Hory. Jak si užít túru v chladném počasí?

Hory volají i v zimě. Jak si užít túru v chladném počasí? 

Letní turistika se stala doslova hitem posledních dvou let. Částečně za to samozřejmě může pandemická situace, která velmi ztížila cestování do zahraničí. Velkou nevýhodou tohoto trendu jsou doslova davy lidí, které obsadily známé české horské cíle. Jak se vyhnout zástupům lidí a užít si panenskou přírodu bez nich? Vydejte se do hor v zimních měsících. Turistika v zimě je sice náročnější, ale má svoje kouzlo. Poradíme vám, jak se na zimní přechod hor dokonale připravit a zároveň prozradíme, kam na hory v ČR.

 

Turisté na horách smoothie

Plánování pěší turistiky v zimě: na co si dát pozor?

Jak asi tušíte, hlavním rozdílem mezi zimní turistikou a výšlapem v létě, je počasí. Během letních dnů jsou teploty vyšší a celkové podmínky pro trávení času v přírodě jsou daleko příznivější. S poklesem teplot náročnost pohybu po kopcích stoupá. Mrazivé počasí, déšť, mlha a sníh, to všechno může zkomplikovat turistiku v horách. Na co však mnoho začínajících horalů zapomíná, je délka slunečního svitu. Oproti létu v zimě slunce zapadá dřív a to může způsobit problém při vícekilometrové túře. Je důležité mít na paměti, že den se v zimě rapidně zkracuje, a proto plánujte až o polovinu kratší výlet do hor, než v létě. 

Hory smoothie při západu slunce

TIP: Sportování v zimě může skončit virózou, nebo jiným respiračním onemocněním. Podpořte vaši imunitu a dosáhněte ještě lepších fitness výsledků. Vitaminový mix obsahuje vyváženou kombinaci těch nejdůležitějších vitamínů a minerálů pro vaše pevné zdraví. 

Základní výbava do zasněžených hor aneb bez čeho se neobejdete?

Mnoho lidí si myslí, že zasněžené hory jsou určené jen pro ty, kteří se profesionálně věnují trekingu, nebo lyžování, ale opak je pravdou. Pocukrované kopečky českých hor si může užít každý. Základem úspěšné zimní túry totiž není jen fyzička, ale především kvalitní výbava. Jaké pomůcky vám pomůžou zvládnou lehkou zimní turistiku s úsměvem?

 

  • Kvalitní kotníkové pohorky s protiskluzovou podrážkou. Boty nezapomeňte před túrou naimpregnovat. Zabráníte tak promočení a navlhnutí. Samozřejmostí jsou teplé ponožky, nebo podkolenky. 
  • Pohyb po zmrzlých horách se neobejde bez zimní bundy do terénu. Měla by být voděodolná, prodyšná a především větruvzdorná.
  • Speciální termo nebo funkční oblečení, které zahřeje, ale přitom odvádí vlhkost. Klíčem k tomu, aby vám nebyla při výšlapu zima, je umět správně vrstvit oblečení.
  • Pevný turistický batoh, který bude přizpůsobený délce, náročnosti výšlapu a tím, co si všechno do batohu chcete sbalit
  • Teleskopické hole, nepromokavé návleky na boty a nesmeky. Hole a návleky využijete v případě štědré sněhové nadílky a nesmeky (protiskluzové návleky na podrážky bot s hroty) zase tam, kde je silná vrstva ledu. 
  • Termosku s pitím a dostatečnou zásobu jídla. Na zimní túru si s sebou sbalte pouze potraviny, kterým nehrozí zmrznutí. Vhodnou alternativou jsou speciální dehydratovaná, nebo prášková jídla na turistiku
  • Doplňkové vybavení do hor zahrnuje například lékárničku, powerbanku, náhradní oblečení, opalovací krém (zimní), baterku (čelovku). 

Horská turistika pomáhá zklidnit mysl a rozhýbat tělo

Pro někoho je to adrenalin, pro někoho je to způsob, jak utéct před každodenními starostmi. Horská turistika je lékem na mnoho problémů. Její velkou výhodou je fakt, že na rozdíl od jiných sportů je zdarma. Nemusíte nikde platit členství, nebo osobního trenéra. K tomu všemu hory nemají provozní dobu. Jsou otevřené nonstop a za každého počasí. Takže pěší turistiku můžete provozovat kdykoliv se vám zachce. To není ale všechno, pohyb po horách má mnoho psychických a fyzických benefitů. Jaké to jsou?

 

  1. Psychicky si odpočinete. Soustředění se na trasu a terén vám zabrání přemýšlet nad prací a jinými problémy. Budete vnímat pouze přítomný okamžik. 
  2. Podpoříte vaši fyzičku a vytvarujete postavu. Celodenní zimní turistika rozpohybuje celé vaše tělo od svalů až po trávení a navíc spálíte mnoho kalorií. Pravidelná turistika je skvělou aktivitou, která vám pomůže zhubnout a zbavit se tukových polštářků.
  3. Prožijete neopakovatelné zážitky. Klidné vrcholky hor, které se třpytí jako diamanty. Srnec, který vám přeběhne přes cestu, nebo první sněhové stopy na stezce. Nic z toho v létě nezažijete. Vysokohorská turistika v zimě ukrývá mnoho nezapomenutelných chvil.

 

Turistické značení v Česku

 

Kam vyrazit? Zimní tipy na výlety do hor v Česku. 

Česká republika se může pyšnit jedním z nejlepších systémů značených turistických tras na světě. Díky Klubu českých turistů můžete doslova projít křížem krážem každý kout Česka. Jeho věrní členové totiž neustále značky doplňují a obnovují. Jednotlivé trasy túr můžete naplánovat buď pomocí papírových map, které koupíte v knihkupectví, nebo na webových stránkách mapy.cz. V České republice je mnoho možností, kde si užijete zimní turistiku. Kam se vypravit na túru, abyste viděli sněhobílý les jako v pohádce Mrazík?

Nejvyšší vrcholky českých pohoří

Možná jste ani netušili, že Česká republika má úctyhodných 16 pohoří, ve kterých najdete hory překračující 1000 m. n. m. Některé vrcholky musíte zvládnout od paty hory pěšky, jiné si můžete ulehčit lanovkou. Mezi nejoblíbenější trasy patří výšlapy na Praděd, Lysou horu, Sněžku, Ještěd, Klínovec, Plechý, Poledník a další.

 

Nejvyšší vrcholky českých hor

TIP: Náročný výšlap v horách představuje pro svaly zátěž. Jak se vyhnout svalové únavě a nepříjemným křečím? Začněte pravidelně suplementovat horčík, který přispívá ke snížení únavy a normální činnosti svalů. 

Rozhledny a poutní místa

Horská zimní turistika není jen o nejvyšších horách a tisícovkách. Některé rozhledny se nachází v nižší nadmořské výšce a přístupnějším terénu. Navíc se jich v České republice staví čím dál víc, takže je možné, že i ve vašem okolí jedna bude. Seznam rozhleden a poutních míst najdete na různých webových stránkách. Zkuste třeba túru na poutní místo Hostýn, rozhlednu Brdo v Chřibech, rozhlednu Štěpánku, nebo rozhlednu Milešovku. 

 

Zákaz sběru chráněných druhů

 

Naučné stezky

Na pohodovou turistiku v zimě, nebo trailové běhání je skvělé využít některou z naučných stezek. Často prochází zajímavým terénem, který není tak fyzicky náročný a jejich délka bývá přizpůsobená i úplným začátečníkům. Po cestě často narazíte na informační tabule, které vás seznámí s historií a účelem naučné stezky. Jen dejte pozor na jednu věc. Značení naučných stezek většinou nemá na starosti Klub českých turistů, ale místní spolky, nebo organizace. Proto se může stát, že značení občas chybí, nebo nejde vidět.  

V zimě na zkratky raději zapomeňte

Zimní turistika v ČR není tak náročná, jako v třeba v Alpách. Nicméně, abyste si túru v chladném počasí užili na maximum, nikdy nepodceňujte vaše vybavení do hor. Díky tomu dojdete do cíle bez omrzlin, nebo mokrých bot. Při plánování trasy nepřeceňujte vaše síly a raději volte kratší zimní přechody hor. Choďte po značených turistických trasách a nesnažte se zkrátit cestu k cíli zkratkami. Jen tak budete mít jistotu, že se neztratíte a výlet do hor si opravdu užijete. Tak kam vyrazíte jako první?

Ajax loader