Mistrovství Evropy dráhové cyklistiky juniorů a mužů do 23 let Atény 14. - 19. 7. 2015

Mistrovství Evropy 2015
Ve dnech 14. - 19. 7. 2015 se v řeckých Aténách konalo Mistrovství Evropy juniorů a mužů do 23let. Vše se odehrálo v olympijském parku z roku 2004, ale bohužel, dnes už je olympijský park opuštěný a postupně chátrá.
 
O Řecku jste už určitě slyšeli. Zajímá Vás, jak vypadá řecká krize?
V Aténách jsem strávil 10 dnů a za tu dobu jsem mohl poznat spoustu přátelských řeků, kteří náš stále vítali a starali se o nás jako o vlastní. Možná bych mohl vytknout, že řekové nikam nespěchají, takže čekání na výsledky bylo zdlouhavé a velice vysilující. Podíváte-li se do nákupních středisek, všude jsou slevy -50%, ale trochu mne zarazilo, že v pondělí v době okolo 10:30 jsem se nedočkal ani jednoho otevřeného obchodu. Když se projedete po Aténách, spatříte několik zavřených továren, nebo občas zříceniny. Stravovací zařízení fungovalo jak mělo,takže dle mého názoru jsme řeckou krizi nepoc&iacut e;tili.
 
Teď se vrátím zpět k závodům. První den jsme jeli teamsprint  ve složení – Čechman, Janošek a Junek. Naše družstvo dosáhlo času  46.5s a tento čas stačil na 6. místo. Jako každým rokem byli vítězi  Rusové, kteří zajeli  ve finále čas 45.0s a byli blízko ke světovému rekordu  44.86s. Odhadují, že tento rekord překonají v Kazachstánu na mistrovství světa.
Další na programu byl sprint. V kvalifikaci se mi podařilo zajet nový český rekord na 200m 10.28s, ale tento čas stačil až na 3. kvalifikační místo. Oproti minulému roku se všechno krásně srovnalo a časy jsou jen rychlejší a rychlejší. Pro informaci, minulý rok jsem vyhrál kvalifikaci v čase 10.36s. Pro mne jedno velké zklamaní, po výborné kvalifikaci jsem nedokázal postoupit mezi nejlepších 8 sprinterů a podlehl jsem britskému závodníkovi, který mě překvapil na 2,5kol a já už jsem nedokázal reagovat. Byl jsem smutný, protože jsem dal přednost sprintu před obhajobou titulu mistra Evropy na 1km.
 
Po sprintu byly 2 dny volna a já se mohl připravit na poslední disciplínu keirin. Byl jsem nervózní, ale na startu to všechno opadlo. V rozjížďce jsem postoupil, poté se jelo semifinále. V semifinále se jedou vždy dvě jízdy po 6 lidech, 3 závodníci postoupí do finále A, zbylí tři pak do malého finále B. Semifinále jsem dokonce vyhrál a věřil jsem si, že by z toho mohla být medaile. Předvedli jsme opravdu nádhernou jízdu a mně se podařilo vybojovat druhé místo a titul vicemistra Evropy v keirinu. Byl jsem velice spokojený. Byl na mě okolím vyvíjen docela velký tlak a jsem rád, že se mi to takhle povedlo. Nyní máme 3 dny volna a poté trénujem e až do mistrovství světa, které se koná 19. – 23.8 v Astaně.  Ještě není nic jisté, ale nakonec bych měl obhajovat titul mistra světa z roku 2014 a vylepšit svoje umístění z Mistrovství Evropy 2015.
 
Jiří Janošek
 
Ajax loader