Martina Satková - Shrnutí zimní přípravy

 

Martina Satková - Shrnutí zimní přípravy a začátek závodní sezony 2017

Závodní sezona 2016 mi skončila a já jsem se musela trochu zotavit. Přeci jenom toho bylo za celý rok opravdu hodně. Na několik týdnů jsem upustila od běžné tréninkové přípravy, věnovala jsem se běhu, posilování a udělala jsem si i nějaký ten den volna.

Zimní příprava však v zápětí začala. Šla jsem do ní ale s chutí. Trénuji každý den v Brně, což je někdy opravdu vyčerpávající. Abych ale neupadla do tréninkového stereotypu, jezdím na zahraniční reprezentační soustředění. První proběhlo hned v listopadu ve Francii na řece Ardeche. Mohu říci, že jsem začala pozvolna, ale to bych si trochu protiřečila. Najezdila jsem nějakých 350 km na vodě a 100 km na kole. To se může zdát málo, ale na týden toho bylo až až.

Následovaly dva týdny doma. Počasí nám již moc nepřálo, na vodu byla zima, a proto jsem zamířila do posilovny. V mém sportu to není úplně klasická posilovna, plná posilovacích strojů a činek. U nás je to místnost, kde máme nejen činky a posilovací stroje, ale také trenažery, jako například kolo, běžky, veslice a rumpál. Jsou to úplně odlišné pohyby na strojích, než obvykle zapojujeme, ale i to mě při tréninku pomáhá. Přes závodní sezonu nohy moc vycvičené nemám(jenom z běhu) a tak se na ně najde čas alespoň v zimě.

Po dvou týdnech jsem znovu vycestovala do zahraničí, tentokrát do italského zimního resortu Livigna. Zde se připravuje mnoho špičkových sportovců, a tak mě těší, že jsem tu byla i já. Livigno je charakteristické svoji nadmořskou výškou okolo 1900 m.n.m, což i při tréninku bylo znát. Do tohoto střediska jezdíme na běžky a naším hlavním úkolem je naběhat co nejvíce kilometrů, bez ohledu na nějaké měřené úseky. K tomu jsem chodila do posilovny a jako regeneraci jsem zvolila saunu. Běžkování pro mě nebylo vždy úplně lehké. Vždy jsem jezdívala na klasické běžkování například do Beskyd, ale krásu bruslení na běžkách mi ukázalo reprezentační družstvo teprve před dvěma lety. Od té doby jsem však byla pouze na čtyřech soustředěních. Mohu, ale s klidem říci, že jsem se velice zlepšila a k tomu, aby byl můj trénink kvalitní, si pomáhám svoji fyzickou zdatností. Po týdenním soustředění jsem se vrátila opět do mého tréninkového plánu a ten trval až do třetího lednového týdne.

 

Vánoce jsem si docela užila. V mém sportu si nemusíme zásadně hlídat váhu, tak jsem si dala i cukroví a klasické vánoční pochutiny. Abych ale nevynechala pohyb, snažila jsem se každý den sportovat. Vánoční svátky jsem proběhala v Beskydech po horách. Sněhu moc nebylo, tak jsem ani na lyže nemohla. V tu chvíli jsem musela vytáhnout běžecké tenisky a hurá na Lysou horu. Po Vánocích jsem znovu makala v Brně. V tělocvičně, posilovně i na bazéně.

 

Posledním zimním přípravným soustředěním bylo běžkařské reprezentační soustředění v rakouském Ramsau. Tady už to bylo „jiné kafe“. Každý den jsme měli jednu tréninkovou jednotku měřenou. Nechyběly čtyř minutovky, sprinty, smrtelné soupaže a další. Tepová frekvence se mi v podstatě celý trénink držela kolem 180 tepů za minutu. Druhý trénink byl volnější, což znamenalo 120 minut souvislého běžkování na 80% tepové frekvence. To znamená, že jsem si vlastně ani neodpočinula. Počasí bylo, ale krásné, každý den bylo slunečno, a proto mě to všechno bavilo. Jako regeneraci jsme zvolili opět saunování a bazén, včetně rituálů od saunového mistra. Zakončením mého soustředění byl závod, který jsme jeli všichni z výpravy. Moji největší soupeřkou byla přizvaná bývalá biatlonistka, ve stejném věku jako já. Možná jsem tam nechala více než všechny síly, ale porazila jsem ji, což byl pro mne poměrně solidní úspěch.

A je to tu…….

Jaro. Poslední únorový týden jsem odjela do Francie do městečka Pau, kde se v roce 2017 bude konat seniorské MS. Na toto místo jsem s juniorskou reprezentací jezdila pravidelně každý rok. Letos jsem byla ráda, že jsem tam mohla být také. Ostatní moji soupeři byli v Austrálii nebo v Dubaji, což jsem si ale já, kvůli školní docházce, dovolit nemohla. Poprvé za 5 let co jsem tam byla, bylo krásné počasí a tréninky byly o to lepší. Byla to tvrdá dřina na 16 dní. Tady už jsem jezdila na lodi nespočetně tratí, úseků, techniku, měřené jízdy a myslím, že jsem využila tento kemp na 100%. Byla jsem velice spokojená, protože mne tam nezastihla ani žádná nemoc či nachlazení a cítila jsem se celou dobu skvěle.

Po návratu do ČR, kde jsem nepobyla v Brně ani 24 hodin, jsem s rodným klubem zamířila na oddílové soustředění do Roudnice nad Labem, kde se pojede nominace do reprezentačních týmů. Byla jsem z celého cestování docela unavená, ale i tak jsem trénovala, jak jen to nejlépe šlo.

Po třídenním soustředění mě čekala sportovní prohlídka, kde mi potvrdili, že jsem v dobré kondici a zdravotním stavu a moje sezona může začít.

Již 18.3 mi začal první závod roku 2017 a od této chvíle bude každý můj víkend plně obsazen.

Doufám, že letošní rok bude alespoň tak dobrý, jako ten předešlý. Čeká mě maturitní zkouška, nominace a doufejme i spousta mezinárodních závodů. O tom, jak se mi povede budu informovat i na sociální síti. Proto sledujte můj FB.

A co moje 4fitness výživa během tréninkové přípravy??

  • Ráno= ovesné vločky, rýžové vločky nebo mix vloček- z těcho výrobků si umíchám buď směs s jogurtem a ovocem nebo přidám teplou tekutinu a vytvořím kaši. (viz recept níže)

    Jako další variantu snídaně volím KetoFit krupičnou kaši s příchutí banánu.

  • Gainer= po náročných tréninkových jednotkách (převážně dopoledne, na večer si ho již nedávám, abych do sebe nedostávala na spánek mnoho sacharidů)

  • Protein= převážně v odpoledních hodinách cca 60 minut po tréninku

Nedávám si vše nějak předpisově pravidelně. Někdy doplňuji bílkoviny pouze z potravin, a když jsem nemocná, také vynechávám. Co mohu pochválit a doporučit, je ochucený protein čoko. Dříve jsem měla neochucený, ale bylo to na mne příliš hořké a tak jsem za změnu velice ráda.

  • BCAA= zatím jsem měla neochucené a byla jsem spokojena. Už se ale těším na ochucené (citrus a cherry). Užívám 1 před tréninkem a když ne před, tak určitě po, jako regeneraci.

  • Jako svačinky si dělávám KetoFit omeletu (žampionovou nebo sýrovou).

 

Nyní jsem si od 4fitness objednala proteinové PalaČinky a proteinový Puding, tak se těším, až vyzkouším a dám vědět.

Již pár dní je v provozu můj oficiální web, tak neváhejte a sledujte mne na www.martinasatkova.cz

 

Díky Martina
Facebook Instagram

 

Recept na moji ranní snídaňovou ovesnou kaši:

Do misky si odsypu libovolné množství vloček. Je super, že jsou již nadrcené, protože pak má kaše lepší konzistenci. Vločky zaliju  teplým mlékem nebo vodou, aby byly vločky zcela ponořeny a počkám, až nabobtnají. Na kousky si nakrájím čerstvé ovoce, přidám slunečnicová semínka, brusinky, rozinky, chia, sezamová a lněná semínka, přidám lžíci jogurtu a posypu skořicí. Pokud mám ráno více času, vločky si vařím v hrnci a přidám mražený rybíz, oříšky a vlastně cokoliv, na co mám chuť.

 

Také jsem vyzkoušela recept na slanou ovesnou kaši:

Do hrnce nasypu libovolné množství ovesných vloček (kolik sním). Zaliju vodou, osolím, opepřím a vařím až do vytvoření kaše. Přidám polévkovou lžíci nastrouhaného sýra, trošku petrželky, jarní cibulky nebo pórku, nechám chvíli vařit a naservíruji na talířek. Na pánvi si udělám buď vaječné volské oko nebo si uvařím vejce na tvrdo a následně položím na kaši. Podávám s kouskem cereálního chleba a čerstvou zeleninkou či bez přílohy. (podle chuti se k vločkám mohou přidat žampiony nebo kousek slaniny, krůtí šunky apod..)

Ajax loader