Představení Jana Holince, který se 6 let věnuje street workoutu

Jmenuji se Jan Holinec, je mi 19 let a již 6 let se věnuji street workoutu, ve kterém i soutěžím na celorepublikových soutěžích. Za poslední dva roky mám za sebou celkem dvanáct soutěží a z osmi z nich jsem přivezl domů medaile nebo poháry. Má první soutěž se uskutečnila v květnu 2017 a nedopadla zrovna nejlépe. Byla to pro mě však cenná zkušenost a zklamání z výsledku se po chvíli přeměnilo v motivaci pracovat na sobě tvrději a tvrději. Podobné pocity mě provázejí do teď. Z každé soutěže si přivážím nové zkušenosti a nové poznatky, které mi pomáhají být lepší každý další den.


Čím je Jan Holinec motivován?

Když jsem na první soutěži obdivoval úžasné výkony kluků, co ve finálním kole bojovali o první místo, tak mě ani nenapadlo, že bych za několik měsíců mohl být na jejich místě já. Když se tak stalo, tak to bylo pro mě něco úžasného a nepopsatelného. Asi nejvíce pro mě znamenalo finální kolo na akci EVLS v Praze. V hlavě mi neleží vzpomínky na vyhlášení nebo převzetí poháru, ale leží mi tam myšlenka na to, když jsem si stoupl pod hrazdu, hluboce se nadechl a slyšel ty povzbuzující hlasy z okolí. To, že mě moji kamarádi podporovali, to že v očích fanoušků akce jsem byl jejich favoritem a to, že jsem byl prostě vidět a že jsem měl na to ukázat maximum svých sil pro mě byla moc silná chvíle, která mě do teď motivuje a dodává energii jít dál.


Co je to vlastně street workout?

Street workout je novodobý sport vycházející z kalisteniky, což je termín pro posilování s vlastní vahou těla. V podstatě se jedná o silovou gymnastiku propojenou s dynamickými až akrobatickými prvky. Existuje více soutěžních disciplín tohoto sportu ale já osobně se věnuji především freestylu (volnému stylu). Na soutěžích ve freestylu se hodnotí osobní styl jednotlivých atletů, který je předváděn formou silových, statických a dynamických prvků na hrazdě, bradlech, zemi či na kruzích. Jako soutěžící máme daný určitý čas, za který předvedeme svou sérii cviků a poté jsme bodově hodnoceni porotou. Body pak rozhodují o postupujících, kteří se nejčastěji utkají tváří v tvář v duelu, ze kterého vzejde jen jeden vítěz.


Jak se stát úspěšným Street workouterem?

V současné době cvičím 5 krát až 6 krát týdně. Nejvíce mě baví cviky ve stoji na rukou a náročné přítahové cviky jako např. shyby na jedné ruce. Mým hlavním cílem je dělat tento sport co nejdéle a posouvat stále dál své hranice a učit se nové a nové věci. To je to proč mě zrovna street workout tolik naplňuje. Baví mě totiž, že zde neexistují hranice. Člověk se může posouvat stále dál a dál. Může se učit nové pohyby, nové pozice, může zvyšovat svá maximální opakování, může posouvat techniku na úplně jiné úrovně a může vše kombinovat podle svého vnitřního hlasu a svého osobního stylu. Neexistují zde pravidla a neexistují zde mantinely. Žádný trénink nemusí být stejný, na žádné soutěži nemusím předvádět stejnou sestavu cviků a hlavně nejsem ničím omezován.


Proč spolupráce s firmou 4fitness?


Jelikož je v mých trénincích náročné procvičit jen určitou partii těla a většina cviků, které provádím vyžadují zapojení více svalových skupin, tak je pro mě na prvním místě regenerace a správná životospráva. Proto se snažím stravovat vstříc mým tréninkům. To však pro mě jako studenta není v rámci fyzických i finančních možností až tak jednoduché. Svůj jídelníček z toho důvodu obohacuji doplňky stravy a to právě od firmy 4fitness. Jedná se především o vitamíny a minerály, ale samozřejmě také o nezbytné aminokyseliny.


Toto je ve zkratce můj sport a můj život.
Díky za přečtení a v budoucnu se můžete těšit na články o mých trénincích či o konkrétních suplementech, které já sám užívám.

Jan Holinec

Instagram
Facebook

Ajax loader