Triatlonista Jiří Kalus - představení

 Dobrý den,

 
dovolte mi, abych se Vám představil.
  Jmenuji se Jiří Kalus, je mi 22 let a jsem český reprezentant v triatlonu do 23 let.
Když mi bylo šest, začal jsem hrát fotbal a závodně plavat. Vždy mě bavil více fotbal, byl jsem hyperaktivní a každý den lítal po venku až do večera a ještě stíhal tréninky a školu. Jelikož můj starší bratr plaval také a mamka byla především pro plavání, tak jsem se v 14ti letech rozhodl, že půjdu na Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka a budu dělat plavání. Ikdyž jsem do té doby sbíral řadu ocenění pro nejlepšího střelce, hráče, dostal jsem spoustu nabídek z dobrých brněnských i mimobrněnských klubů a měl jsem reprezentovat i jihomoravský kraj na dětské olympiádě. Přesto jsem s fotbalem skončil a začal se věnovat plavání. Bohužel mě plavání přestávalo bavit a tak jsem se poohlížel po něčem novém. Můj tehdejší spolužák, dřívější plavec dělal triatlon. V té době jsem pomalu ani nevěděl, co to je. Věděl jsem ale, že dost cestuje a je v tom dobrý, zřejmě jde ve stopách svého otce. Já vždy rád jezdíval na kole a hrál fotbal stále s přáteli. A tak asi až po dvou letech přemlouvání jsem zkusil triatlon a oslnilo mě to.
 
Dnes již nelituji svého rozhodnutí. Dělám něco, co mě baví, k čemu mám tělesné dispozice. Slýchával jsem na fotbale i na plavání, že mám talent. Slýchával jsem to i na triatlonu. Ale talent není vše, musíte to mít v hlavě. A tak jsem po spoustě špatných událostí a jen takového zmítání se v životě, se rozhodl, že budu dělat něco pořádně, a když pořádně, tak nemyslím na 50% ale na 100%. A k tomu dnes nestačí jen trénovat. Triatlon, který jezdím je náročný i fyzicky i psychicky. Triatlonů je spousta, ale jen ten který já jezdím, se koná na olympijských hrách. Proto se mu také říká olympijský triatlon. Distance jsou 1500m plavání, 40km kolo a 10km běh. Je tu největší konkurence a tento ,,mladý,, sport se neskutečně posouvá vpřed. Dnes již nestačí ,,bušit,,, potřebujete k tomu pořádnou regeneraci a tu nezískáte snadno. Dnes se to bez zdravé výživy, kvalitního spánku, dopňků a suplementů urychlujících regeneraci a ochranu svalstva prostě nedá. To bych si troufl říct na rovinu. Samozřejmě hraje roli technika a další malé věci, které ve výsledku dělají ty světové rozdíly, kdy skončíte první či třicátý.

Během svých posledních let jsem slýchávál, že mám potenciál být nejlepší nejen v ČR ale i v cizině na světové úrovni. Slyšel jsem to od trenéra Ironmanského vítěze, od Honzy Řehuly (třetí na první olympiádě, kde se jel triatlon v Sydney 2000), od Tomáše Kočaře, Filipa Ospalého a Martina Krňávka a dalších výborných sportovců, co dřív jezdili a byli ti nejlepší z nejlepších.
V posledních rocích jsem tedy získal ocenění jako například tituly mistra ČR do 23 let, akademického mistra ČR, v juniorech jsem byl 4. a 5. na evropských pohárech ve Slovinsku a Turecku v konkurenci cca 70 závodníků z celého světa. Dále pak mistr Evropy v aquathlonu do 23 let v německém Kolíně (aquathlon=plavání a běh), dvojnásobný juniorský vicemistr světa v biathle=běh-plavání-běh (Dubaj a Kypr – pod vedením olympijského vítěze v moderním pětiboji a teď již mého kamaráda Davidem Svobodou).

 
Nevím, jestli je to dobře, nebo ne, ale jsem dost sebekritický. Těchto úspěchů si sice dost vážím, ale mé sny byly dostat ze na olympiádu. Dnes to již není jen sen, ale je to můj cíl. Možná mi ani nestačí dostat se na olympiádu, ale chci být nejlepší český triatlonista po dlouhou dobu a chtěl bych se na olympiádě i dobře umístit. Jelikož příprava na olympiádu a kvalifikace začly již začátkem tohoto roku a já jsem na triatlon mladý, tak směřuju především na olympiády 2020,2024,2028.
 
Myslím si, že každý může zvítězit, ať už je v to v čemkoliv. Musíte tomu věřit, ale ne jen snít, musíte pro to něco udělat. Vzdát se některých věcí ve prospěch toho, co vás dělá opravdu šťastnými. A bud to vyjde anebo ne. Tak či onak to aspon zkusíte a nikdy nebudete litovat, že jste to nezkusili. To si myslím já. Proto ted spolupraci s firmou 4fitness, která mi umožňuje tuto tvrdou cestu za vítězstvím překonat. 
 
Facebook a Instagram
Ajax loader