Sukralóza ­– výhody a nevýhody umělého sladidla

Umělých sladidel najdeme na trhu mnoho. Některá jsou lepší, jiná zase horší. Jedním z oblíbených umělých sladidel je sukralóza (někdy také sucralose). Sukralóza se od svého objevení v roce 1976 stala velmi rychle oblíbenou náhražkou cukru, a to zejména díky své sladké chuti, ale přitom minimu kalorií. Oblíbili si jí diabetici, protože nemá vliv na hladinu krevního cukru, stejně jako ženy při redukční dietě. Podívejte se podrobně na to, jak sukralóza funguje a jaké má výhody nebo nevýhody pro zdraví a výživu. 

 

Sukralóza je ideální náhražkou cukru, pokud chcete zhubnout kila navíc.

 

Co je sukralóza?

Sukralóza je nekalorické sladidlo, které spadá mezi jiná umělá sladidla, například aspartam nebo sacharin. Ovšem na rozdíl od nich se sukralóza vyrábí opravdu z cukru. Oproti jiným umělým sladidlům je výrazně sladší, ale má příjemnou chuť, která je cukru velmi blízko. Dnes se tak používá zejména v potravinářství jako účinná náhrada cukru. 

Věděli jste, že sukralóza je až 650krát sladší než běžný cukr? Přitom má jenom minimum kalorií.

A co je to sukralóza? Sukralóza je látka, která se vyrábí synteticky ze sacharózy, tedy běžného cukru. Na začátku celého výrobního procesu je enzymatická reakce mezi sacharózou a sukralózou, díky ní se dosahuje až 650krát větší sladkosti. Zároveň se tak přirozeně snižuje obsah kalorií na zanedbatelné minimum.

Skukraloza nahradí cukr

K čemu je sukralóza

Sukralóza se používá jako náhražka cukru, a to zejména v potravinářství. Především díky své příjemné chuti, která je velmi podobná cukru, se přidává do nápojů, dezertů, pečiva, sladkostí nebo dalších potravin, které jsou tradičně doslazované cukrem. Protože se jedná o nekalorické sladidlo, je oblíbené v různých dietních alternativách potravin a nápojů

 

Sukralóza je oblíbeným sladidlem různých „dietních“ nápojů nebo potravin.

 

Kromě toho má umělé sladidlo sukralóza i další použití. Stejně tak se v potravinářství využívá jako stabilizátor k prodloužení trvanlivosti potravin. Její využití je ale daleko širší. Narazit na sukralózu můžete také v kosmetickém průmyslu, kde se používá jako jedna ze složek kosmetických produktů. Nebo dokonce v medicíně se může používat proti zánětlivým onemocněním. 

Výhody sukralózy: v čem je nenahraditelná? 

Sukralóza je oblíbená také mezi sportovci a ve fitness komunitě, protože díky svému nulovému obsahu kalorií představuje přirozenou náhradu cukru. Jenže absence kalorií není jediným benefitem. Umělé sladidlo sukralóza je oblíbené také proto, že nemá prakticky žádný vliv na hladinu cukru v krvi.

Výhody sukralózy 

Sukralóza má mnoho výhod, díky kterým je velmi oblíbená. Stejně jako u jiných umělých sladidel jsou výhody sukralózy především v nízkém obsahu kalorií a šetrnosti ke hladině krevního cukru, kterou nezvyšuje. Výhod má však jako nekalorické sladidlo mnohem víc. 

  •       Sukralóza je bez kalorií, to znamená, že si můžete v redukční dietě dopřát sladké jídlo nebo nápoje, aniž byste přibrali.
  •       Velkou výhodou je její sladká chuť, která je až 650krát sladší než cukr. Stačí tak opravdu malé množství sukralózy k oslazení pokrmů nebo nápojů.
  •       Nezvyšuje hladinu krevního cukru v krvi, proto je vhodná pro sportovce, ale stejně tak třeba pro diabetiky. Opravdu má nulový glykemický index.
  •       Udržuje zdravější zuby, protože na rozdíl od tradičního cukru nepodporuje tvorbu zubního kazu nebo zubního plaku. 
  •     Studie ukazují, že sukralóza je jako umělé sladidlo bezpečná pro většinu lidí, včetně těhotných žen a dětí.  

 

Výhodou je, že umělé sladidlo sukralózu mohou využít například i diabetici.

 

Sukralóza versus sacharóza: co je lepší?                 

Označení sukralóza, stejně jako sacharóza, se používá pro sladidla. Ovšem pojem „sacharóza“ je pouze jiné pojmenování tradičního cukru, který je známý také jako stolní cukr. Oproti tomu sukralóza je umělé, nekalorické sladidlo. 

Sacharóza

Tradiční cukr neboli sacharóza se nachází v mnoha rostlinách, zejména v cukrové třtině a řepě – je zcela přírodní. Chemicky se jedná o disacharid složený z molekul glukózy a fruktózy. Obsahuje kalorie, konkrétně zhruba 4 kcal na gram cukru. Například kostka cukru tak obsahuje okolo 20 kcal. Pokud to s cukrem budete přehánět, hrozí vám zvýšené riziko obezity, zubního kazu, inzulinové rezistence a dalších zdravotních problémů.

 

Sukralóza

Sukralóza je umělé sladidlo vyrobené zpracováním sacharózy. Chemicky se jedná o chlorovaný derivát sacharózy. Neobsahuje žádné kalorie a díky tomu nemá vliv na krevní cukr. Sukralóza je navíc výrazně sladší než sacharóza a díky tomu jí obecně spotřebujete mnohem méně. Je vhodná do redukční diety, pro sportovce nebo třeba diabetiky. Nezvyšuje riziko obezity, zubního kazu ani jiných zdravotních problémů nebo nemocí. 

Sukralóza a hubnutí

Velkou výhodou sukralózy je její použití v redukční dietě. Můžete ji používat jako náhražku cukru, aniž byste přibrali. Umožní vám efektivně snížit příjem kalorií. Pokud se snažíte hubnout, je právě sukralóza správnou volbou v redukční dietě. Sukralózu můžete používat bez omezení všude tam, kde byste dali cukr – do vaření a pečení, stejně jako do různých dezertů, smoothie a podobně.

 

Pokud takto nahradíte cukr sukralózou, může to mít pozitivní vliv na vaše hubnutí. Nicméně základem je také pravidelný pohyb a zdravý životní styl. Snažte se nejen nahradit cukr sukralózou, ale celkově spotřebu sladkého omezit

 

 Nekalorické umělé sladidlo sukralóza je ideální, pokud držíte redukční dietu.

 

Sukralóza v těhotenství 

Sukralóza se používá prakticky hned po svém objevení v roce 1976. Od té doby ji zkoumalo mnoho studií s jasným výsledkem: sukralóza je bezpečná náhražka cukru. Za bezpečnou je považována také pro těhotné ženy, pokud je konzumována v přiměřeném množství, tedy maximálně 5 mg na 1 kilogram tělesné hmotnosti denně. Není tak důvod sukralózu v těhotenství vysazovat. 

V čem je sukralóza: přirozeně ji v potravinách nenajdeme

Jak už jsme zmínili na začátku, sukralóza je umělé sladidlo, proto se přirozeně v potravinách nevyskytuje. Ovšem to neznamená, že by tam nebyla zastoupena. Protože se jedná o nekalorické sladidlo, přidává se sukralóza s oblibou především do různých dietních variant nápojů, nízkotučných dezertů a podobných jídel. Výhodou je, že v chuti prakticky nepoznáte rozdíl. Přitom je ale výrazně snížen obsah kalorií.

Kdy užívat sukralózu: nehledejte žádná omezení

Neexistuje nějaké doporučení, které by určovalo, kdy užívat sukralózu. Použití tohoto umělého sladidla je zcela na vás. Můžete ho užívat kdykoli jako náhražku cukru. Jednoduše sladidlo přidejte všude tam, kde byste běžně přidali cukr. Nicméně je důležité dodržovat doporučený denní příjem sukralózy a nepřekračovat ho. Ten je stanoven přibližně na 5 mg na kilogram tělesné váhy. Tuto hodnotu však běžně nepřekročíte, protože abyste nahradili gram cukru, stačí vám pouze 1,5 mg sukralózy. 

Vedlejší účinky sukralózy a rizika

Přestože je obecně sukralóza považována za bezpečné umělé sladidlo, u některých jedinců mohou ojediněle nastat vedlejší účinky, a to zejména při vysokých dávkách sukralózy. Vedlejší účinky sukralózy jsou však mírné a vzácné. Může se objevit alergická reakce, zažívací potíže, nebo velmi vzácně změny vnímání chuti. Vedlejší účinky však velmi rychle odezní. Sukralóza tak nepředstavuje téměř žádná rizika. 

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader