TRX Cvičení: Kompletní průvodce – rady a tipy

TRX cvičení je dynamicky se rozvíjející metoda tréninku, která je oblíbená pro posílení svalů, zlepšení flexibility a zároveň celkové kondice. Ukazuje se, že TRX cvičení je efektivní jak pro začátečníky, tak pokročilé sportovce. Jedná se o cvičení s vlastní vahou za využití popruhů. Podívejte se, jaké jsou oblíbené a nejefektivnější TRX cviky, a jak začít s TRX tréninkem už dnes

  TRX cvičení je zajímavou alternativou dalších cvičení s vlastní vahou. Nepotřebujete víc než popruhy.  

 

Co je TRX cvičení a jak funguje

Cvičení TRX je moderní forma tréninku, která využívá vlastní váhu těla a speciální TRX popruhy k posílení svalů, zlepšení flexibility a koordinace. Jedná se o vhodný typ cvičení jak pro začátečníky, tak pokročilé – jeho náročnost si snadno zvolíte podle sestavy cviků nebo tréninkového plánu. Není to jen cvičení na budování svalové hmoty, především zlepšuje sílu. 

vitamíny

Výhodou TRX je, že ho můžete snadno provádět doma, ale samozřejmě i venku. Stejně tak se můžete zapsat na některý z TRX workoutů, kterých je díky oblíbenosti tohoto sportu mnoho. Začít na skupinové lekci je vhodnější i proto, že vám to do začátku dodá motivaci a stejně tak se naučíte správnou techniku provedení cviků.

Během poslední doby se různé druhy posilování s vlastní vahou stávají velmi oblíbeným tréninkem. 

Jak začít s TRX cvičením

Pokud se rozhodnete, že TRX cvičení je pro vás tou správnou volbou, budete si muset pořídit TRX popruhy – bez těch to nepůjde. Umožní vám bezpečně provádět speciální cviky s maximální efektivitou. Na popruzích se nevyplatí šetřit, protože často drží celou vaši váhu. Důležité je zvolit si také správnou délku popruhů, a to podle své výšky – i když si je budete samozřejmě moci následně při cvičení nastavit. Pak už budete potřebovat jen motivaci. 

Nejlepší cviky pro začátečníky

Pro začátečníky doporučujeme začít s jednoduchými cviky, jako je například TRX dřep nebo různé alternativy dřepu. Tyto cviky vám pomohou posílit nohy a zároveň zlepšit celkovou stabilitu a rovnováhu, ta je u TRX cvičení klíčová. Zároveň se naučíte základní techniku cvičení s popruhy. Nezapomeňte na správné dýchání během cvičení. Doporučujeme začít s těmito cviky.

TRX dřep – tento cvik posiluje vaše nohy a zároveň zlepšuje stabilitu. Postavte se rovně s rukama upevněnýma na popruzích a pomalu se spouštějte do dřepu.

 Jedním z dostatečně účinných, a přitom méně náročných cviků je TRX dřep.

TRX veslování – cvik, který posiluje vaše záda a ramena. Držte se popruhů a nakloňte se dozadu, kam až to půjde, zatímco tělo pevně přidržujete za popruhy, abyste nespadli.

TRX Plank – skvělý cvik pro posílení stabilizačního systému (core) a zlepšení rovnováhy. Držte se popruhů ve vodorovné poloze a udržujte tělo rovné jako prkno. 

  Základem pro TRX cviky je pevný střed těla (core), proto je důležité zařadit cviky na jeho posílení. Například cvik TRX plank.

Je důležité si uvědomit, že správná technika je klíčová, aby bylo TRX cvičení efektivní. Pokud si nejste jisti, jak cvik správně provést, neváhejte se poradit s profesionálem nebo sledovat instruktážní videa. Tyto TRX cviky pro začátečníky jsou vhodné jak pro cvičení v posilovně, tak pro TRX cviky doma.


Pokročilé cviky pro zkušenější

Pokročilejší cvičenci, kteří už mají s TRX cvičením zkušenosti, mohou do svého tréninku zařadit pokročilejší cviky. Tréninkový plán, který kombinuje snadnější a těžší cviky je ideální, aby nestagnovala vaše fyzička. Podobně jako například u silového tréninku je nutné neustále svaly progresivně přetěžovat, aby měly dostatečný stimul. 

TRX Pistol Squat – neboli dřep na jedné noze, tento cvik je skvělý pro posílení dolní poloviny těla a zlepšení rovnováhy. Postavte se do pozice, kdy stojíte jednou nohou na zemi a druhou máte nataženou nad zemí, lehce před sebou. Pomalu se spouštějte dolů do dřepu a pak se zase zvedejte nahoru. Pokud je vám cvik příliš náročný, můžete si pomoci druhou nohou na zemi.

Kliky na jedné noze jsou obecně velmi složité. Ovšem u TRX Pistol Squatu neboli kliku na jedné noze to zvládnete snáze díky přidržení se popruhu.

TRX Atomic klik – cvik spojuje klasický klik s přitahováním kolen ke hrudi. Začněte v pozici klasického kliku, nohy upevněte do TRX popruhů. Udělejte klik a následně přitáhněte obě kolena ke hrudi. Tento cvik posílí vaše ramena, prsní i břišní svaly.

  Další alternativou klasického kliku je v TRX takzvaný Atomic push-up neboli Atomic klik. 

TRX bulharský dřep – alternativa běžného dřepu je skvělá pro posílení nohou a zlepšení flexibility. Postavte se do pozice dřepu, ale jednu nohu upevněte do TRX popruhu. Pomalu se spouštějte dolů do dřepu a pak se zase zvedejte nahoru. Nohy prostřídejte.

  Alternativa klasického dřepu, tedy bulharský dřep je výrazně složitější než klasický dřep. 

Díky těmto pokročilejším TRX cvikům můžete rozvíjet svou sílu, vytrvalost a flexibilitu. Nezapomeňte však dodržovat správnou techniku, abyste minimalizovali riziko zranění. 

TRX trénink a hubnutí

 Základem pro hubnutí je pohyb a zdravá vyvážená strava v přiměřeném objemu – neboli se musíte dostat do kalorického deficitu. Skvělým způsobem, jak efektivně spálit přebytečné kalorie, může být právě TRX trénink. Nejefektivnější TRX cviky pro hubnutí jsou takové, které zapojují co nejvíce svalových skupin najednou. Abyste efektivně shazovali kila, doporučujeme navíc zařadit kardio. 

Přemýšlíte, jaké kardio pro vás bude to pravé? Prohlédněte si 7 tipů na nejlepší kardio cviky a trénink.

Pokud začínáte s TRX cvičením a chcete zhubnout, doporučujeme začít postupně a zlehka zvyšovat intenzitu tréninku. Nezapomínejte také na správnou stravu a dostatečný příjem tekutin, protože i hydratace se odráží v efektivitě hubnutí. Spolu s kombinací TRX cvičení a zdravé stravy se vám podaří dosáhnout svých cílů v hubnutí.

Jak sestavit efektivní TRX tréninkový plán

Sestavit si dobrý tréninkový plán, který bude dostatečně efektivní a bezpečný nemusí být pro začátečníka s TRX cvičením snadné. Měli byste už mít alespoň základní přehled v TRX tréninku. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů, jak si sestavit efektivní a bezpečný TRX tréninkový plán.

Vyvarujte se při sestavování tréninkového plánu nejčastějším chybám. Jedině tak bude váš trénink funkční. 

  • Stanovte si cíle – před začátkem cvičení si jasně stanovte, čeho chcete dosáhnout. Zda je to zlepšení svalové síly, vytrvalosti nebo flexibility. Případně se snažíte zhubnout.
  • Začněte pomalu – zejména, pokud jste začátečník, začněte s jednoduššími cviky a postupně přidávejte náročnější cviky do svého tréninkového plánu.
  • Zvolte různé cviky – je důležité, abyste do svého tréninkového plánu zařadili cviky zaměřené na různé partie těla a různé svalové skupiny. Vyhnete se tak možným svalovým dysbalancím.
  • Nezapomeňte na správnou techniku – při cvičení s TRX popruhy je klíčové dodržovat správnou techniku, abyste minimalizovali riziko zranění. Stejně jako u jiných druhů posilování techniku nepodceňujte. 
  • Pracujte na rovnováze a stabilitě – TRX cvičení je do značné míry právě o rovnováze a stabilitě. Proto do svého tréninku zařaďte cviky zaměřené na tyto oblasti.

Ukazuje se, že TRX tréninkový plán může být zajímavou alternativou klasického silového tréninku, tak například i kardia. Do značné míry tyto oblasti kombinuje. 

Vyzkoušejte TRX a uvidíte sami

Víte, že TRX cviky mohou být také skvělým doplňkem k vašemu existujícímu tréninkovému plánu? Zejména fitness není až tak stimulující v oblasti síly, pokud necvičíte přímo silový trénink. Stejně tak nezlepšuje tolik stabilitu, jako například TRX cvičení. Naopak TRX není tolik zaměřeno na budování svalů. Proto může být ideální tyto sporty kombinovat a vzít si od každého benefity. Nezapomeňte ani na správnou výživu a doplňky stravy, které vám mohou pomoci dosáhnout ještě lepších výsledků

 

Proteiny pro sportovce

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader