Jiří Kalus - Triatlon, úvod sezóny 2016
Zdravím všechny sportovce!
Rád bych se s vámi všemi podělil o dojmy a zkušenosti z prvních nominací a úspěchů této sezóny.
V sobotu 7.5.2016 jsem se zúčastnil nominačních testů na ME v triatlonu do 23 let, které se letos koná v bulharském Burgasu. Kvalifikace se konala v Plzni. Plavalo se celkem 1500m na bazéně. Poté jsme se nasnídali a přemístili na 1km dlouhý ovál, kde se měla konat cyklistická a taktéž běžecká část. Na kole se jelo celkem 20km s rozestupy 10s mezi každým závodníkem a se zakázaným draftingem, neboli ,,hákováním´´.
Bezhákový triatlon určitě není můj oblíbený styl, protože kromě plavání a běhu, což jsou mé dvě nejsilnější disciplíny probíhá cyklistická část tzv. samostatně. Tedy musíte dodržovat určitá pravidla. Například vzdálenost mezi závodníky musí být nejméně 10 metrů. Pravidlo pro předjíždění pomalejších závodníků je takové, že ho musíte objíždět v určité vzdálenosti a máte na to určitý čas. Myslím, že to je minuta. Takže pokud ho do minuty nejste schopni předjet, musíte se za něj opět zařadit a dodržovat minimálně 10-metrovou vzdálenost. Hákový triatlon se dnes jezdí na olympiádě, na ME i MS. Na těchto závodech vám tzv. stačí udržet se na kole a v závodě rozhodují často sekundy, proto rozhoduje většinou plavání a běh. Na bezhákových závodech ale rozhoduje většinou kolo. Navíc spousta závodníků, specializujících se na tyto závody, či na dlouhé Ironmany apod. využívají tzv. časovkářské kola. K tomu přidají dlouhé hrazdy ke snížení odporu a časovkářské helmy. Jelikož já se na takové závody nespecializuji, tak takové kolo nevlastním. Naše pravidla jsou přísnější. Například máme povolená pouze některá kola, s maximální výškou ráfků. Dalším omezením je například naše ,,hrazdička,,. Ta nesmí přesahovat přední část řidítek. A posledním asi takovým zásadním pravidlem je, že nesmíme mít časovkářskou helmu. Myslím si, že takováto omezení jsou především z důvodu bezpečnosti závodníků. Je rozdíl jet na časovkářském kole sám, anebo jet ve skupině. Jedno je ale jasné. Kdo při bezhákovém triatlonu využije všechny tyto věci: dlouhá hrazda, časovkářská helma, časovkářské kolo s disky (disk je vlastně vyplněné závodní kolo, který používají dráhoví cyklisté), může získat několikaminutovou výhodu.
Ale zpět k nominaci. Zhruba půl hodiny po dojetí kola se na stejném okruhu běželo 5km s hromadným startem. Na testy jsem se popravdě vůbec netěšil. Je to pro mě jakási povinnost a ukázka toho, zda jsem se zlepšil. Co víc, pro mě to byla zároveň i nominace na ME. Na plavecké části jsem se zlepšil cca o 15s, na běžecké jsem zase něco málo ztratil. Největší pokrok jsem však udělal na kole, což je má nejslabší disciplína. Zde jsem se zlepšil o minutu a půl! Super! :) Bohužel i tak mi to nestačilo na přímý postup z prvního místa, což by pro mě znamenalo, že mi reprezentace bude hradit veškeré náklady.
Jelikož v normálním triatlonu se plave na otevřené vodě s hromadným startem, na kole je drafting povolený a na běh se vyráží ihned po kole, což je běh zcela odlišný, neboť běžíte po hodině a půl zátěže, tak tyto nominace v bezhákovém triatlonu pro mě trochu postrádají smysl.
Smutný jsem odjel zpět do Brna a hned další den (8.5.2016) jsem se zúčastnil charitativního běhu Wings for Life World run v Bratislavě. Tento běh se koná po celém světě. Veškerý výtěžek ze startovného pak putuje na výzkum poranění míchy. Ve sloganu tohoto běhu je napsáno: Běžte pro ty, kteří běhat nemohou. Závod probíhá vlastně tak, že všichni zaráz odstartují a po půl hodině za námi vyjíždí auto rychlostí 15km/h, poté zrychluje na 16km/h a dál, dokud vás nedohoní, čímž vlastně končíte.
Vyběhl jsem si tréninkově a společně s jedním Rakušákem jsme drželi pro mě příjemné tempo. Po chvilce mi řekl, že by jsme mohli zpomalit, jinak nás auto dožene až na 60. km. Do cca 25.km jsme běželi na dělené 3.-4. příčce. Pak nás doběhl jeden Čech a pár dalších lidí, Rakušák odpadl a tak jsem běžel s touto skupinkou. Od 33.km mě začli silně bolet kolena a lýtka. Ikdyž jsem si stále běžel své pohodové tréninkové tempo, nohy jako by vyhasly. Posledních 5km jsem opravdu už jen tahal nohy, bolela mě kolena a musel jsem si párkrát zastavit. Nakonec jsem uběhl 42,61km, tedy o něco více než celý maraton! A to zcela bez přípravy. Kamarád z týmu mi řekl, že bych měl napsat knížku. Název by byl: Zrozen k běhu. V září jsem běžel půlmaraton, teď jsem překonal maraton. Předtím byla moje nejdelší vzdálenost na závodě 10km a v tréninku 27km. Třešničkou na dortu už jen bylo to, že jsem v Bratislavě skončil sedmý z cca 2800 závodníků a celosvětově z necelých 111 000 soupeřů jsem skončil na krásném 400.-500. místě, což na první maraton, myslím, celkem jde.
O týden později , 14.5. jsem závodil na domácím brněnském závodě v aquathlonu, kde jsem potřeboval udržet vedení v českém poháru. Bohužel mě stále limitovalo koleno, a tak jsem toho během týdne moc neodběhal a ani běžeckou část aquathlonu jsem nemohl jít naplno. Můj soupeř, který mě mohl porazit a poslední dobou vykazoval obrovskou formu, neměl naštěstí svůj den a tak jsem si udržel své vedení.
Dva roky po sobě jsem skončil druhý. Letos jsem ale konečně přepsal historii a dokázal zvítězit v celém seriálu Českého poháru v aquathlonu! Nominoval jsem se na ME v aquathlonu, které se letos bude konat ve Francii.
Dnes jsem se taktéž dozvěděl, že i když jsem si z prvního místa nevyjel ME do 23 let v triatlonu, na závod pojedu na vlastní náklady. Super Takže ke konci června mě budou čekat dvě ME. V triatlonu to pro mě bude vůbec první ME do 23let, ale taktéž i poslední, jelikož příští rok už budu spadat výhradně do kategorie elite. Konkurence v triatlonu je velká a tito kluci zvládají běhat triatlonových 10km za 31 minut! Naši nejlepší běžci běhají čistou 10-tku za 30minut nejlépe.
Dalším nejbližším závodem bude i Český pohár a akademické MČR v bezhákovém triatlonu v Plzni.
Hodlám se poprat o co nejlepší výsledek jak lev! Pevně doufám, že se mi koleno zlepší a budu ready!
Držte palce.
Kalda
PS: Sledujte mě i na Facebooku a Instagramu, kde se s Vámi také dělím o aktuální dojmy a výsledky z tréninků i závodů.