Jak fungují BCAA? Vše co potřebujete vědět.

Proč používat BCAA

Během intenzívní fyzické zátěže je člověk schopen pracovat  – myšleno zdroj energie - pouze na sacharidy a tuky. Jakmile se vyčerpá energetická zásoba tvořená glykogenem, nastupuje spalování větvených aminokyselin BCAA. Této nepříznivé situaci lze zabránit podáváním větvených aminokyselin BCAA v doplňku. V případě sportovců, není ve stravě dostatek BCAA. Užívání BCAA v doplňkové formě je zcela nezbytné i pro osoby s nedostatečným příjmem správných bílkovin, případně pro ty, kdo redukují nadváhu dietou. Pokud příliš hladovíme začne organismus rozebírat a pálit vlastní BCAA, naše vlastní bílkoviny = svaly. Protože jsou BCAA k tomuto účelu nejvhodnější, tělo na ně sáhne nejdříve. Proto je vhodné po náročném fyzickém výkonu BCAA doplnit.

 

jak fungují aminokyseliny BCAA

Další výhody BCAA?

 • posílení kvality a množství svalové hmoty
  - obnovení síly a urychlení regenerace
  - podpora tvorby svalové hmoty
  - ochrana svalové hmoty před poškozením namáhavým fyzickým výkonem
  - ochrana svalové hmoty před devastací v průběhu snižování nadváhy
  - dostatek volných větvených aminokyselin pro tvrdý trénink
  - zvyšování absolutní síly
   

Jak fungují BCAA

Jak správně užívat BCAA

Pro dostatečnou zásobu během tréninku a ochranu svalů, dávkujte 5 g před tréninkem. V případě vytrvalostních aktivity, nebo redukční diety užívejte 5 g během tréninku. Pro podporu regenerace užívejte 5 g po tréninku. Nepřekračujte množství 20 g BCAA v jedné dávce.

Kde ještě BCAA najdeme?

BCAA obsahují hojně rostlinné i živočišné koncentráty proteinů. Nicméně jejich absorpce a funkčnost je odlišná od příjmu volných aminokyselin. V těle jsou BCAA velmi hojně zastoupeny v tzv. aminokyselinovém poolu, jediné zásobárně aminokyselin v našem organismu. Zde jich najdeme až 35-40 % z celkového objemu. Ve svalové tkáni nalezneme zhruba 15-18 % všech aminokyselin pocházejících právě z BCAA.

 

BCAA esenciální větvené aminokyseliny s višňovou příchutí

 

 

  Nejlepší protein na růst svalů


Další články o sportovní výživě

Ajax loader