Jiří Kalus - reprezentační soustředení ve Španělsku - Triatlon
Opět po roce jsem se vydal na soustředění do teplých krajin. Letos to byl jako minulý rok Benidorm. V minulosti jsem měl však možnost několikrát potrénovat na Malorce či Lloretu de Mar (vše Španělsko). Všechny tyto lokality jsou něčím specifické. Zatímco na Malorce vás většina řidičů pouští, i když nemáte přednost, v Benidormu najdete spoustu odřených aut a nemotorných řidičů. Již první den jsme byli svědky takovéhoto ,,ťuknutí,, a následného ujetí z místa činu :D Zatímco na Malorce se vydáte do zahrádek, kde téměř nepotkáte auto, z Benidormu musíte často jezdit po frekventovaných silnicích. Benidorm je znám především pro vysoké hotely. Například náš hotel měl celkem dvacet pater (já bydlel v třináctém).
Soustředění bylo zaměřené především na cyklistickou část, trénování mezi aerobním a anaerobním prahem a pod taktovkou olympijského medailisty ze Sydney Honzy Řehuly se to vcelku i dařilo. Trénink spočíval jak v rozvoji vytrvalosti, tak i tempové vytrvalosti až rychlosti. Tréninky už byly náročné, ale vždy musíte končit s pocitem, že by jste zvládli ještě více. Když vás to občas žene vpřed, musíte si říct: Ne, dnes už to stačilo. Čím víc se blížíte k závodům, tím více přidáváte na rychlosti a tepy se vám zvyšují. Můj první závod bude evropský pohár v květnu v Madridu a tak je na rychlost ještě chvíli čas.
Tato tempa by se měla dodržovat a víceméně každý týden je pro mě podobný. 1x týdně tempový běžecký trénink a 1x týdně rychlost, nebo kopce, kde rozvíjím sílu, což je má největší slabina. Právě po takových těžších trénincích, kde se sice v tepech pohybujete mezi 160-170 tepy, ale úseky mohou trvat delší dobu, je zapotřebí doplnit energii. To se mi dařilo především díky aminokyselinám BCAA a ihned po tréninku sahám po sachariďáku. Do hodiny se pak snažím do sebe naládovat hodně zdravého jídla jako např. těstoviny, brambory, zeleninu, tuňáka apod.
Díky fyzioterapeutovi a masérovi ,,Soukymu´´ bylo během soustředění postaráno o perfektní servis našich zmožených těl.
Regeneraci a svačinky mi poskytovaly produkty od firmy 4FITNESS: ovesné vločky, aminokyseliny BCAA před, během i po tréninku a sacharidový nápoj Gainer 20 především po tréninku. Nejvíce v oblibě mám právě sacharidový nápoj, neboť mi pomáhá zregenerovat ihned po tréninku a jsem tak dříve připraven na další fázi. Bez něho bych nemohl takové vysoké tréninkové dávky odtrénovat.
Kvalitní kávu nám poskytoval můj spolubydlící a můj dlouholetý rival, ale i kamarád František Linduška.
Ihned ráno si měřím tepy a kontroluju svůj fyzický stav. Trochu únavy, ale to se rozjede. A taky že jo, během dne se cítím o poznání lépe.
Na nedaleký bazén jsme jezdili většinu času autem. Ani plavání nebylo jednoduché. V bazéně jsme zkoušeli i triatlonové starty a sprinty s výlezy. Jak to vypadá? Plavete například 25m sprint, ihned vyskočíte, oběhnete kužel a opět skáčete do bazénu a plavete další 25m naplno. Todleto dáte 6x i víckrát a věřte mi, že vám pěkně stoupne laktát.
Běh probíhal většinou na atletické dráze, na promenádě, nebo i v přilehlém parku či po pláži.
Na atletický ovál či promenádu jsme většinou doběhli, či jeli na kole (stadion cca 2,5km vzdálený od hotelu). Náplní byla 1x-2x týdně tempová vytrvalost, kdy jsme běhali například: 5x2km s 2 minutovou pauzou mezi úseky. Jelikož každý má své prahy jiné, tak jsme si běhali víceméně za své. Já jsem se pohyboval mezi 165-170tepy a rozvíjel tak vytrvalost, ale také rychlost. 1x týdně nás trenér potrápil i kopci. 10x200m do kopce se zdá být lehké, věřte mi ale že není. Nejtěžší běh však bývá po kole. Proto se tomu také někdy říká ,,na morál,,. Dojedete z kola. V nohách máte už 100km a vy se jen převlečete do běžeckých trenek, a vyrážíte se proklusnout. Běh po kole bývá často to nejnáročnější na triatlonu. Někdy prostě už je vaše tělo vyčerpané a tak opět je potřeba řádně hydratovat tělo během kola a jíst pravidelné svačinky, jinak se ani nerozběhnete.
Cyklistická část probíhala většinou podél malebného prostředí v okolí Alicante a Benidormu. Jelikož to bylo mé první soustředění v teple, a na kole (na rozdíl od běhu či plavání nemám tolik odtrénovaných hodin) tak cyklistická část byla především o najíždění kilometrů po rovinách, ale i v kopcích. Několikrát jsme během 15 kilometrů nastoupali do 1000m.n.m. a mohli tak vyhlížet krásy Španělska.
Obléct návleky, vestičku a hurá dolů. Jednou jsem se řítil dolů rychlostí až 88km/h a ještě při tom stíhal sledovat hory a moře zároveň. Po cestě dolů jsem si utrhl nejednu mandarinku. Nenapráskejte mě prosím:) Stíhali jsme ještě zastavit a doplnit cukry a dát si kávičku.
1x do týdne nás čekal i řízený trénink v kopcích. Každý sleduje hodinky a řídí se tepy. 4x8minut do kopce (7minut silově, kde vaše tepy nevyskočí tak vysoko, zatímco nohy vás po tom pěkně pálí + 1minuta švihově, kdy už vaše tepy vyskočí vzhůru), poté sjedete zlehka dolů z kopce, přitom vyklepáváte nohy, ale snažíte se i o rychlé projetí technických pasáží. Do závodů důležitá věc na kole. Třebaže v závodech jedeme na kole pouze 40km, většinou trať projedeme okolo 55minut, a většina závodů je technická, plná zatáček a vy se musíte umět pohybovat v cyklistickém balíku a musíte si na kole věřit. Takže je dobré být na závod vždy připraven a zvyšovat si sebedůvěru a jistotu při sjezdech a technických pasážích.
Po večerech býval na recepci před krásnou španělskou recepční půlhodinový strečink ve dvojicích:) Řekneme si, co se bude trénovat zítra, protáhneme, doplníme trochu vitamínu B, nasadíme na chvílu kompresky a hurá spat. Zítra bude další těžký den.
Mou největší slabinou v triatlonu je především cyklistika a síla na kole i v běhu. Neustále je co zlepšovat a posouvat se vpřed ve všech třech disciplínách. Jako dobrý běžec častokrát prohrávám závody právě na kole. Běh po kole je poněkud jiný, než normální běh, kdy jste odpočatí. Kolikrát na kole tak trpím, že už nemůžu na běhu ukázat, co ve mně je. Proto mým cílem je zlepšit plavání, abych vylezl z vody na předních příčkách a měl více času dostat se do prvního balíku na kole a zvládnout tak těžký přechod z plavání na kolo. Dalším bodem je být na kole silný, vydržet nástupy, kterých bývá spoustu, být si na kole jistý a neunavit se tolik, abych pak nemohl běžet kvalitní výkony. Myslím si, že když se mi těchto pár ,,maličkostí,, povede, tak pak budu silný ve všech třech disciplínách. Většina závodů, a to myslím těch 99% se vyhrává až v závěrečném běhu. Ale tak jak mi řekl trenér Ironmanského vítěze z Havaje: Na plavání závod nevyhrajete, na kole také ne, ale v obou dvou disciplínách si závod můžete prohrát. Tím chci říct, že rozhoduje běh. Ale přijet do druhého depa s 2 mitovou ztrátou na první balík, to už zkrátka nedoženete. Proto je lepší se držet vpředu ale nechat si síly na závěrečný běh. Tak snad se to zadaří.
Soustředění je u konce a já se vracím domů. Budíček ve 4:15 a v 5:00 odjezd z hotelu v Benidormu na letiště vzdálené asi 45 minut cesty. V 10 odlétáme směr Mnichov. Herzlich Willkommen. Bereme naše krabice/kufry s koly a batožinu a jedem na parkoviště pro auťák. 100euro za parkovné? Fajn! Vyrážíme v 11:30, do uší nám hraje Marpo z mého repráku přes bluethooth. Vítejte v ČR aneb zastavujeme ihned v Rozvadově u ,,Mekáče´´. Paráda, trochu nezdravého jídla neuškodí, motivace bude o to větší a tím pádem i výsledky...? Vlak v Praze mi ujíždí a tak sedím na hlaváku na kávě a pojídám croissant. Konečně je tu vlak. Bohužel, celkem plný - neděle odpoledne. Fajn postojím. 19:30 jsem konečně v Brně. Rodiče mě vítají na nástupišti a pomáhají s kufry. ,,Jedeme šalinou, Tomáš (bratr) nedojede´´. Fajn!
20:00 a já zasedám ke stolu a cpu se svíčkovou s pěti knedlíky. Snad jsem si to po takovém soustředění zasloužil.
Ok, byl to náročný den a náročné soustředění, ale konečně můžu usnout s pocitem, že jsem doma ve své milované posteli.
Dobrou noc!
V součtu jsem za 15 tréninkových dní odtrénoval 70:35h.
Z toho:
54,5km plavání
942km na kole
138km běhu
a 4 hodiny posilovny
Na závěr přidávám recept na mou oblíbenou, rychlou a moc dobrou svačinku - Mugcake:
4FITNESS instantní ovesné vločky nasypeme do misky, rozmačkáme co nejvíce 1 velký banán, na malé kousíčky nakrajíme kiwi a vložíme do misky. Přidáme 1 syrové vejce a osladíme medem. Uhladíme povrch do roviny.
Dáme na 5 minut do mikrovlnky, vyndáme a necháme vychladnout. Misku otočíme a pevný obsah vyklepeme na talíř. Ochutíme např. čokoládovým topingem, zalijeme jogurtem, na vrchol přidáme marmeládu a po bocích ozdobíme jablky, taktéž zalité topingem.
Aneb rychlá svačinka je hotova:)
Facebook a Instagram