Jiří Janošek v Glasgow na sérii Revolution závod na 200m, sprint, kerin

sobotu 31. 1. 2015 se ve skotském Glasgow konal čtrtý díl série s názvem Revolution, na který jsem byl pozván Britskou sprinterskou šlechtou. Jelikož jsou závody jen pro zvané, odletěl jsem tedy do Skotska v brzkých ranních hodinách sám. Nutno podoktnout, že tyto závody jsou pořádány hlavně pro diváky a pořadatelé už týden předem oznamovali, že Velodrom Sira Chrise Hoye je úplně vyprodán. Bylo mi ctí závodit například vedle olympijského vítěze Jassona Kennyho a další britské špičky, která se v těchto dnech připravuje na blížící se mistrovství světa v Paříži. Musím říci, že závody byly na úrovni  světového poháru. Měly dokonalou organizační strukturu. Opravdu jsem si to moc užil, nikdy jsem se nesetkal s tak přeplněným velodromem.

V závodě na 200m jsem zajel čas 10,48 s. Pro srovnání: pro první příčku si zajel olympijský vítěz Jasson Kenny za 9,9s, stříbrnou pozici obsadil Calbum Skinner (mistr Evropy) v čase 10,0s a na třetí čas 10,1s patřil medailistovi z MS a ME Mattu Cramptonovi. Jen pro upřesnění z vítězné pozice se radoval Jasson Kenny.

Následoval sprint. První jízdu jsem jel s domácím závodníkem Callumem Skinnerem, který je mimochodem národním šampionem. Tento souboj jsem ale bohužel prohrál, a tak na mě zbyla jízda o 5. - 8. místo. Vylosoval jsem si čtvrtou startovací pozici. Věděl jsem, že to pro mě není moc výhodné, ale soupeři na nic nečekali a bez váhání začali závodit. Jízda byla těžká, soupeři mi nic nedali zadarmo. Na pásce jsem nakonec dojel na třetím respektive sedmém místě. Konečná sedmá příčka tedy patřila mně.

Jelikož jsem ze sprintu do dalších bojů nepostoupil, pořadatelé pro nás vypadlé sprintery připravili  handicapový závod na dvě kola. Z cílové pásky nás po 10 metrech seřadili za sebou a odstartovali. Předem bylo s pořadateli dohodnuto, že každý pojede dvě kola naplno-pro diváky. Napálil jsem to tedy na dvě kola, ale na pásce těsně podlehl domácímu závodníkovi.

Poslední částí programu byl keirin. Od začátku se mi lepila smůla na paty. Měl jsem těžkou rozjížďku a byl jsem první nepostupující do finále A. Zbylo tedy na mě finále B. Řekl jsem si, že přeci musím ukázat, co ve mně je a obrovsky jsem se namotivoval. Soupeřům jsem ukázal, že titul juniorského mistra světa patří právě mně. Nastoupil jsem na kolo a půl a nedal jsem ostatním žádnou šanci a jízdu jsem tak suveréně vyhrál. Diváci mě odměnili obrovským potleskem. Nečekal jsem to a bylo to něco úžasného! Jen pro upřesnění. V keirinu mi patřla konečná sedmá pozice na výsledkové listině.

Na závěr bych chtěl dodat, že není zvykem, aby na tyto závody jezdili závodníci z kategorie juniorů, do které patřím. Byla to tedy pro mě obrovská čest. Troufám si říci že jsem byl historicky první junior, který byl pozván na Revolution. Ještě jednou musím zmínit nepopsatelnou atmosféru a skvělé fandící diváky!