Jak fungují spalovače tuků – které jsou nejlepší?

Hledáte spolehlivou a snadnou cestu, jak zhubnout přebytečné tuky? Pak určitě dřív nebo později narazíte i na spalovače tuku – doplňky stravy, které slibují, že vám pomohou zbavit se tuku. Jenže, co jsou spalovače tuku, opravdu fungují? Zjistěte, zda se spalovače tuků opravdu vyplatí. Zaměřili jsme se na nové vědecké studie a poznatky.

 Obezita je dnes celosvětový problém. Mohou spalovače tuků pomoct a skutečně účinně podpoří shazování tuku? 

 

Jak fungují spalovače tuků

Hned na úvod bychom si měli říct, že spalovače tuků nejsou žádné zázračné pilulky, po kterých půjdou přebytečná kila dolů. Takhle spalovače rozhodně nefungují. Jejich účinek je postaven na zvýšené rychlosti metabolismu, díky tomu mohou zrychlit také oxidaci tuků během tréninku. Tím, že se zrychlí váš metabolismus, spálíte také o něco více tuků než bez spalovače. Je však důležité připomenout, že alfa omegou vašeho hubnutí musí být vyvážený jídelníček a kalorický deficit – jinak zkrátka hubnout nebudete. 

Hubnutí je ve své podstatě jednoduchá rovnice. Pokud přijímáte méně kalorií, než během dne spálíte, nacházíte se v kalorickém deficitu a vaše tělo bude hubnout. 

Spalovače tuků jsou vhodné, ale rozhodně ne nezbytné. Pokud ovšem máte dobře sestavený jídelníček a pravidelný tvrdý trénink, může jít o příjemný bonus. Vždy byste ale mezi spalovači měli dobře vybírat, protože ne všechny spalovače tuků fungují dobře a skutečně vám pomohou hubnout. Zaměřte se proto při výběru na složení spalovačů tuků a jejich aktivní látky

 

Spalovače tuků neboli Fat Burnery jsou běžně dostupné doplňky stravy, které pomáhají spalovat tuky a hubnout.  

Aktivní složky spalovačů tuků

Složení spalovačů tuků má zásadní vliv na to, jak spalovače fungují. Aktivní složky spalovačů jsou do jisté míry v různých typech těchto doplňků stravy podobné. Nicméně první zásadní rozdělení je na spalovače se stimulanty nebo bez stimulantů. Zejména pak u termogenních spalovačů patří mezi aktivní složky především kofein – proto může být problém s jejich užíváním večer. 

Většina všech spalovačů tuků je postavena na základních aktivních látkách, kterými je kofein, synefrin a L-karnitin. 

 • Kofein je běžná složka spalovačů tuků, která zvyšuje metabolismus a podporuje odbourávání mastných kyselin, což vede k efektivnějšímu využívání tuku jako zdroje energie. Působí také jako stimulant CNS, zlepšuje koncentraci a sportovní výkony, ale vyžaduje opatrnost kvůli možným negativním účinkům při vysokých dávkách.
 • Extrakt zeleného čaje je další častá složka, podporuje spalování tuků a má antioxidační a diuretické účinky.
 • Synefrin často obsažený ve spalovačích, zvyšuje lipolýzu a bazální metabolickou rychlost, a je považován za bezpečný při rozumném užívání.
 • Guarana je populární složkou mnoha spalovačů tuků díky svému vysokému obsahu kofeinu, který se uvolňuje pomaleji než kofein obsažený v kávě, což zajišťuje delší trvání jeho účinků bez náhlého poklesu energie. Guarana také podporuje lipolýzu, což je proces rozkladu tuků v těle, a zvyšuje výdej energie, to je ideální pro ty, kteří chtějí zvýšit efektivitu svého cvičení a podpořit redukci tělesného tuku.
 • L-karnitin je někdy považován za kontroverzní, efektivně podporuje spalování tuku a sportovní výkony, ale vyžaduje dlouhodobé užívání a dodržování kalorického deficitu pro maximální účinnost.

Typy spalovačů tuků: který je nejlepší? 

Na trhu se můžeme setkat s mnoha desítky různých spalovačů tuků. Jejich základní rozdělení je ale poměrně snadné. Dělí se podle toho, jak fungují, a to na základě termogeneze nebo zvýšené lipolýzy. Většina spalovačů tuků pak tyto dva účinné procesy spalování tuků kombinuje, aby dosáhly nejlepších možných výsledků. 

Odhalte nejlepší konkrétní spalovače tuků, které vám pomohou dosáhnout vaší vysněné postavy. Hubnutí nemusí být složité.

Spalovače na bázi zvýšené termogeneze

Efektivita těchto spalovačů tuků je postavena na přirozeném spalování našeho organismu. Zhruba 10 % spálených kalorií našeho metabolismu má na svědomí právě termogeneze – produkce tepla. Spalovače podporují termogenezi díky některým účinným látkám, jako je kofein nebo třeba synefrin a náš organismus tak ve výsledku spálí více kalorií produkcí metabolického tepla.

Zvýšené pocení je často jedním z příznaků spalovačů tuků na bázi zvýšené termogeneze.  

Spalovače na bázi zvýšené lipolýzy

Lipolýza je klíčový proces při rozkladu tuků v těle. Aktivace lipolýzy znamená, že enzymy pracující v tukové tkáni se stávají aktivnějšími ve štěpení triglyceridů (tuků) na glycerol a volné mastné kyseliny. Právě na tomto procesu pak pracují spalovače tuků, které stimulují lipolýzu prostřednictvím účinných látek.

 

Víte, jaké je ideální procento tuku v těle? Podívejte se, kdy už nemusí být hubnutí zdravé a jak si své procento tuku snadno orientačně změřit doma. 

Účinky spalovačů tuků

Efektivita spalovačů tuků závisí na účinku jednotlivých účinných látek. Složení spalovačů je většinou sestaveno tak, aby účinky tohoto doplňku stravy přímo nebo nepřímo napomáhaly podpořit proces redukce tělesné hmotnosti – jinak by se ani nemohly nazývat spalovači tuků. Mějte však na paměti, že spalovač tuku je vždy pouze marketingové označení. 

 • Zrychlení metabolismu – spalovače tuků obsahují látky, které stimulují metabolickou aktivitu těla. To znamená, že tělo spaluje kalorie rychleji, to může vést ke snížení tělesné hmotnosti.
 • Podpora termogeneze – některé ingredience ve spalovačích tuků, jako je kofein nebo extrakt ze zeleného čaje, mohou zvyšovat produkci tepla v těle. Tento proces termogeneze zvyšuje energetický výdej, což nepřímo pomáhá spalovat (nejen) více tuků.
 • Stimulace lipolýzy – lipolýza je proces, při kterém jsou tuky rozkládány na mastné kyseliny, které mohou být následně využity jako zdroj energie. Některé složky spalovačů tuků mohou tento proces podpořit a nastartovat tak efektivnější spalování tuků.
 • Potlačení chuti k jídlu – některé spalovače navíc mohou působit tak, že potlačují chuť k jídlu, tedy pomáhají snižovat celkový příjem kalorií tím, že vás udržují déle syté.
 • Zvýšení energie a výkonnosti – mnoho spalovačů tuků obsahuje stimulanty, které mohou zlepšit fyzickou a mentální energii, umožňující lepší výkony při cvičení a dalších aktivitách. Ve výsledku tak spálíte více kalorií. 
 • Zlepšení koncentrace – kromě fyzických výhod mohou některé spalovače tuků díky svým stimulačním účinkům zlepšit i mentální koncentraci.

 

Znakem štíhlé postavy mohou být vyrýsované břišní svaly, které jdou vidět při nízkém procentu tělesného tuku. Spalovače tuků mohou pomoct.   

Nežádoucí účinky spalovačů tuků: je to riziko? 

Spalovače tuků, které jsou u nás běžně prodávané, nemají téměř žádné vedlejší účinky nebo jiné nežádoucí účinky a jsou zcela bezpečné. Naopak nebezpečné spalovače tuků jsou ty, které se prodávají na černém trhu – různé suplementy například z Ameriky, kde je odlišná legislativa. Pokud nedodržíte doporučené denní dávkování, můžete se setkat s těmito běžnými nežádoucími účinky.

 • Nervozita a úzkost – vysoké dávky stimulantů mohou vést k pocitům nervozity, úzkosti nebo dokonce k panickým atakům u velmi citlivých jedinců.
 • Poruchy spánku – stimulanty mohou narušit normální spánkové cykly, to může vést k nespavosti nebo přerušovanému spánku.
 • Trávicí problémy – některé složky ve spalovačích tuků mohou způsobovat trávicí potíže, včetně bolesti břicha, průjmu nebo zácpy.
 • Dehydratace – stimulanty mohou zvýšit produkci moči, to by při nedostatečné hydrataci mohlo vést až ke stavu dehydratace. 

Spalovače tuků v kombinaci s dietou a cvičením

Spalovače tuků mohou být účinné, ale rozhodně nejsou zázračné. Fungují tak, že pouze podpoří vaši snahu zhubnout. Základem bude vždy správně nastavená dieta, která vás udrží v kalorickém deficitu. Stejně tak budete potřebovat sportovat – nejlépe uděláte, když zařadíte silový trénink, protože si tak během hubnutí udržíte co nejvíce svalové hmoty. Naše tělo totiž neumí hubnout pouze tuk, ale mimo to hubne také svaly. 

Sestavit si správný tréninkový plán není žádná věda. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby při sestavování tréninkového plánu a vyhněte se jim. 

Dostatek bílkovin ve správně nastaveném jídelníčku a správně nastavený trénink je při hubnutí naprosto zásadní. Spalovače tuků jsou pouze doplňkem.  

Nebojte se spalovače tuků vyzkoušet

Spalovače tuků představují užitečný doplněk stravy pro ty, kteří chtějí efektivněji zhubnout a formovat svou postavu. Klíčem k jejich účinnosti je kombinace aktivních látek. Pro dosažení optimálních výsledků je nezbytné je kombinovat s vyváženým jídelníčkem a pravidelným tréninkem. Při správném používání a dodržování doporučených dávek jsou spalovače tuků bezpečné. Podpořte své hubnutí a dosáhněte lepších výsledků.

 

Termo synefrin spalovač tuků

 


Další články o sportovní výživě

 

Ajax loader