Správný běh začíná u kvalitního vybavení
Prakticky ze všech stran slýcháme, jak je běh skvělou formou fyzické aktivity. Hezky se při něm hubne, zlepšuje se celková fyzická kondice, navíc jsme nějakou dobu na čerstvém vzduchu. To všechno jsou bezesporu klady sportu, o který hlavně v době pandemie vzrostl zájem. Je však třeba si uvědomit, že běh je efektivní v případě, když máme kvalitní vybavení. Jenže co je třeba pořídit, abychom mohli vyběhnout vstříc prvnímu kilometru?
Na výběr kvalitního vybavení má vliv řada faktorů
Ještě než si prozradíme konkrétní položky na našem seznamu, co je zapotřebí k běhu pořídit, zmíníme pár základních informací. Na výběr kvalitního vybavení na běh má vliv několik faktorů. Především roční období hraje velkou roli. Zatímco v létě si vystačíme s tričky a šortkami, v zimě musíme investovat také do kvalitních rukavic, legín a teplé, leč pohodlné mikiny. Celé tělo prohřeje a prokrví předtréninkový nakopávač Cloumák.
Místo vzhledu se naše pozornost musí uchýlit směrem k funkčnosti, praktičnosti a pohodlí. Sportovní oblečení se nám musí vždy maximálně přizpůsobit, nemělo by nám jakýmkoli způsobem zabraňovat v pohybu. V ideálním případě volíme léty prověřené vrstvení, kdy kombinujeme vícero tenkých kousků oblečení, a tím si zajišťujeme nejen bezproblémový pohyb, ale i požadované teplo hlavně v chladných dnech.
Oblečení je alfou, omegou
Ze všeho nejdříve si vybíráme kvalitní oblečení, nejlépe přiléhavé. Volně vlající tepláky a rozepnutá mikina nejsou trefou do černého, spíše naopak. V těchto kouscích by se nám běhalo opravdu jenom těžko, navíc bychom čelili nachlazení, protože by se nám chladný vítr dostal na holou kůži. Při nachlazení je z výživového hlediska nejdůležitější hodně pít a zvýšit přísun vitamínu C.
Daleko lepší (či rovnou tou nejlepší) cestou je funkční oblečení, které se přizpůsobí vašemu tělu i jakémukoli pohybu. Mikiny, trička i legíny z funkčního materiálu jsou zároveň dokonale prodyšné a ke zmiňovanému vrstvení v zimě jako dělané.
Bez kvalitního obutí ani metr
Není to ale jenom o bundě, tričku, legínách nebo mikině. Je to také o kvalitním obutí, bez kterého bychom neuběhli ani metr. Běžecké boty jsou kategorií sama o sobě, bohužel právě v této věci zejména začínající běžci velice chybují. Myslí si, že vyrazit mohou v jakýchkoli teniskách, ale není tomu tak. Jen pomyslete na své přetěžované úpony a klouby, stačí nevhodně zvolená obuv vašemu sklonu chodidla.
Výhrou jsou například dámské běžecké boty New Balance nebo běžecké boty ON Running, které se pyšní svou pevností. Právě pevnost konstrukce boty je hlavním parametrem, jehož je třeba při výběru sledovat.
Dále se to odvíjí od terénu, po kterém poběžíte. Jestliže plánujete cestu pouze po lehkém terénu, a sice zpevněném povrchu, hodit se budou boty lehčí, prodyšnější, s vyvýšenou podrážkou. Naopak nezpevněný terén vyžaduje trochu propracovnější, odolnější obuv.
Doplňky se hodí nejen v zimě
Když se teploty začnou sklánět k bodu mrazu, přichází čas na rukavice a čepici. Mluvíme však o doplňcích, jež se hodí běžcům po celý rok, nikoliv pouze v zimě. Při větrných jarních dnech oceníte mít čelenku, na krku také nákrčník.
Do skupiny doplňků ale patří i takové vybavení, které se hodí při nočním běhu. Čelovky s ergonomickými hlavovými pásky nebo pás na ruku na telefon - obě vymoženosti zvyšují komfort při běhu.
Když plánujete delší trasy
Při nakupování ideálního vybavení na běh hraje roli také to, co pro vás běh znamená. Je to pouze rekreační záležitost, nebo plánujete zdolávat maratony či náročné trasy po celém světě? Pokud se chcete běhu věnovat profesionálně, nikoliv jen rekreačně, hodit se vám bude i batoh, který v sobě bude ukrývat nejen náhradní oblečení, ale také drobné občerstvení či vodu. Samozřejmostí jsou náplasti, pokud trpíte na puchýře.
Batohy se pořizují menší. Vejít se do nich mají jen opravdu potřebné věci, na zbytečnosti tady není místo. Vhodné jsou verze s bederním pásem, aby batoh nekontrolovatelně neskákal na zádech.