Jak se dařilo Martině Satkové během maturitního roku ve sjezdu i slalomu?

Další sezona mé vodácké kariéry je zamnou! Když bych se měla ohlédnout, jak úspěšná byla, ráda bych to vzala popořádku :)

Studium:

Rok 2017 pro mne byl zase něčím nový a ojedinělý. V první řadě jsem vykonala maturitní zkoušku a úspěšně tak dokončila středoškolské vzdělání na gymnáziu v Brně. Vždy jsem byla rozhodlá jít studovat VŠ, ale jakožto rozlítaný sportovec jsem vlastně ani nevěděla kam. K tomu se dostanu později.

MS U23 slalom:

Ihned po maturitě byly nominační závody. Byla jsem nominována do dospělé sjezdové reprezentace. Do ní jsem ale na ME v Makedonii nenastoupila, kvůli slalomové nominaci. Bohužel se mi do slalomové reprezentace nepodařilo o 1 bod dostat a byla jsem tak až na 4.místě. Mrzelo mě to, ale má hlavní kategorie je U23, kam jsem se dostala. První velký závod bylo MS U23 v Bratislavě v Čuňovu. Jelikož mne letos trápily i zdravotní problémy a angína těsně před závodem, necítila jsem se úplně dobře. Proto jsem byla absolutně spokojená s finálovou účastí. Mohu ale s klidem říci, že mé 6.místo v individuálním závodě byl skvělý výsledek, protože ostatní soupeřky jsou ty nejlepší na světě a jezdí i světové poháry. Jízda sice měla chyby, ale s tím jsem se smířila a byla opravdu spokojená. V závodě hlídek jsme pak spolu s Terezou Fišerovou a Janou Matulkovou vybojovaly bronzovou medaili.

MS U23 sjezd:

Ihned po závodě jsem nasedla do auta a jela na další Mistrovství světa. Tentokrát do rakouského Murau a v kategorii sjezd na divoké vodě. Tam nás všechny potrápil povodňový stav řeky. Naštěstí v den závodu se hladina ustálila a závod tak mohl být regulérní pro všechny. Necítila jsem se moc jako favoritka po tom, kdy jsem na sjezdu moc netrénovala kvůli zmíněnému MS v Bratislavě. Nejprve se jel klasický zvod, kde jsem na kajaku vydřel na 22 minut dlouhé trati 3.místo. Na c1 jsem si pak zpravila náladu a dojela pro titul Mistryně světa. V kategorii hlídek, kde byl náš tým jednoznačně nejmladší jsme ovládly svět a získaly dva mistrovské tituly. Ve spritovém závodě už to nebylo tak zlaté. Na kajaku jsem byla na 4.místě, jelikož jsem lehce chybovala. Na singlu jsem obhájila 1.místo a ze závodu týmů máme stříbrnou medaili. Toto mistrovství jako premiérová účast v kategorii U23 bylo velice úspěšné a já byla velmi ráda, že jsem se zvládla zkoncentrovat a přeorientovat tak rychle.

Po tomto závodě jsem si dovolila na 3 dny odcestovat s rodinou do Německa k moři, abych nabrala nové síly.

Martina Satková slalom

ME U23 slalom:

A po návratu z Německa?......opět do Německa. Tentokrát na ME U23 ve slalomu. Závod se jel v Hohenlimbrgu na trati, kde nikdo z mladé generace nikdy nezávodil. Trať byla specifická tím, že to byl dlouhý úzký kanál, málo vody, téměř žádné válce a popravdě se nikomu moc nelíbil. Já jsem si nestěžovala, protože v mém rodném Brně o vlnku ani nezakopneme a pro mě to byl docela hezký lehký kanál. Jenom nepatřím k těm, kteří mají velké silové dispozice, což zde bylo potřeba. Trénovali jsme tu asi 5 dní, než vypukl závod. Dostala jsem se až do finále, kde jsem startovala z 9 místa. S jízdou jsem byla poměrně spokojená. Myslím, že ani chyby tam nebyly, ale na medaili jsem si nevěřila, když jsem viděla startovní listinu a své soupeřky. O tom, jak blízko jsem byla se mi ani nezdálo. Bohužel musím říct, že jsem opět získala 4.místo. Ale co mě potěšilo, že na medaili mi chybělo opravdu jen malinko. Konkrétně 0,24 sekundy. O to více jsem byla potěšena zlatou medailí z hlídek.

Nominace na největší událost roku 2017:

Jsem teprve v půlce srpna. Z Německa jsem ani nejela domů, ale rovnou na sprintovou nominaci pro MS Pau do Roudnice nad Labem. Jelikož jsem vynechala dvě nominace, přijela jsem na tento závod s tím že se buď nominuji, nebo ne. Nikdo to neměl jisté a bojovali jsme až do posledních vteřinek. Podařilo se mi si zajistit reprezentační dres hned ve dvou kategoriích a to v K1 a c1.

A aby toho nebylo málo, z Roudnice jsme zamířili směr Lipno nad Vltavou, kde se konal závěrečný závod seriálů Českého poháru 2017. Na trati pod Lipenskou přehradou jsem získala za víkend 2 tituly Mistra ČR ve sjezdu, finálovou účast na K1 ve slalomu a 2.místo na C1 ve slalomu. Závod na Lipně mám každoročně ráda a je to pro mě takový vodácký svátek nebo snad i ráj.

Mistrovství světa v Pau se pomalu blížilo, a proto nás auto odvezlo z Lipna do Francie na tréninkový kemp. Natrénovala jsem, co jsem mohla, ale bylo na čase se po dvou týdnech strávených na francouzském kanále vrátit domů, načerpat síly a pořádně se připravit.

MS Pau:

Doma jsem byla cca 10 dní a letěli jsme již na MS. Já jsem se ale naneštěstí začala potýkat se zdravotními potížemi, kdy mi bylo nevolno, bolela mne hlava, v krku a měla jsem nateklé mandle. To i úplně nehrálo do karet a řadu tréninků jsem musela zkrátit nebo i vynechat. Prvním závodem byly hlídky. V Pau to bylo opravdu těžké sjet kanál ve velké rychlosti a ve třech lodích zároveň. Naše hlídka skončila tedy až na 4.místě. V singlkanoi jsme s týmem získaly 1.místo. Následující den se jela kvalifikace do sobotního finále MS. Já jsem si postup zajistila již z prvních jízd a mohla tak odpočívat. Sobotní finále startovalo až večer a tak nebylo jednoduché se na to připravit a necítit se znaven. Na kajaku, kde jsem měla poměrně velké ambice, jsem ale zklamala sama sebe poté, co jsem nedokázala udržet tu správnou linii stopy a nejela tak nejrychlejší možnou trasou. To mne odsunulo na 10 místo ve finále. Necelých 15 minut po dojetí jsem znovu stála na startu C1 a jela finálovou jízdu. Na c1 jsem si poctivě dojela pro 2.místo a měla tak radost ze zisku medaile.

Po celou dobu mistrovství jsem e chodila dívat a fandit všem slalomářům a velmi mne potěšilo, když jsem i některé slalomáře viděla na břehu, jak fandili mě, jak fandili nám. Nebudu tvrdit, že jsem nebyla smutná. Byla jsem velmi zklamaná, ale vždy si říkám, že je důležité, zdali mě tento port baví, to že jsem vůbec na MS startovala a že i tak mám doma spousty medailí.

Závěrem bych vám něco prozradila:

Tímto má sezona 2017 byla u konce. V říjnu jsem akorát ještě absolvovala Krumlovský vodácký maraton, kde jsem zvítězila o 9 minut a celkově dojela na 31.místě i mezi muži.

Čekal mne odpočinek studium a další nová událost.

Od nového roku budu členkou klubu Dukla Brandýs, budu mít novou tréninkovou skupinu, nové lidi kolem sebe, nové zázemí a vlastně všechno nové.

Teď chodím do školy na Českou zemědělskou univerzitu na Praze na obor silniční a městská automobilová doprava. Zatím se mi tam líbí, i když to není úplně lehké to studovat.

Budu pokračovat na slalomu K1+C1 a ve sjezdu na K1 (pokud to půjde tak i na C1). Budu dělat vše proto, abych mohla tyto disciplíny kombinovat. To že není sjezd olympijská disciplína mi nezabrání v tom, že mě to baví, mám tento sport ráda a chci v něm závodit. Na jaře pojedu na měsíc do Spojených Arabských Emirátů, kde to pro mě bude také premiéra a pevně doufám, že se mi v Praze bude líbit.

Ještě bych ráda poděkovala za podporu firmě 4fitness, která mě pravidelně zásobuje proteinem, BCAA nebo i ovesnými a rýžovými vločkami. Velmi mě nadchla letošní novinka Palačinky od 4Fitness, které si s oblibou dělám nejen na snídaně ale i na svačinky nebo jen tak na chuť. Je to pro mne nedílnou součástí výkonů a proto můžu jen a jen doporučit. Dále pak od firmy KetoFit směs na vaječné omelety, puding či skvělou proteinovou krupičnou kaši.