenu. Kolagen můžete do těla dostat pomocí upraveného jídelníčku, tedy běžnou stravou, případně pak pomocí doplňků stravy obsahujících kolagen

 

Pokud se rozhodnete doplňovat kolagen přírodní cestou, bude důležité především upravit váš jídelníček. Kromě už zmíněných bílkovin a vitamínů C a E, jsou také důležité potraviny s obsahem zinku, protože podporuje syntézu kolagenu. Vhodné potraviny jsou například drůbež, ryby, vejce nebo luštěniny

 

Poznejte nejčastější omyly při stravování, abyste si na ně odteď dali pozor. Výrobci už vás svým marketingem nenapálí.  

 

Přírodní kolagen ale můžete získat i jinak, a to z účinných doplňků stravy. Doplňování collagenu touto formou je efektivnější a zároveň pohodlnější. Většina doplňků stravy obsahuje hydrolyzovaný kolagen, který je lépe vstřebatelný naším organismem. 

K čemu je collagen dobrý: hlavní účinky

Velmi zjednodušeně si collagen můžeme představit jako pojivo všech našich buněk a tkání. Napomáhá udržet měkkost a pružnost tkání, a to především chrupavek, šlach, svalů a kůže. Stejně tak napomáhá udržet u pleti pružnost. Ta je potom méně náchylná na tvorbu vrásek. Kolagen dále podporuje zdraví vlasů a nehtů.Stimuluje tak nejen vizuální krásu, ale samozřejmě i celkovou pohyblivost. Jaké jsou všechny výhody kolagenu?

 

Kolagen oceníte při sportu, zejména při běhání, protože podporuje a regeneruje vazy a chrupavky. 

 

  •       Kolagen je důležitý pro sportovce, protože napomáhá řešit problémy s pohybovým ústrojím.
  •       Je vhodný pro všechny, kteří mají problémy s pletí – zejména, pokud je pleť unavená a nadměrně se tvoří vrásky.
  •       Při problémech s kůží může kolagen napomáhat hojení.
  •       Při vypadávání vlasů může kolagen také pomoct. Dále zlepšuje kvalitu vlasů, pokud se lámou, jsou příliš suché nebo se třepí.
  •     Problémy s nehty, zejména jejich křehkost je také způsobena nedostatkem kolagenu.

Kdy užívat collagen

Kolagen je vhodné užívat, pokud aktivně sportujete. V takovém případě je dobré do svého jídelníčku zařadit doplňky stravy, které vám pomohou zvýšit hladinu kolagenu. To platí, i pokud si tělo dokáže samo kolagen vyrábět – při nadměrné zátěži je vždy vhodné kolagen doplnit. 

 

Pozor, při aktivním sportu není kolagen zdaleka jedinou účinnou látkou, kterou se vyplatí doplňovat. Podívejte se, co a jak užívat při sportu.

 

Dále je kolagen vhodný pro všechny, kteří už mají okolo 30 let. Právě v tomto věku si už tělo není schopno dostatečně efektivně kolagen vyrábět. Je tak důležité kolagen do těla doplňovat. Vyhnete se tak různým problémům s pohyblivostí a stáří na vás nebude tak rychle vidět, to ocení zejména ženy. 

 

Kolagen není určen jen pro sportovce. Ocení ho také ženy, protože zlepšuje kvalitu pleti a pomáhá redukovat vrásky.

 

Dávkování collagenu

Kolagen je vhodné užívat pravidelně, a to klidně i jako prevenci – zejména, pokud je vám více než 30 let. Například collagen hydrolyzovaný je vhodné užívat 2krát denně, a to přibližně 8 gramů (plná polévková lžíce). Kolagen je skvěle rozpustný ve vodě, proto ho doporučujeme jednoduše rozpustit ve 300 ml ochuceného nápoje, tím se zcela skryje jeho chuť. Maximální denní dávka kolagenu je 13 gramů

 

Kolagen se většinou užívá ve formě prášku rozpustného ve vodě.

 

Vedlejší účinky collagenu

Kolagen je jako protein pro naše tělo známý a nemá žádné vedlejší účinky. Nicméně je důležité dodržovat doporučené dávkování. Pokud začnete užívat více kolagenu, než se doporučuje, mohou se u vás vyskytnout některé nežádoucí účinky. Žádné však nejsou nijak závažné, až na alergickou reakci. 

  •       Při vyšších dávkách kolagenu se mohou vyskytnout problémy s trávením, jako je nadýmání, plynatost, ale i průjem.
  •       Pokud jste alergičtí na kolagen, nikdy se nepokoušejte ho užívat. Alergická reakce se může projevit mírně, a to jen vyrážkou nebo svěděním, ale naopak i silně, a to jako potíže s dýcháním, otok jazyka, hrdla, rtů a celého obličeje. 
  •     Pozor si dejte, pokud užíváte léky na ředění krve. V takovém případě doporučujeme konzultovat užívání kolagenu s lékařem. Předcházíte tak možné kontraindikaci. 

Collagen v doplňcích stravy

Důležité je zvolit si kvalitní suplementy, protože u podezřele levných doplňků stravy si nemůžete být jisti kvalitou. Nízká kvalita doplňků stravy se může promítat například do kontaminace suplementu nebo nemusí obsahovat tak vysoké množství kolagenu, které je uvedeno na obalu. Většinou se můžete setkat se 2 druhy kolagenových suplementů, které se liší druhem kolagenu. 

Nativní kolagen

Jedná se o kolagen v přírodní podobě, který nebyl nijak pozměněn. Nebyl vystaven kyselému prostředí trávicího traktu a stejně tak nebyl vystaven vyšším teplotám při zpracování. Je tedy čistě přírodní a nezpracovaný, ovšem o to hůře vstřebatelný. Většinou se nativní kolagen nevyužívá, pokud to nevyžaduje například vaše autoimunitní onemocnění (některé druhy artritidy).

Hydrolyzovaný kolagen

Hydrolyzovaný kolagen neboli kolagenní peptidy jsou pro náš organismus daleko lépe vstřebatelné. Mají stejné nebo podobné složení jako nativní kolagen, ale v těle prokazatelně lépe plní svůj účel. Hydrolyzovaný kolagen doporučujeme, protože poskytuje prokazatelnou kvalitu a účinkuje na většinu populace

 

Účinný hydrolyzovaný hovězí kolagen 4Fitness je ideální pro sportovce.

Ajax loader