Svalová horečka: příčiny, řešení a jak jí předcházet

Se svalovou horečkou jsme se pravděpodobně setkali všichni. Stačí jednou nadměrně přepnout své síly a svalová horečka se může snadno objevit. Naštěstí se ve většině případů nejedná o vážný stav, ale většinou jde jen o nepříjemnou bolest svalů. Objevovat se může jak u amatérských sportovců, tak u sportovců na profesionální úrovni. Nicméně svalové horečce se můžete snadno vyhnout, ukážeme vám, jak na to.

Svalová horečka se nejčastěji objevuje po náročném tréninku, se kterým to přeženete.

 

Co je to svalová horečka?

Odpověď na otázku, co je to svalová horečka, je poměrně snadná. Jedná se o stav, který souvisí s vyčerpáním svalů a organismu. Nejčastěji se objevuje krátce po fyzickém výkonu, na který nejste zvyklí. Mírnější svalová horečka se projevuje pouze nepříjemnou bolestí svalů, případně pícháním ve svalů. Nicméně vážnější stavy mohou být doprovázeny i zvýšenou tělesnou teplotou nebo zimnicí. 

Co způsobuje svalovou horečku?

Mezi hlavní příčiny svalové horečky patří především nadměrná fyzická zátěž a zároveň nový pohyb, na který nejsou vaše svaly připraveny. Přestože detailně nejsou příčiny svalové horečky zcela jasně popsány, studie se shodují, že hlavní příčinou je nadměrná zátěž pro svaly, která vyvolává mechanický stres u těchto pracujících svalů. Ten vede k poškození svalových vláken. 

Svalová horečka a obecně bolesti svalů mohou být způsobeny nedostatečným spánkem. Právě spánek je pro regeneraci naprosto klíčový. 

Kromě nadměrné fyzické zátěže se odborníci také shodují, že nové pohybové vzorce mohou způsobit svalovou horečku. Ať už se jedná o nové pohyby, cviky nebo sporty, na které není tělo zvyklé. Právě v takovém případě se může svalová horečka objevit v případě méně intenzivní fyzické zátěže. 

Nejlepší na regeneraci je BCAA

Jak se projevuje svalová horečka?

Svalová horečka většinou nastupuje několik hodin až den po výkonu. Proto si ji nepleťte s běžnou bolestí svalů, která se po tréninku objevuje. Ta může být často způsobena vyplavenou kyselinou mléčnou ve svalech. Bolest namožených a přetížených svalů se často může se svalovou horečkou překrývat. Nicméně projevem svalové horečky není jen samotná bolest svalů. 

 

Vitamíny pro podporu organismu

Typický průběh svalové horečky je vždy velmi podobný. Už během tréninku pociťujete bolest svalů způsobenou nadměrnou intenzitou tréninku (nebo novým pohybem), která je způsobena vyplavováním kyseliny mléčné. Tato běžná bolest svalů se může po tréninku stupňovat a zhruba mezi 1–3 dny nastává krátkodobě nejbolestivější období – poté bolest postupně ustupuje, to může u trénovaných sportovců trvat 4 až 7 dní, u netrénovaných lidí potom 7 až 10 dní.

  •     Svalová bolest a nadměrné vyčerpání po výkonu
  •     Zvýšená tělesná teplota
  •     Nevolnost a průjem
  •     Zimnice

Dostatečný spánek je velmi důležitý pro zmírnění obtíží spojených se svalovou horečkou. Tělo potřebuje regenerovat.

 

Jak dlouho trvá svalová horečka?

Svalová horečka naštěstí odezní rychle. Jak už jsme zmínili, vždy záleží především na trénovanosti sportovce. Velmi ojediněle může svalová horečka odeznít už do několika hodina po výkonu. 

Profesionální sportovci – svalová horečka může odeznít do několika hodin po náročném tréninku. Důležité jsou v tomto směru masáže, suplementy a regenerace, na kterou je tělo sportovce trénované. Průměrně do 3 dnů může svalová horečka zcela odeznít.

Amatérští sportovci – u této skupiny odeznívá svalová horečka zpravidla do 5–7 dnů. Opět je důležité se aktivně snažit svalům pomoct při regeneraci. 

Občasní sportovci – Netrénovaní sportovci, kteří sportují jen čas od času, to mají většinou složitější. Svalová horečka u nich většinou neodezní dřív než po 7 dnech. Někdy může trvat až 10 dní. 

Kvalitní regenerace po výkonu je velmi důležitou součástí tréninku. Podívejte se, jak na efektivní regeneraci svalů. Ukážeme vám, jak zlepšit svou regeneraci.

Jak předejít svalové horečce?

Klíčem k minimalizování rizika svalové horečky je trénink. Studie jasně ukazují, že trénovaní sportovci trpí na svalovou horečku a nepříjemnou bolest svalů méně. Přetížené svaly u netrénovaných jedinců nenesou fyzickou zátěž tak dobře. Ukazuje se, že kromě trénování svalů není prakticky žádná jiná možnost, jak předejít svalové horečce. Je však možné ji alespoň zmírnit. 

 

Dobrou prevencí proti svalové horečce je postupně zvyšovat intenzitu tréninku. Postupný trénink svaly připraví na zatížení.

 

Snažte se svaly zchladit

Určitě jste už viděli sportovce, například cyklisty, chladit si po výkonu nohy v ledové vodě. Vyzkoušejte to taky, protože chladná voda okolo 13 °C přispívá k rychlejší regeneraci svalů a snižuje bolest svalů. Rozhodně to ale s délkou lázně nepřehánějte, vhodných je maximálně 15 minut. Studená lázeň je vhodná u sportovců, kteří se nezaměřují na budování svalové hmoty, protože jak ukazují nedávné studie, chlad může snižovat její nárůst. 

 

Je vaším cílem naopak nabírat svalovou hmotu? Pak se podívejte, jak na efektivní nabírání svalové hmoty. Dozvíte se užitečné rady a tipy.

Pomoct může i teplo

Některé studie navíc ukazují, že pozitivní účinek na regeneraci svalů má také sauna. Záleží tak zejména na vás, abyste vyzkoušeli, zda vám víc pomáhá chlad, nebo naopak teplo. 

Dopřejte si nenáročný trénink

Ulevit si od svalové horečky můžete také díky nenáročnému tréninku. Lehký trénink dokáže díky stimulaci prokrvení zmírnit bolest namožených svalů. Jaké tréninky jsou vhodné? Ideální je cyklistika, běh nebo cvičení s nižší váhou. Trénink vás nemá vyčerpat, ale skutečně jen svaly protáhnout a mírně zahřát. 

Vyzkoušejte roller

Masáž před nebo po výkonu je skvělou možností, jak si ulevit od svalové horečky. Jenže ne každý takovou možnost má. Proto vyzkoušejte roller neboli pěnový masážní válec. Je to účinný způsob, jak svaly připravit na zátěž, nebo naopak podpořit jejich regeneraci po výkonu. Jedná se o účinný způsob, jak zmírnit bolest svalů.

 

Pěnový masážní válec je skvělou možností, jak nahradit skutečnou masáž.

 

Nezapomeňte na doplňky stravy

Neméně důležité jsou doplňky stravy. Víte, jaké suplementy využívat, aby zmírnily příznaky svalové horečky? Vhodné jsou esenciální aminokyseliny BCAA, ideálně byste je měli užívat před tréninkem. Určitě se vyplatí také hořčík, který zlepšuje regeneraci svalů a zároveň snižuje riziko svalových křečí. Studie navíc ukazují, že pozitivní vliv mají navíc omega-3 mastné kyseliny.

 

Jak fungují BCAA

Prevence svalové horečky

Jak už jsme zmínili, účinná a stoprocentní prevence v podstatě neexistuje. Nicméně je možné snížit riziko svalové horečky. Doporučujeme se před každým výkonem dobře protáhnout a zahřát – to může snížit bolesti svalů, a navíc je to dobrá prevence před zraněním. Intenzitu tréninku zvyšuje postupně s tím, jak se bude celkově zlepšovat vaše kondice. Vždy nechte tělo dostatečně svaly regenerovat, protože regenerace je základem každého tréninku.


Před každý výkon doporučujeme zařadit cviky na protažení svalů, například strečink.

Nejlepší na regeneraci je BCAA 

 

Nenechte se zbytečně omezovat

Svalová horečka sice není příjemná, na druhou stranu není ve většině případů ani nebezpečná. Rozhodně netrénujte do naprostého vyčerpání organismu, ale ani se zároveň nenechte příliš omezovat. Bolest svalů je při tréninku a stejně tak po tréninku přirozená, pokud není vyloženě nepříjemná, ta často signalizuje možné zranění. Bez přiměřeně náročných tréninků se nebudete posouvat.

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader