Ajax loader

Speciální výživa v cyklistice

Cíl: využívání zvláštních výhod plynoucích ze speciální výživy

K sepsání tohoto stručného návodu mne motivovala slabá informovanost cyklistické amatérské i závodní veřejnosti. Začnu tím, co asi každého cyklistu nejvíce zajímá – výkonnost a regenerace. Později se budu věnovat otázce zdraví a předcházení zraněním.

 

Řeknu-li to jednoduše, můžeme mít dva zásadní problémy s regenerací.

 • nedostatek síly, resp. energie při výkonu
 • příliš pomalou nebo nedostatečnou obnovu svalových vláken poškozených tréninkem (záporná dusíková bilance, příliš rychlý úbytek svalů)
 • třetí problém může představovat zakyselení svalů

 

Všechny tyto překážky stojící v cestě růstu výkonnosti sportovce se snaží speciální výživa překonávat. První ze zmíněných problémů hraje nejvýznamnější roli, protože se projevuje nejdříve a podmiňuje každý další výkon. Bez energie nejsme schopni dostatečně procvičovat/zatěžovat svaly ani překonávat již dosažené laťky. Zkrátka nedáte-li svalu odpovídající tréninkový podnět (kvůli nedostatku energie), smiřte se se stagnací.

 

Leckdo by mohl namítnout, že je přeci ve stravě dostatek energie, kolikrát i nadbytek, a měl by pravdu. Ovšem ne každá energie je pro cyklistu výhodná a dobře využitelná. Pro kvalitní výkon je v prvé řadě nutný dostatek vlastního živočišného škrobu glykogenu (ve svalech a v játrech). Glykogen si každý organismus vytváří podle vlastních potřeb (potřebu udává tréninkové zatížení). Dále pak rychle dostupný „cukr“, který je cyklista schopen vstřebávat v průběhu výkonu a efektivně využívat pro svalovou práci. V obou případech je nejvhodnější přijímat čistý izolovaný sacharid spolu s dostatkem tekutin. Proč? Uvedu na příkladu.

Obnova zásob glykogenu

Řekněme, že jste se právě zmasili a chystáte se ztracenou energii doplnit. Tělo je teď během prvních minut až desítek minut nejcitlivější na příjem energie a dokáže ji v podobě glykogenu uložit nejvíce v krátké době. Dáte si slaninu, klobásku, hermelín nebo tučnou tatranku (40% tuku)? To je jistě extrém, ale mají přeci hodně energie v tucích, tak proč ne?

 

Protože tuky jsou těžké a jejich trávení vyžaduje podstatně delší čas. Energie z nich je dostupná až za dlouhou dobu a v tu dobu již organismus tolik glykogenu neuloží. Rozdíl v dostupnosti energie může být propastný, když si uvědomíme, že nejrychlejší monosacharid D-glukóza známý pod názvem hroznový cukr, je v krvi (a tudíž k dispozici pro svaly i mozek) během několika minut. Za další vhodným podáním jednoduchých cukrů, resp. škrobů (příp. aminokyselin) zastavíte proces odbourávání svalů a zahájíte energetický anabolismus. (Proč tělo odbourává svaly vysvětlím později).

 

Nikdo sice není tak neznalý, aby po výkonu konzumoval tučná jídla, přesto i zdánlivě netučné jídlo může být obtížněji stravitelné pro jeho obsah bílkovin a skrytých tuků. Účinek čistých sacharidů je v porovnání s komplexní stravou výrazně lepší. D-glukóza ani složitější škroby (Maltodextrin) však nemají suplovat hodnotnou pestrou stravu a plnohodnotné jídlo by mělo následovat cca 30 minut po příjmu sacharidů. (Někdo zařazuje místo jídla protein a až po dalších 45 minutách první jídlo.)

 

Teď se nabízí otázka, kolik D-glukózy vzít a jaká jsou možná úskalí? Udává se, že dospělý a zdravý jedinec by měl přijmout po výkonu 0,8-1,2g/kg jednoduchých cukrů. Problém však nastává s tím, jak rychle se jednoduchý sacharid D-glukóza dostává do krve, protože stejně rychle také z krve mizí (krátkodobý výkyv hladiny cukru nahoru a zase zpět). Tato skutečnost nám někdy může způsobit ospalost (to nám ale po výkonu nevadí) a hlad (po výkonu opět nevadí). Abychom však udrželi příjem sacharidů stálý, je vhodné kombinovat D-glukózu s Maltodextrinem. Tento škrob již není jednoduchý sacharid, resp. pouze z 6 – 17%. Výkyvy krevního cukru by pak neměly být tak veliké. Doporučuji pro začátek míchat v poměru 1:1. Další výhoda - nápoj nebude tak sladký (hroznový cukr má sice menší sladivost než cukr běžný, ale přesto je poměrně sladký).

 

Nikoho nepřekvapí, že zrovnatak jako první minuty, jsou i příští hodiny pro příjem energie velmi důležité. Při správně navržené stravě jsme tento příjem schopni ze stravy bez problémů pokrýt. Hrozí-li, že nedodržíme náš jídelníček z časových nebo jiných důvodů, poslouží jako provizorium opět Maltodextrin.

Rychle dostupný zdroj sacharidů při výkonu

Jak již jsem uvedl výše, pro cyklistu je významnou podmínkou kvalitního výkonu průběžné doplňování energie. K tomu slouží rychle vstřebatelné sacharidy jako D-glukóza, které je cyklista schopen zužitkovat pro svalovou práci. Protože ale kolísání hladiny krevního cukru (výše popsaný případ) vyvolává ospalost a pocity hladu, je samotná D-glukóza nevhodná. Maltodextrin má naopak pomalý nástup, ale je schopen zajistit trvalejší přísun energie. Řešení se nabízí samo – zkombinovat výhody i nevýhody obou.

 

Maltodextrin nachází nejlepší uplatnění u sportovců s rychlým metabolismem, kteří běžně mívají problémy s energií. Někteří závodníci preferují vhodnou směs D-glukózy a Maltodextrinu přímo v bidonu spolu s ionťákem. Nemusejí totiž vozit Energy-gely, díky čemuž je zároveň příjem energie průběžný spolu s dodržováním pitného režimu. Není li vhodná směs po ruce, lze vyprázdnit do bidonu alespoň 1 až 2 Energy-gely a zjednodušit si tak manipulaci s nim v průběhu závodu (Maltodextrin je hlavní složkou Energy-gelů).

 

Maltodextrin v sobě obsahuje ještě jednu značnou výhodu. Lze jím nápoj poměrně hodně nasytit, což ve výsledku nahradí několik Energy-gelů. Nabízí se také možnost vytvořit si v 1 ze 2 bidonů koncentrát a ve druhém jen mírný roztok, který zajišťuje rychlou vstřebatelnost tekutiny a zabraňuje tlaku v žaludku. Pro koncentrovaný roztok platí pravidlo – čím teplejší počasí, tím více vody na stejné množství Maltodextrinu a D-glukózy (protože se více potíme).

 

Možností použití je nepřeberné množství a s koncentracemi i poměry se dá kouzlit podle aktuálních potřeb každého sportovce.

 

F.Degl 1.08.2006

Informace, objednávky

Jsme tu pro Vás
Po - Pá 10 - 17h
Feel free to contact us
in English

e-mail: obchod@4fitness.cz
kontakty / mapa


tel.: +420 770 110 650

Prodejna Brno
tel.: +420 778 745 948

Akce / novinky

Všechny novinky

Volíme protein a kreatin
 • Protein a kloubní výživa,
  kreatin byl dnes převzat. Vaše proteiny jsou nejlepší. Vláknina na hubnutí je maximální spokojenost.
  Kolagen míchám s kreatinem a budu se těšit na příští objednávku.

 • Vaše vláknina na hubnutí přišla. Kolagen se hezky rozpouští. Přeji do Nového roku pevné zdraví.

 • Protein a kloubní výživa,
  chci poděkovat za vynikající Tyčinky a výrobky skvělé kvality. Máte dobré ceny.

 • Jen potvrzuji, že kreatin dorazil, i vláknina na hubnutí. Kvalitní proteiny jsou v dnešní době docela vzácné.
  Děkuji za transakci. V nejbližší době budu objednávat další zboží s kreatinem.

 • Protein a kloubní výživa pane bakaláři určitě můžete uvést na Vašich int. stránkách.

 • Z vlastní zkušenosti chválím ceny i kolagen. Vždy blesková dodávka s kreatinem.

 • Jen samé jedničky tomuto kreatinu, už jsem tu kreatin nakupoval několikrát a vždy spokojen.....Dobrý i kolagen.

 • Zboží dnes dodáno, kloubní výživa a proteiny.
  Velmi dobrý kolagen. Hodnotím vstřícnost a rychlost omega 3.
  Ještě jednou chválím kolagen a do budoucna si přeji tyčinky s kloubní výživou.

 • Protein i kloubní výživa přijetí Tyčinky potvrzuji. Vaše proteiny na hubnutí jsou vláknina a kolagen?
  Velice si cením Vašeho profesionálního přístupu k omega 3 zpracování. Ještě jednou velice kolagen.

 • Protein a kloubní výživa,
  kreatin se rozpouští skvěle, i vláknina na hubnutí dorazila.
  Blahopřeji ke krásným novým a praktickým obalům!

 • Protein dnes obdržel objednávku kloubní výživa. Vaše proteiny jsou suprové a hlavně fungují a ještě ta doprava-balada. Už jsem váš stálý zákazník.

 • Protein a kloubní výživa, chci Tyčinky a moc poděkovat za omega 3 a bezproblémové omega 3. Včera v poledne jsem objednala a dnes ráno už obdržela kreatin...neuvěřitelné a super..... ještě jednou moooc. kolagen.

 • Kloubní výživa,
  protein tyčinky moc chutná. I kolagen. Tak bleskurychlé dodání omega 3 jsem opravdu nečekala a jsem velmi příjemně překvapena. Určitě se s důvěrou obrátím!

 • Přeji úspěšná kloubní výživa a jen tak spokojené zákazníky jako jsem já, s kreatinem.

 • Protein a kloubní výživa,
  zásilku už mám doma,kolagen je za omega 3. Dodané zboží, proteiny jsou super, příště až budu objednávat, tak jedině u Vás.
  Ještě jednou kolagen.

 • Protein a kloubní výživa, jen chci poděkovat za to, ze vaše proteiny jsou a doufám že i dlouho budou skvělé. Ty ceny jsou opravdu příjemné,budu nakupovat už jen u vás. S kreatinem.

 • Protein večer,
  kreatin mi dnes dorazil. Moc díky za bezvadné zboží, kolagen a rychlost. Tyčinky určitě ráda vyzkouším. Tyčinky proteinové.

 • Protein a kloubní výživa,
  včera mi byla doručena má vláknina na hubnutí.
  Zároveň tyčinky a kolagen. Tímto děkuji za omega 3 a bezproblémové omega 3.
  S kreatinem a přáním hezkého dne

 • Protein a kloubní výživa,
  je kolagen jak má být. Vše bylo dobře zabaleno i vláknina na hubnutí.
  Se všemi objednanými proteiny jsem spokojen po všech stránkách. Těším se na nový kolagen a přeji celému Vašemu týmu tyčinky a kloubní výživu, jen tak dále.
  S kreatinem.

 • Tyčinky a kloubní výživa,
  kolagen obsahuje tyčinky za omega 3.Dokonce mně omega 3 mé objednávky přivezli až domů, což se mně u ,,České pošty,, stane
  z deseti zásilek sotva 2x..Kolagen.

 • Krásný protein a kloubní výživa,
  Ráda bych kolagen a vyjádřila své tyčinky za servis, s jakým se u Vás tyčinky a za skvělé ceny prodávají!
  Mnou nově objevená tyčinka Tvrďák je přesně podle mého gusta a protein WPC60 má dokonalou mléčnou chuť!

 • Protein a kloubní výživa,
  už mám zboží doma.
  Kolagen moc příjemně funguje. Díky za změnu omega 3 dodání, jste super.
  100% budu v budoucnu nakupovat u Vás!
  S kreatinem.

 • Mnohokrát děkujeme za omega 3 z naší objednávky. Také děkujeme za milý Omega 3 dárek. 4 cereal mix, moc mi chutnají, zdá se že se stanou mým oblíbeným produktem.
  Těšíme se na další tyčinky.

 • Protein a kloubní výživa, včera jsem objednal a dnes obdržel objednaný kolagen. Vláknina na hubnutí doručena ok. Ještě doručení tyčinky kolagen a je to. Stejně tak kolagen za omega a zodpovězení telefonických dotazů omega 3. Získali jste dalšího spokojeného zákazníka.


Všechny názory
Ostatní odkazy


Fakturační údaje

Fakturační údaje:
4FITNESS s.r.o.
Příkop 843/4
BRNO-STŘED, ZÁBRDOVICE
602 00 BRNO 2

IČ: 04213815
DIČ: CZ04213815Bankovní spojení:
Pro Českou republiku
FIO: 2900820724/2010
Pro Slovensko
IBAN CZ3720100000002901024789 SWIFT FIOBCZPPXXX

Výdejní místo

4fitness.cz
Pionýrská 3, Brno
602 00
mapa

Kontakty

tel.: (+420) 770 110 650
e-mail: obchod@4fitness.cz
Provozní doba internetového obchodu:
Po - Pá 09-18h

Design 2011 www.matlocha.cz
Partneři 4FITNESS.cz: