Omyly ve stravování - nevyhovující potraviny

Vše je o snaze firem vydělat peníze. Kam až jsou ochotny zajít?

Tento článek se netýká podřadných potravin, kterým se většina z nás snaží obloukem vyhnout. Věnuje se však potravinám, které se tváří seriózně a platíme za ně seriózní sumy. Vše je o snaze firem vydělat peníze.. pozn.: článek se věnuje prostředí z roku 2006, dnes už to není tak tragické.

 

Jak ošidit potraviny nástřikem vody

 

Že jsou mnohé potraviny ošizené a tudíž ve výsledku dražší (poměr ceny a kvality) ví už poměrně široká veřejnost z publicistických článků, které se čas od času objevují. Já na tomto místě poradím jak se nenechat ošidit. Vysvětlím techniky šizení a na co si dávat pozor.

Technika šizení zákazníka 1) Voda je levná

V prvé řadě je do potravin úmyslně přidávána voda. Čím více vody, tím větší zisk pro výrobce, protože voda je levná a Vy za ni platíte v domnění, že se jedná o maso, salám, šunku, „tvrdý“ sýr, pomazánku, tavený sýr, tvaroh, jogurt atd. Jedná se o nejoblíbenější podvod-nepodvod na zákazníka. Podvod-nepodvod je to proto, že se zde sází na nepozornost/pohodlnost zákazníka (a také na jeho neodbornost při vyhledávání specifických vlastností produktu). Vodu lze zapracovávat do technologicky zpracovaných výrobků všeho druhu, ale i vstřikovat injektory do libového masa.

cituji: "Nastřikovací přípravek - použití při výrobě vařené šunky, sušené šunky, uzeného masa a libového masa, zvyšuje výtěžnost (vázání vody) podle množství nástřiku, o 15 %, o 22 %, o 27 %, o 38 %, o 50 %, snadná aplikace injektorů pro lepší zapracování láku do masa a následné masírování, hotové šunky získávají jedinečnou chuť a vůni, ztráty vařením jsou minimální nebo nulové."

 

Přítomnost nadměrného množství vody je však nutné maskovat příslušnými chemikáliemi. Tyto vracejí ošizenému výrobku původní chuť a zabraňují vytékání vody z výrobku ven. Netroufnu si odhadnout co tyto látky, zadržující vodu ve výrobku, způsobují v člověku pakliže je konzumuje pravidelně ve větší míře. Při pohledu na průměrný nákupní košík odhaduji, že se tyto látky vyskytují v 50-60% výrobků, které jíme.

 

Další skvělou technikou jak udržet ve výrobku množství vody, je zamrazit ho. Proto veškeré mražené výrobky jsou kandidáty č.1 na obsah nadbytečné vody (rybí filety předtím a potom na pánvi :)?) Naštěstí nemusejí obsahovat látky zachycující vodu ve výrobku, jsou proto alespoň menším zlem.

 

Údaj o množství vody najdete u všech výrobků pod zakukleným názvem „Obsah sušiny ve výrobku“ Tento údaj říká, kolik výrobku zůstane po úplném vysušení. Je-li obsah sušiny 20%, tak zbývajících 80% výrobku je voda (ať už přirozeně se vyskytující nebo přidaná). Rozdíl v poměru sušiny k celkové hmotnosti výrobku je dobře patrný např. u tvarohů - vaničkové 16% až 20% sušiny, tvarohy v papíru 20% až 26% a tvrdé tvarohy do 30%. Také jogurty se pohybují v rozpětí od 5% do 17% sušiny, přitom se jejich konzistence tak dramaticky jako u tvarohu nemění. Je to dáno použitými zahušťovadly, kterých je celá řada. Sýry se pohybují od 40% (ty nejlevnější ARO) až 60% nejdražší speciály. Pravdou je, že dnes už prakticky nekoupíte tvrdý sýr nad 52%, z tohoto důvodu se tyto sýry také nazývají „Polotvrdé sýry“ a ne sýry tvrdé (naleznete pakliže si přečtete text pod slovem Eidam 30%). Údaj o sušině ale nezaměňujte s údajem o „Množství tuku v sušině“. Například Eidam 30% znamená 30% tuku v sušině. Má-li tedy sýr 52% sušiny, tak přibližně 1/3 (oněch 30%) této sušiny je tuk.

Technika šizení zákazníka 2) Masné přípravky

Další kapitolou jsou masné výrobky. Tyto je možné nastavovat vodou (jak již bylo dříve napsáno), ale k tomu mohou být navíc vyráběny ze surovin odpadní kvality nebo znehodnocených v důsledku špatného skladování. Rozdíl v chuti není patrný právě díky rafinovaným chemickým ochucovadlům, která sama o sobě jsou lahodná i bez přítomnosti masa. Kdybyste jimi ochutili piliny, nepoznali byste, že jíte něco jiného než třeba lahodnou šunku (samozřejmě konzistence a textura by nebyla autentická).

 

cituji: "Kutrovací přípravek - vytváří dobrou a stabilní emulzi, dodává přirozenou barvu, umožňuje zpracovat i méně kvalitní surovinu (např. strojně oddělené maso), dodá jemnou a příjemnou chuť, dodá křupavou konzistenci, dobrý pocit v ústech bez následné chuti po fosfátech nebo sóji."

Protein ve stravě

Typickým příkladem prodeje prošlého masa a masa horší kvality jsou balíčky s naloženým, marinovaným či jinak ochuceným masem, mleté maso, které je již ochuceno a podobně. Reprezentantem masného výrobku, který neobsahuje de facto žádné maso jsou opékáčky, grilovací párečky a podobné lahůdky. Dříve velmi kvalitní výrobek (špekáček) nyní z největší části tvoří jen rostlinná sójová bílkovina spolu s chrupavkami a kůžemi najemno zpracovanými. Důležité je pouze dokonalé rozmělnění čehokoliv, co má do výrobku přijít a technické zpracování výsledné kašovité hmoty. Protože kašovitá hmota z čehokoliv nepřipomíná vzhledově ani chuťově maso, je nutné tyto vlastnosti výrobku pomocí potravinářské chemie opět vrátit. Struktura, jemnost, kyprost, chuť – to vše není dílem použitého masa (protože výrobek stejně maso neobsahuje), nýbrž zvláštních přípravků. Obsah skutečného masa bývá 5% a na jeho původ se raději neptejte. Tip: Jak zjistit, čeho je ve výrobku více a čeho méně? Podle české legislativy musí být ve „Složení“ uvedeny všechny složky od nejzastoupenější složky na prvním místě až po tu nejméně zastoupenou.

Technika šizení zákazníka 3) Cukr je levný a je to "droga"

Sypké výrobky (instantní nápoje, granko) a cukrářské, sladké výrobky jsou s oblibou nastavovány cukrem, jelikož cukr je levný. Tedy levný v porovnání s cenou např. kakaa nebo jiných ingrediencí. A jak poznáme kolik je ve výrobku cukru? Stejně jako u masných a jiných výrobků podle české legislativy musí být ve „Složení“ uvedeny všechny složky od největší na prvním místě po nejmenší na místě posledním. Uvažujete-li tedy o koupi kakaa a na prvním místě ve složení je napsán cukr, až poté následuje kakao, můžete si být jisti, že tento výrobek příliš kakaa neobsahuje a kupovali byste vlastně z větší části cukr. S použitím této techniky souvisí i problém obezity populace.

Technika šizení zákazníka 4) Sůl je levná a je návyková

Sůl. Kupujete koření něbo ochucující směs do polévky, guláše apod.? Sůl je nejlevnější, výrobce se jí pokusí do výrobku dostat co nejvíce. Že neprospívá zdraví, nemusím snad rozepisovat.

Technika šizení zákazníka 5) Rostlinné tuky jsou levné

Podobnými způsoby se do výrobků váží rostlinné (levnější) tuky. Tyto navíc zlepšují chuť výrobku (protože tuky lépe chutnají). Opět problém obezity.

Tuky ve stravě

Technika šizení zákazníka 6) Vzduch je levný, našlehejme objem

A mezi mražené výrobky, kde se využívá jistých triků, bych zařadil také nanuky. U nich je podstatné, že se výrobek neuvádí hmotností v gramech, nýbrž v mililitrech obsahu. To vede ke snaze co nejvíce hmotu našlehat do objemu. Kupujete tedy vlastně vzduch uvnitř nanuku.

 

Možná se ptáte, proč je vůbec důležité něco takového vědět, když jde o velice rozšířené techniky a poctivý výrobek prakticky až na výjimky nikde nekoupíte? Nabízím odpověď. Například proto, že snažíte-li se sportovat a udržet si příjem jistých živin ve stanovené výši, voda Vám je nezajistí. Je tedy třeba počítat s tím, že musíte konzumovat úměrně větší porce (například kuřecího křehčeného masa, které obsahuje nástřik 20%). Důležité je i uvědomit si, že opékáček nezajistí správný přísun živin pro organismus, natož pro sportující organismus. Tímto článkem rozhodně nechci vyvolávat paniku, jen bych chtěl, aby si každý sáhl do svědomí a podle svých možností se pokusil přehodnotit vlastní jídelníček a stravovací návyky.

 

V příštím článku bych se chtěl věnovat redukci tělesného tuku pomocí rozličných pohybových technik a stravovacích postupů (a možná i trochy těch podpůrných prostředků:)

 

F.Degl 1.05.2006

 

4fitness.cz

Objevte nápady na jídla pro detoxikaci, která jsou zdravá a připravíte je za chvíli

Ajax loader