Nakopávače a stimulanty: použití, užívání a účinné látky

Cílem každého z nás je dosáhnout během tréninků co nejlepších výsledků. Těch dosáhnete vytrvalostí a poctivým tréninkem, ideálně pod vedením zkušeného trenéra, pokud jste začátečníci. Existují ale i suplementy, takzvané nakopávače, které mohou váš trénink udělat ještě intenzivnější. Říká se jim také pre-workouty neboli předtréninkové nakopávače. Podívejte se, které jsou účinné, a jak je užívat pro efektivní trénink. 

 

Předtréninkové nakopávače neboli pre-workout doplňky stravy jsou směsí několika účinných látek, které vás nabudí energií.

 

Co jsou to nakopávače a stimulanty

Jedná se o stimulanty, které jsou speciálně vyvinuté pro efektivní trénink. Většinou se jedná o několik účinných látek v jednom doplňku stravy. Zpravidla nechybí například kofein, taurin nebo niacin a jiné účinné látky. Pre-workout doplňky stravy jsou volně prodejné na internetu, jedná se o produkty s přírodním složením, které je možné prodávat bez omezení. Právě proto doporučujeme nakupovat nakopávače jen od prověřených prodejců. 

Účinky: k čemu jsou nakopávače?

Důvodů, proč před tréninkem užívat nakopávače je hned celá řada. Trénink je díky nim totiž efektivnější. Dosáhnete tak požadovaných výsledků v kratším čase. Nakopávače a stimulanty za vás ovšem svaly nenaberou, ani za vás nezlepší kondici nebo neshodí tuk, tak proč používat nakopávače? Nakopávače vám trénink celkově zjednoduší, proto jsou tak oblíbené. 

 •     Poskytne vám příval pozitivní energie, která vás bude motivovat k tréninku.
 •     Pomůže s koncentrací během tréninku a nabije vás novou energií.
 •     Váš trénink bude mít drive, protože pomůže lépe zásobovat svaly živinami a kyslíkem.
 •     Zlepší váš výkon a vytrvalost, takže zvednete nebo uběhnete víc, posunete své fyzické i psychické hranice. 
 •     Napomáhá během tréninku efektivněji pálit kalorie.

 

Zlepšení výkonu a motivace k tréninku je hlavním důvodem, proč jsou nakopávače tak oblíbené. 

 

Je možné trénovat bez stimulantů?

Je zřejmé, k čemu jsou předtréninkové stimulanty vhodné. Nabízí se potom otázka, jestli má cenu vůbec cvičit a sportovat bez těchto pre-workout stimulantů. Z našeho pohledu jednoznačně ano. Pokud jste dosud cvičili jen čas od času, uvidíte, že se budete rychle zlepšovat a výsledky se budou dostavovat rychleji. Nicméně s postupem času budete muset trénovat stále víc a výsledky se budou dostavovat pomaleji. 

 

Právě v tento moment je čas na účinné nakopávače a stimulanty tréninků, které vám pomohou rychleji překonat takové období. To je důležité, protože právě v tento moment lidé ztrácejí motivaci, jelikož se nedostavují výsledky. Stimulanty během tréninků tak nejsou na škodu, právě naopak. Nicméně stimulanty a nakopávače nejsou všechno. Neméně důležitá je i další výživa během sportu, která vám pomůže například lépe regenerovat. 

Pro koho jsou nakopávače vhodné?

Nakopávače a pre-workout stimulanty ocení hlavně dvě skupiny lidí. Jednak jsou to sportovci – nezáleží, jestli amatérští nebo profesionálové, ale obecně také lidé, kteří mají například fyzicky náročné zaměstnání. Na druhou stranu platí, že pokud chcete například jen podpořit vaši kreativitu nebo oddálit psychickou únavu, nemusí být pre-workout nakopávače správným řešením.

Aktivní sportovci

Pro aktivní sportovce jsou nakopávače bezesporu prospěšné a rozhodně doporučujeme jejich užívání, protože posunou váš trénink na novou úroveň. Pre-workout stimulanty jsou vhodné zejména pro sportovce, kteří cvičí silově, tedy v posilovně. Například u běhu nemají až takový efekt, jelikož jejich hlavním účinkem je prokrvení svalů a zvýšení síly. Pro silové tréninky jsou skvělé, pro vytrvalostní tréninky existují lepší alternativy. 

 

Nakopávače pro sportovce jsou vhodné zejména při silových sportech. 

 

Fyzicky vytížení lidé

Opět platí, že lidé, kteří jsou fyzicky vyčerpaní, ocení účinnost nakopávačů. Dodají vám opět energii, abyste mohli zase pracovat, nebo se třeba cítili méně unaveni v pozdních hodinách. Důležité ale je dobře a pravidelně regenerovat, protože především spánek obnoví vaši energii – a právě nakopávače mají často jeden vedlejší účinek – zhoršenou kvalitu spánku. Pokud tedy aktivně nesportujete, dopřejte si nakopávače jen občas. 

 

Nakopávače a stimulanty zlepší váš výkon i při fyzicky náročné práci.  

 

Jaké látky nakopávače obsahují?

Nakopávače a předtréninkové stimulanty mají hned několik účinných látek. Zpravidla v nich ale najdeme jednu ze 4 nejpoužívanějších látek, případně pak jejich kombinaci, aby se účinně doplňovaly. Stimulanty jsou přírodní extrakty a běžně se s nimi setkáváme v našem každodenním životě. Snad nejznámějším stimulantem je káva, respektive kofein, který obsahuje. Klidně tak můžeme za pre-workout stimulant považovat i espresso, které si dáte před tréninkem.

Kofein

Kofein je nejčastěji používaným stimulantem, který se v nakopávačích využívá. Zároveň je také nejrozšířenějším stimulantem na světě. Oblíbený je především pro své účinky, jako je oddálení psychické únavy a zlepšení koncentrace. S kofeinem to není potřeba přehánět, protože tělo kofein odbourává 4–15 hodin, podle výše dávky a také organismu (u každého může být rychlost odbourání kofeinu jiná). Pre-workout stimulanty většinou nabízí dávku od 100 do 200 mg kofeinu. 

 

Kofein je jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších stimulantů na světě.

 

 

Taurin

Účinky taurinu jsou u stimulantů využívány, protože ovlivňuje přenos nervových vzruchů a signálů. Zároveň podporuje přenos sacharidů do svalových buněk. Jinak taurin působí především preventivně, protože mimo jiné napomáhá odbourávat těžké kovy z organismu. 

Niacin

Účinky niacinu nejsou přímo takové, aby organismus takzvaně nakopnul. Nicméně je to vedlejší efekt procesů, které v těle niacin podporuje. Napomáhá totiž uvolňovat energii z potravy, funguje tak jako energizér a podporuje celkový účinek nakopávače. Kromě toho podporuje i spalování tuků a snižuje tvorbu nežádoucích lipoproteinů. 

Guarana

Guarana funguje podobně jako kofein. Také je výrazným stimulantem nervového systému. Zvyšuje produkci energie a podporuje kognitivní funkce. Guarana zároveň opět napomáhá spalovat tělesný tuk, zmírňuje bolest svalů a oddaluje fyzickou i psychickou únavu. 

 

Guarana je zřejmě po kofeinu hned druhým nejrozšířenějším nakopávačem.  

 

Kdy brát nakopávače?

Nakopávače pro workout je vhodné užívat před tréninkem, jinak nebudou mít účinek. Důležité samozřejmě je dodržovat doporučené dávkování a nepřekračovat ho. Dobré je si před užíváním přečíst i další informace a dodržovat také dobu, kdy brát nakopávače. Zaměřte se samozřejmě i na to, kdy od požití začne nakopávač účinkovat. To doporučujeme vypozorovat, protože tato doba se může u každého jedince lišit od doby udávané výrobcem. Může to být 15 minut, ale klidně i hodina. 

Předtréninkové nakopávače neberte večer

Nakopávače pro workout mají jednu velkou nevýhodu. Není vhodné je užívat ve večerních hodinách. Proč? Jednoduše proto, že potom nebudete moct usnout, a navíc váš spánek nebude tak kvalitní. Jednoduše řečeno je to horší, než kdybyste si dali večer silnou kávu. Pokud tedy chodíte cvičit večer, jednoznačně předtréninkové nakopávače nedoporučujeme. Můžete ale využít mnoho jiných suplementů, které zlepší váš trénink, a přitom nenaruší spánek. Podívejte se, co a jak užívat před sportem.

 

Abyste se dobře vyspali a vaše svaly mohly naplno regenerovat, vyhněte se nakopávačům večer.

 

Jaké stimulanty a nakopávače zvolit?

Na trhu existuje hned několik různých nakopávačů a stimulantů před tréninkem. Mají různé složení, ale slibují podobné výsledky, proto nemusí být snadné se v nich vyznat. My jsme pro vás vybrali účinný nakopávač před cvičením Cloumák. Co si pod tímto názvem představit? Cloumák je jednoznačně TOP stimulantem před cvičením, na který se můžete zcela spolehnout. Na co se můžete těšit?

 •     Nakopávač Cloumák má extra rychlý účinek už do 10 minut.
 •     Po užití doporučené dávky pocítíte příval energie a napumpování svalů.
 •     Účinek trvá až 2 hodiny a odeznívá postupně.
 •     Maximální prokrvení svalů
 •     Prodloužení a zlepšení výkonu během tréninku.

 

Cloumák je ideálním předtréninkovým nakopávačem, se kterým si trénink užijete.  

 

Cloumák obsahuje účinný mix prospěšných látek, díky kterým má tak jedinečnou účinnost. Mezi hlavní složky tohoto stimulantu patří kofein a guarana, které vás nakopnou a maximalizují vaši koncentraci na trénink. Vitamín C účinně snižuje vyčerpání a únavu, dlouhodobě také zlepšuje imunitu. Beta alanin oddaluje zakyselení svalů, díky tomu může být trénink delší a intenzivnější. 

Dávkování nakopávačů

Jaké je správné dávkování nakopávačů? Každý stimulant může mít trochu jiné doporučené dávkování. Proto je nejlepší řídit se instrukcemi na obalu stimulantu a dodržovat je. Většina stimulantů a nakopávačů se užívá tak, že se jejich doporučená denní dávka rozpustí ve vodě a vypije (obvykle postačí 300 ml vody). Konzumovat byste měli nakopávače zhruba 30 až 15 minut před tréninkem nebo jinou fyzickou aktivitou. 

 

Správně odměřená dávka stimulantu je klíčem k efektivnímu tréninku bez nežádoucích účinků stimulantů.     

 

Vedlejší účinky nakopávačů

Stimulanty, které obsahují takzvané nakopávače, tedy látky, které vás před tréninkem nabudí, mohou mít i vedlejší účinky. Nejsou sice nijak závažné a neohrozí vás, ale někdy mohou přivodit nepříjemné stavy. Abyste se vedlejším a nežádoucím účinkům vyhnuli, je důležité nepřekračovat doporučené dávkování. Pokud se u vás vedlejší účinky objevují v případě, že dodržujete doporučené dávkování, pak doporučujeme postupně lehce snižovat dávku, dokud se vedlejších účinků nakopávačů nezbavíte.

 •     Zejména, pokud budete nakopávače užívat při večerním tréninku, může se u vás objevit nespavost.
 •     Nekombinujte nakopávače s kávou, protože ty samy o sobě obsahují až 200 gramů kofeinu (více legislativa EU nepovoluje). Projevem příliš vysoké dávky kofeinu je zvýšená srdeční aktivita.
 •     Příliš vysoká dávka může způsobit podrážděnost a nervozitu, stejně jako bolesti hlavy. 
 •     Některé nakopávače vám mohou způsobit trávicí potíže, a to především proto, že vám nesedí některá látka ze složení. Pak je vhodné takový nakopávač nahradit jiným s rozdílným složením. 

Přírodní nakopávače

Existuje hned několik zcela přírodních stimulantů, které vám mohou pomoct udržet si energii a soustředění před cvičením i jindy během dne. Doporučujeme proto upravit jídelníček a začít jíst více některých druhů ovoce a zeleniny, případně ořechů. Jejich složení však není tak komplexní jako u jiných pre-workout stimulantů. Na co se při jídelníčku zaměřit? 

 •       Banány, jablka a pomeranče jsou dobrým zdrojem cukrů pro rychlou energii.
 •       Špenát a brokolice je bohatá na živiny, které zlepšují koncentraci.
 •       Ořechy, jako například vlašské ořechy nebo mandle, jsou vhodným zdrojem tuků, ze kterých může tělo i mozek čerpat energii během dne. 

Věděli jste, že samotné cvičení je samo o sobě stimulantem? Studie ukazují, že pravidelné cvičení napomáhá udržovat příznivou hladinu energie a pozornosti. Tělo umí lépe s energií hospodařit a celkově se nebudete cítit tak unaveni. Zejména budete pociťovat psychickou pohodu. 

 

Vyzkoušejte například lahodné smoothie vyrobené z přírodních stimulantů. 

 

Co vás o nakopávačích před tréninkem nejvíc zajímá? 

Mohu nakopávače užívat bez vědomí lékaře?

Ano, nakopávače mají zcela přírodní složení, proto je možné je volně koupit a užívat podle potřeby. Nepotřebujete k tomu lékařský předpis. Nicméně pokud užíváte nějaké léky na ředění krve, na vysoký a nízký tlak, případně máte problémy se srdcem, je vhodné užívání nakopávačů konzultovat.

Je vhodné nakopávače kombinovat s jinými doplňky stravy?

Ano, nakopávače můžete podle libosti kombinovat s dalšími doplňky stravy. Zajímejte se ale o složení, abyste zbytečně v několika produktech neužívali stejné látky a nepřekračovali tak denní dávkování. 

Do jaké míry nakopávače a předtréninkové stimulanty fungují?

Nakopávače vám prokazatelně zlepší trénink v tom smyslu, že budete cítit větší motivaci a příval energie. Mohou také oddálit únavu a zakyselení svalů. Nicméně přímo nezajistí, aby vám lépe rostly svaly nebo jste se dostávali za své fyzické možnosti. 

Je užívání nakopávačů bezpečné pro zdraví?

Ano, nakopávače obsahují přírodní extrakty a stimulanty, které nepředstavují žádné riziko pro zdravé jedince. Problém může nastat, pokud překročíte doporučené dávkování nebo, když máte alergii na některou účinnou látku. 

Pro jaké sporty jsou nakopávače vhodné? 

Nakopávače a stimulanty před tréninkem jsou obecně vhodnější pro silové sporty. Například při vytrvalostním běhu vám příliš nepomohou.

Ajax loader