Úvod sezony pro Jiřího Janoška

Dobrý den,

zasílám Vám menší zhodnocení začátku sezony.
Nechával jsem si menší časový odstup, abych mohl zhodnotit start do nové sezony. Od nového roku jsem se zúčastnil pouze tří dráhových závodů. Není to sice mnoho, ale v úvodu sezony moc závodů není.
    Začali jsme se připravovat na nadcházející MSJ a MEJ. Trénujeme dvoufázově, někdy dokonce i třífázově. Tréninky máme buď venku na silnici, nebo jsme v posilovně a dřeme sílu. Nesmí chybět ani dráha. Musím avšak zmínit naše složité podmínky. Brněnská dráha má 400m, což nesplňuje olympijské parametry. Hlavní problém je, že dráha je stará mnoho let a není rovná, "skáče" to tam, ale můžeme být rádi, že i to něco málo máme. Trénovat na silnici za provozu je nebezpečné.
Absolvovali jsme také mnoho testů na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Tyto testy byly nezbytně nutné. Zjistili jsme, jak dokonale umíme šlapat, jestli jeden sval nezabírá více, nebo naopak... Je obtížné a náročné dělat sport na vrcholové úrovni. Jsem velmi rád, že mi škola vychází vstříc. Avšak času není mnoho. Tento rok dělám závěrečné zkoušky, poté bych se rád ještě dva roky věnoval nástavbovému studiu.
Nyní se přesunu k závodům, které se konaly ve dnech 24.-25. dubna na dráze v pražském Motole. Jednalo se tedy o pátek a sobotu. V pátek byl na programu sprint a teamsprint, v sobotu to byl 1 km s pevným startem a bodovací závod.
V kvalifikaci sprintu se mi podařilo udělat nový rekord dráhy na 200m v čase 10,612 s. Překonal jsem tak olympionika Pavla Kelemena. ASO Dukla Brno je jediný tým v České republice věnující se sprintu. Jako své soupeře jsem měl tedy své oddílové kolegy, což mi nedělalo vůbec žádný problém a s přehledem jsem vyhrál.
Teamsprint /OH sprint/
Olympijský sprint je závod, při kterém jsou na dráze postaveny proti sobě vždy dvě družstva, jejichž každý závodník musí být ve vedení jeden okruh dráhy. Závod juniorů a mužů se jede se třemi závodníky na 3 okruhy dráhy. Složili jsme tým sprinterů ASO Dukla Brno- Čechman, Janošek a Junek. Toto složení by mělo startovat na MEJ. Opět jsme s velkým náskokem vyhráli kvalifikaci v čase 57,2. Poté se jelo finále. Čas jsme dokázali ještě vylepšit.
V sobotu jsem chtěl udělat nový rekord dráhy, který držel mistr Evropy Robin Wagner. Připravil jsem se přesně na daný čas. Start jsme měli později, což mi úplně nevyhovovalo. Nakonec jsem i po zkaženém startu rozhodčích zajel nový rekord dráhy, který je 1:03,6. A to se říkalo, že už to v Praze rychleji nejde! :)
Bodovací závod se řadí mezi vytrvalostní disciplíny, ve které by nám vytrvalci neměli dát šanci. My, jakožto sprinteři, jsme měli půlku závodu pod kontrolou, pomáhal jsem týmovému kolegovi Pepovi Junkovi k co nejlepšímu výsledku mezi vytrvalci. Po půlce jsem se ale musel vzdát, protože jsem bohužel chytl křeč do lýtka a závod tak pro mne skončil. Pepa Junek nakonec skončil na krásném třetím místě.

Závody byly pro mě úspěšné. Dokonce tyto dva rekordy dráhy na začátku sezony jsou opravdu senzace. Myslím, že je to opravdu dobrý start do nové sezony. Chtěli jsme se také pokusit i o nový juniorský světový rekord na 200 m, ale naše finanční prostředky to bohužel nedovolují. Dle slov mého trenéra jsem někde jinde, než minulý rok. Takové výkony, jaké podávám v těchto dnech, jsem měl loni na MEJ. Ale konkurence určitě nespí a tak ani my nesmíme usnout na vavřínech a musíme i nadále tvrdě trénovat. Prosím, držte palce a děkuji Vám, že jste se podílel na mém růstu.