Nedostatečná laktace - jak na ni, v rozhovoru s p. Richtrem

Laktánek

Nedávná korespondence s jedním z našich zákazníků mě utvrdila v tom, že použití sportovní a zvláštní výživy je skutečně široké. Považuji naši vzájemnou diskuzi za tolik plodnou a zajímavou, že se o ni s vámi touto cestou rád podělím:

 

(Pan Richtr reaguje na naše úvodní zahájení tématu 2. dopisem.)

 

Dobrý den - ad laktace,

 

prvně vyzkoušeno před cca 8 lety u 30-ti leté prvorodičky, která v důsledku poporodního stresu téměř neměla laktaci. Tehdy použit Lactosport od PROMILu. Lékařka nesouhlasila s koncentrovanějšími a přídavnými látkami "nadupanými" přípravky typu Whey Protein, SuperProtein atd, proto použit "slabý" Lactosport. Od té doby jsem to poradil více kamarádkám (vč. vlastní manželky) a velká spokojenost, opravdu to funguje. Váš Whey protein by měl být mnohem lepší (viz poměr kasein vs. globu- a albuminy a podle deklarace by neměl obsahovat žádné přidané "anabolizující" látky.

 

Princip je jednoduchý - stačí se podívat na složení mateřského mléka, kravského mléka a Whey proteinu. Kojící matka má výrazně zvýšenou spotřebu bílkovin. Jednak na produkci mléka, jednak na regeneraci organismu po porodu (hojení poškozených tkání, velká ztráta krve, atd.). Klasické mléčné výrobky situaci neřeší (kasein opravdu není to pravé), vejce, ryby, červené masa – hůře stravitelné, potenciální alergeny. Syrovátkový protein s minimem laktózy je z tohoto hlediska ideální. Snadno stravitelný, složením (vyjma imunitně působících složek) takřka totožný. Přídavek glukózy a maltodextrinu dodá potřebnou energii k jeho zpracování. Pro ženu po porodu je navíc mnohem jednodušší 2-3 za den vypít sklenici kokteilu, než vařit složitá jídla, zvláště je-li doma sama. Kdo zažil na vlastní kůži, rozumí... Mateřská opravdu není dovolená, většina žen má první dny problém vůbec se převléci, najíst a vyspat.

 

Navíc na zvířatech je prokázáno, že syrovátkový protein sám o sobě stimuluje mléčnou žlázu k produkci vlastního mléka. Problém může být s některými neseriózními výrobci, u kterých není spolehnutí, zda do proteinů nepřidávají i něco mimo deklarované složení. A druhý problém je s některými neinformovanými doktorkami, pro které sportovní protein = anabolikum. Dle mých praktických zkušeností problém nastal jedinkrát (zánět mléčné žlázy), ale vyjádření doktora to bylo způsobenou fyziologií konkrétního prsu a ne použitím Whey proteinu.

 

Paradoxně se maminky i doktorky bojí toho, že je to "chemie". Přitom se stačí podívat na složení většiny běžně prodávaných potravin (uzeniny, sýry, sladkosti, polotovary, atd). To, že v průměrném párku je o řád více konzervantů a dalších aditiv jim ale nevadí... Bohužel reklamní tlak výrobců je silný. A zaostalost některých lékařů je též děsivá. Naše první dětská doktorka nám radila (zcela zdravému, plně a dobře kojenému miminku) v 6-ti měsících přilepšovat stravu dušeným hovězím... Knížky dr. Fořta nebo pí. Mončilové evidentně nikdy nečetla, stejně jako oficiální doporučení odborné výživové komise UNESCO. Dnes se i většina osvícených lékařů shodne na tom, že min do 12-ti měsíců je maso zbytečné a většinou i nevhodné. Jasně, domácí králík nebo kuře (nekrmené průmyslovou směsí!!!) neuškodí, ale kolik z nás k němu má přístup.

 

Jedno bych ale ještě jednou zopakoval a zdůraznil - nedávejme (z hlediska výživy kojící matky) do jednoho pytle bezproblémový "čistý " syrovátkový protein (pozn. protein 4fitness.cz) a složením komplikované sportovní přípravky ( doplněné např. o kreatin, karnitin, aminokyselinové štěpy a koncentráty, umělá sladidla, atd). Tyto přídavky mohou byt pro malé děti alergizující a proto velice rizikové.

 

Asi tak. Každopádně bych Vám byl velice vděčný za upozornění, zda Váš Whey protein obsahuje i něco jiného, než čistý syrovátkový protein a zbytkový mléčný cukr a tuk. Složení Laktosportu jsem konzultoval přímo ve výrobě a byl jsem ubezpečen, že nic jiného tam vědomě nepřidávají.

 

Pokud se Vám výše uvedené názory jeví jako smysluplné, asi by nebyl problém udělat z toho nějaký souvislejší, slohově a mluvnicky učesanější článek.

 

Zdraví Zdeněk Richtr"

Syrovátkový protein pro lepší laktaci

(Následuje reakce z mé strany):

 

"Dobrý den

 

to bylo vyčerpávající. Myslím, že už takto bychom to jako článek mohli uveřejnit. Děkuji.

 

Protein je čistý jak deklaruje výrobce Volactive - a následně my. Potvrzuje to i výsledek kontroly SZPI, který je zveřejněn u proteinu. Myslím, že bez sladidel + dalších aditiv je to jediný výrobek v ČR :)

 

S pozdravem F.Degl"

 

(Závěr vzájemného rozhovoru)

 

"Díky za info,

 

to jste mě potěšili. Po předchozích špatných zkušenostech jsem si nechal z první zásilky udělat rychlý kontrolní rozbor. Potvrdili mi, že % proteinů, tuku a uhlohydrátů (víceméně) sedí. Stejně tak potvrdili i nepřítomnost těžkých kovů a pesticidů. Podrobnou spektrální analýzu mi ale neudělají. Vybavení v laborce sice mají, ale tuto analýzu (struktura jednotlivých aminokyselin) už bych musel platit....

 

Pokud trváte na zveřejnění, přepíšu článek do stravitelnější podoby. Právě nepřítomnost sladidel a příchutí je to, co mě i známým max. vyhovuje. Standardně prodávané produkty už hodně lidí lezou nejen krkem... Takhle si to každý upraví po svém, navíc čerstvý protein má příjemně neutrální chuť a nepřepije se.

 

S pozdravem Zdeněk Richtr"

 

Nezbývá než poděkovat za podobné dopisy, kterými nás podporujete. A věřím, že i díky podobným vlastnostem našich produktů a služeb si k nám bude nacházet cestu stále více spokojených lidí.

 

F.Degl 08.06.2007

 

4fitness.cz

Ajax loader