Maltodextrin – co to je a jak ho užívat?

Velmi často se při cvičení můžeme setkávat s nedostatkem energie. Existují různé způsoby, jak chybějící energii získat – jedním z nich je třeba maltodextrin. Maltodextrin je vhodnou náhražkou jednoduchýchcukrů, pokud potřebujeme rychlou energii, ovšem může mít i své negativní stránky. Zjistěte, jaké může mít maltodextrin výhody a kdy je vhodné ho užívat. 

 

Výhodou použití maltodextrinu jako zdroje energie je jeho rychlá vstřebatelnost. Když tělo potřebuje rychlou energii, maltodextrin je skvělou volbou.

 

Co je to maltodextrin?

Maltodextrin je látka, která spadá do klasifikace sacharidů, tedy cukrů. Používá se ve sportovní výživě, ale stejně tak třeba v potravinářství. Využití maltodextrinu je značně univerzální. Přesně řečeno je maltodextrin oligosacharid (může ale být i polysacharid), který se získává z bramborového škrobu, rýže nebo kukuřičného škrobu. Jde o bílý prášek, který nemá žádnou vůni ani chuť a je dobře rozpustný ve vodě. Maltodextrin tak může být zajímavou alternativou různých nakopávačů před sportem, protože vám velmi rychle dodá potřebnou energii

Maltodextrin není umělý cukr

Velmi často se maltodextrin nazývá jako umělý cukr a je za něj považován. Ovšem to není tak zcela pravda. Jako umělý cukr můžeme považovat různá umělá sladidla, která mají velmi nízký obsah kalorií a výraznou sladkou chuť. Nicméně maltodextrin nemá žádnou chuť, a navíc obsahuje vysoké množství kalorií, proto může výrazně ovlivňovat hladinu cukru v krvi. Maltodextrin tak rozhodně není umělý cukr ani sladidlo v pravém smyslu slova.

K čemu je maltodextrin dobrý?

Maltodextrin se často využívá jako rychlý zdroj energie pro sportovce. Ve střevě se postupně štěpí na jednotlivé molekuly glukózy, uvolňuje se tak postupně, proto je lepší než třeba jednoduché cukry. Stabilně udržuje zvýšenou hladinu krevního cukru a tím poskytuje energii nejen pro naše svaly, ale třeba i mozek a další orgány. 

 

Maltodextrin se rychle dostane do krve a energie je tak opravdu rychle rozvedena dále po těle. To můžete doslova cítit po tom, co maltodextrin užijete, jako nárůst energie. Maltodextrin je vhodný zejména pro vytrvalostní sporty, ale své místo si našel také v silových sportech a fitness – především jako rychlý zdroj energie, pokud se chcete vyhnout jednoduchým cukrům.

  •     Stabilizuje krevní cukr a zahání tak hlad nebo chuť na jídlo
  •     Zlepšuje a prodlužuje výkon v silových, rychlostních a vytrvalostních sportech
  •     Dokáže rychle obnovit ztracenou sílu a energii
  •     Snadno se rozpouští v různých nápojích
  •     Je relativně levný a dobře dostupný

Díky tomu, že je maltodextrin opravdu levný, si můžete koupit pořádnou zásobu našeho 25kilového balení maltodextrinu. Takové balení vám vydrží průměrně na celý rok. 

 

U vytrvalostních sportů, jako je třeba maraton, je maltodextrin dobrým pomocníkem pro udržení výkonu.

 

Kdy užívat maltodextrin

Maltodextrin je vhodné užívat jako doplněk stravy vhodný ke zlepšení sportovního výkonu. Doporučuje se užívat během tréninku nebo krátce po něm, aby se doplnila energie a minimalizovala únava svalů. Nicméně užívá se různě, prakticky kdykoli.

Po probuzení

Užívání maltodextrinu po probuzení není tak časté, ale můžete se s ním setkat. Výhodou je rychlý přísun sacharidů, které vašemu tělu dodají energii. Svůj den tak začnete plní energie.

Před tréninkem

Pokud potřebujete získat rychlou energii pro náročný trénink, jednoduše si dejte těsně před tréninkem dávku maltodextrinu. Maltodextrin je účinný zdroj energie, která vaše tělo povzbudí. 

Během tréninku

Při dlouhém nebo extrémně vyčerpávajícím tréninku můžete maltodextrin užívat i během tréninku. Dodáte tělu dostatek energie a díky tomu, že není přirozeně sladký, nebudete mít pocit dehydratace. Pomůže vám podat lepší výkony. 

Po tréninku

Poslední možností, kdy použít maltodextrin, je po tréninku. Užívání maltodextrinu po tréninku doplní zásobu glykogenu, který je v průběhu tréninku hlavním zdrojem energie pro svaly. To napomůže i lepší regeneraci svalů.

 

Nepřekračujte doporučené dávkování maltodextrinu, které je 90 gramů denně.

 

Maltodextrin dávkování

Dávkování maltodextrinu se odvíjí od mnoha různých faktorů, a to především od vaší hmotnosti. Různí lidé budou mít jinou doporučenou dávku maltodextrinu. Obecně se doporučuje užívat 30 až 60 gramů maltodextrinu během náročného tréninku a dalších 30 až 60 gramů hned po něm pro doplnění zásob glykogenu. Maximální denní dávka by neměla přesahovat 90 gramů maltodextrinu.

 

Nebojte se maltodextrin kombinovat. Zejména proteiny nevynechávejte, jsou stále základním stavebním kamenem svalové hmoty. 

Kde se vyskytuje maltodextrin?

Maltodextrin se dnes vyskytuje ve velkém množství různých sladkých nápojů nebo potravin. Je oblíbenou přísadou různých sportovních drinků a jídel, jako jsou třeba proteinové tyčinky. Maltodextrin v potravinách se většinou přirozeně nevyskytuje, pokud pomineme ty, ze kterých se získává, a to jsou brambory, rýže nebo kukuřice. Velmi často se však do potravin uměle přidává. 

Škodlivost maltodextrinu

Obecně se maltodextrin považuje za bezpečnou a prospěšnou látku pro naše tělo. Ideální jako rychlý zdroj energie. Ovšem v poslední době se objevují názory, které považují maltodextrin za škodlivý. Je dnes spojován s Crohnovou chorobou, protože může narušit střevní mikroflóru. Kromě toho může narušovat správné fungování trávicího traktu a způsobovat dokonce průjem.

 

Maltodextrin byl předmětem mnoha studií a je považován za bezpečnou látku.

 

 

Diskutuje se také rychlý vzestup krevního cukru na relativně vysoké hladiny. Proto není maltodextrin vhodný například pro diabetiky. Navíc maltodextrin má podobně kalorií jako cukr, takže při jeho nadměrné konzumaci může docházet k nechtěnému přibírání na váze a může dojít až k obezitě. 

Kdy je lepší se maltodextrinu vyhnout?

Doporučujeme se maltodextrinu vyhnout zejména, pokud máte cukrovku nebo problémy s citlivostí na inzulin. V takovém případě pro vás není užívání maltodextrinu vhodné. Stejně tak, jestliže máte nadváhu nebo obezitu, měli byste užívání maltodextrinu zvážit, protože velký objem kalorií může vést ke zvýšení hmotnosti. Nedoporučujeme ani maltodextrin užívat, pokud chcete hubnout.

Jak nakonec k maltodextrinu přistupovat?

Stále platí, že maltodextrin je bezpečný a prověřený zdroj rychlé energie, který má především u sportovců výrazně více pozitiv než negativ. Jestliže potřebujete zlepšit svůj výkon a dodat svalům potřebnou energii, může být maltodextrin vhodnou volbou. Nedoporučovali bychom ale maltodextrin jako zdroj energie lidem, kteří nesportují, protože v takovém případě by mohly být přebytečné kalorie problémem. Zároveň je vždy důležité dodržovat doporučené dávkování.

 

Maltodextrin je ideálním řešením, jak být i po náročném tréninku po celý den fit.

 

Ajax loader