Kde se bere nafouklé břicho a jak se ho zbavit

Nafouklé břicho je nepříjemný pocit, se kterým jsme se setkali všichni. Může nám značně zkomplikovat nejen každodenní život, ale zároveň náš trénink. Příčin, jak vzniká nafouklé břicho, může být hned několik, od špatné stravy a stresu přes zdravotní obtíže až po špatnou životosprávu. Nafouklé břicho může být dokonce bolestivé. Podívejte se proto na naše tipy, jak se zbavit nafouklého břicha, ulevit si a cítit se lépe

Nafouklé břicho je problémem žen i mužů. Mezi příčiny nafouklého břicha patří také plynatost a bolesti břicha. 

Jak se projevuje nafouklé břicho?

Projevů nafouklého břicha nebo plynatosti je hned několik. Někdy se mohou objevit také akutní obtíže – většinou vlivem nevhodného jídla. Základním příznakem je pocit plnosti nebo tlaku v břišní oblasti. Ta může být spojena s určitým diskomfortem až bolestí. Zároveň je břicho zpravidla viditelně zvětšené (vypouklé, nafouklé) a zvýší se plynatost. To vše může vyústit až ve známé trávicí potíže, jako je například zácpa nebo naopak průjem.

  • Pocit plného břicha, který ale rychle odezní (jiný než pocit sytosti)
  • Vzhledově větší (nafouknuté) břicho, a to i o několik centimetrů v pase
  • Plynatost, nepříjemný tlak v břišní oblasti
  • Diskomfort, který může vyústit až v bolesti břicha
  • Změny trávení a změny stolice, zácpa nebo průjem

Příčiny nafouklého břicha

Nadýmání neboli nafouklé břicho může mít hned několik příčin. Velmi často je to způsobeno špatným jídelníčkem, protože ne pro všechny z nás jsou vhodné stejné potraviny. Některé potraviny trávíme snadno, jiné o dost hůř. Většinou panuje omyl, že je jsou na vině bílkoviny a nadměrný příjem bílkovin, ale velmi často mohou nadýmat také sacharidy nebo zelenina. Často nezbývá, než příčinu hledat vylučovací metodou. 

 Při problémech s trávením a plynatostí se nejdříve zaměřte na svůj jídelníček. 

 

  • Příliš málo vlákniny – vláknina je důležitou složkou naší stravy, měli bychom ji ale držet v ideální míře. Nedostatek vlákniny se může projevovat plynatostí a nadýmáním. Stejně tak se ale projevuje příliš mnoho vlákniny ve stravě. Vhodné je denně přijmout okolo 30 gramů vlákniny.
  • Stravovací intolerance – možná jste si všimli, že se vaše problémy s nadýmáním a nafouknutým břichem opakují po stejných potravinách. Potom máte nejspíš intoleranci na některou z těchto potravin. Sledujte, které potraviny vám způsobují špatné trávení a nadýmání, ty následně vyřaďte. 
  • Příliš velké porce – problém s nadýmáním a nafouklým břichem mohou způsobovat i příliš velké porce. Zkuste si porce rozdělit na více porcí, abyste snížili objem jedné porce. Zkrátka zkuste jíst častěji, ale menší porce. Tělo si pak lépe poradí s trávením.
  • Nedostatek pohybu – náš organismus je zvyklý být v pohybu, ne sedět. Velmi často je nadýmání způsobeno tím, že si po jídle ihned sedneme například za počítač a pracujeme. Pokud máte tu možnost, zařaďte po jídle menší procházku, pomůže vám zvýšit průtok krve do trávicího traktu a urychlit trávení.
  • Premenstruační syndrom – ženy se během svého menstruačního cyklu s nadýmáním a bolestmi břicha setkávají pravidelně. Hormonální změny nepřímo zpomalují trávení, protože může docházet k uvolnění hladkého svalstva.
  • Špatná životospráva častou příčinou nafouklého břicha, bolestí břicha a nadýmání je špatná životospráva. Nepravidelná strava, hladovění a následně velké porce, například v kombinaci s alkoholem. 
  • Sycené nápoje – různé sycené vody a nápoje způsobují nadýmání, protože uvolňující se bublinky následně zvyšují plynatost v žaludku. Sycené nápoje byste měli pít jen v malých objemech, ideálně příležitostně. Rozhodně ne každý den několik litrů.
  • Dráždivý tračník – takzvaný syndrom dráždivého tračníku je poměrně běžné onemocnění postihující trávicí systém, zejména pak tlusté střevo. Zpravidla se nejedná o nijak závažné onemocnění, ale bohužel výrazně ovlivňuje kvalitu života vlivem nadměrného nadýmání a bolestí břicha. Stejně tak se může objevovat zácpa, průjem a jiné obtíže
  • Vliv stresu stres a psychická nepohoda může výrazně ovlivňovat naše trávení. Může se projevovat průjmem nebo i zácpou a zpomaleným trávením. Nadmíra stresu je velmi častou příčinou plynatosti a nafouklého břicha. 

Pravidelné cvičení a pohyb, stejně jako zdravý životní styl vám pomůže snížit riziko špatného trávení, bolestí břicha nebo plynatosti. 

Prevence nafouknutí břicha

Významnou prevencí nafouknutí břicha je zdravý životní styl. Pokud se vám podaří změnit své stravovací návyky, můžete snadno omezit nafouknutí břicha, nebo se ho dokonce úplně zbavit. Nejúčinnější strategií je změna stravovacích návyků v kombinaci s pravidelným pohybem, který našemu zažívání prospěje. Celkově tak změníte svůj životní styl, a dokonce můžete začít i hubnout a dosáhnout skvělé formy. Jak na to? 

 Zdravý životní styl vám pomůže vyhnout se nadýmání a nafouklého břicha. Celkově zlepší vaši formu. 

 

Zařadit do svého života pohyb není vůbec složité. Zkuste například pravidelné procházky nebo něco jiného, inspirujte se – proto jsme pro vás vybrali 7 tipů na nejlepší kardio trénink.

Správné stravovací návyky

Stravovací návyky jsou pro správné trávení klíčové. Je to ideální prevence nafouknutí břicha. Změna stravy přitom nemusí být nijak drastická, rozhodně nejde o žádnou dietu. Zkuste jen drobné změny, které ve výsledku mohou výrazně ovlivnit vaše trávení. 

  • Omezte některé potraviny – existuje celý seznam potravin, které mohou způsobovat plynatost. Jsou to především luštěniny, některé druhy zeleniny (brokolice, květák) a dokonce u některých lidí mohou způsobit problém celozrnné produkty. 
  • Zvyšte příjem vlákniny – vláknina je důležitá pro naše trávení. Ovšem pokud nárazově zvýšíte její příjem, tělu to neprospěje. Vlákninu navyšujte postupně na zhruba 30 gramů denně. 
  • Pijte dostatek čisté vody – hydratace je nadmíru důležitá pro náš organismus, protože se bez ní neobejdou téměř žádné procesy. Stejně tak pomáhá trávení a snižuje riziko zácpy, která často vede k plynatosti a nadýmání. 
  • Jezte pomalu a jídlo důkladně žvýkejte – hltání jídla a jeho nedostatečné žvýkání vedou k polykání vzduchu, to způsobuje nadýmání. 
  • Omezte vysoce průmyslově zpracované potraviny – některá aditiva v potravinách našemu trávení nemusí prospívat, například umělá sladidla.

Luštěniny mohou být dobrým zdrojem vlákniny, ovšem stejně tak mohou vyvolávat plynatost i bolesti břicha. 

 

Význam pohybu a cvičení

Alfa omegou našeho trávení je kromě stravovacích návyků také pohyb. Ten má sám o sobě mnoho benefitů, ale zároveň je vhodnou prevencí nafouknutí břicha, špatného trávení nebo plynatosti. Nedostatek pohybu vede k nadváze, která má sama o sobě další zdravotní rizika – mimo jiné zhoršuje trávení a může souviset s nadýmáním a nafouklým břichem

Nemusíte hned strávit několik hodin v posilovně. Ale rozhodně se vyplatí zařadit alespoň mírné kardio, jako jsou procházky. Zkuste denně ujít třeba 7 000 až 10 000 kroků a uvidíte, že se budete cítit lépe. Poděkuje vám také trávení, které bude fungovat mnohem efektivněji, a kromě toho nastartujete svůj metabolismus.

Procházky v přírodě jsou skvělým druhem pohybu, který vám pomůže nejen hubnout.  

Pravidelné a dlouhé procházky, například túry jsou skvělou možností, jak nastartovat svůj metabolismus. Rychlejší metabolismus má hned několik benefitů.

Domácí rady a lékařská doporučení

Běžné nadýmání nás zpravidla nijak akutně neohrožuje na zdraví, je pouze nekomfortní. Pokud vyzkoušíte běžné domácí rady, jako je změna jídelníčku, pravidelný pohyb, rozhodně zkuste i některé bylinné čaje, které mohou snížit plynatost. Velmi oblíbené jsou v poslední době také probiotika, které podporují střevní mikroflóru a mohou zlepšit trávení. 

Pokud se ale aktivně snažíte zbavit se nafouklého břicha nebo problémů s trávením a nedaří se vám to, potom byste měli navštívit lékaře. Stejně tak je vhodné vyhledat lékaře, pokud máte časté břišní bolesti. Lékař pak zpravidla provede vyšetření a krevní testy na intoleranci potravin. Můžete tak získat cenná lékařská doporučení, která vám v řešení problému s plynatostí pomohou.  

 Zdravotní problémy břicha by vždy měl vidět lékař. Nebojte se vyšetření a řiďte se lékařskými doporučeními.  

Zbavit se plynatosti není složité, jde to

Problémy s trávením a plynatostí jsou poměrně běžné. Naštěstí ale existuje hned několik osvědčených řešení, které vám pomohou, pokud vaše obtíže nejsou způsobeny onemocněním nebo jinou vážnější zdravotní komplikací. Rozhodně stojí za to vyřešit svou životosprávu a žít aktivnější život, už jen to vám může výrazně pomoct. Většinou se těchto nepříjemných příznaků nafouklého břicha snadno zbavíte.

Ajax loader