Cheat day – když hřešit tak chytře!

Zřejmě každý, kdo někdy držel dietu, zná pojem Cheat Day. Má svoje výhody i nevýhody, ale většina výživových poradců se shoduje, že Cheat Day je často důležitý zejména pro psychiku. Někdy ale může paradoxně nastartovat i efektivnější hubnutí. Podívejte se, jak hřešit chytře s Cheat Day nejen během vaší diety. 

 Cheat Day můžete brát i jako odměnu za výsledky, kterých jste už v dietě dosáhli.

Cheat Day: co to je? 

Co si tedy představit pod pojmem Cheat Day? Definici Cheat Day můžeme chápat jako den, kdy se odchýlíme od svého stravovacího plánu – ať už je to redukční dieta nebo třeba upravená strava během vašich tréninků. Význam Cheat Day je především po psychické stránce, protože pomáhá udržet si motivaci a někdy i duševní rovnováhu – dlouhodobá dieta zkrátka nikoho nebaví. Zkuste v Cheat Day naše fantastické sladké krémy bez cukru!

Během své diety jste se často už s pojmem Cheat Day setkali. Podívejte se, jak funguje redukce podkožního tuku, a proč je Cheat Day prospěšný. 

K čemu je Cheat Day dobrý?

Cheat Day je jednoduše dobrý k tomu, abyste nejen resetovali svůj metabolismus, ale zároveň, abyste alespoň nakrátko vypnuli a mohli si dopřát něco, na co máte chuť. Ulevit psychice během dlouhodobé diety je důležité. Odborníci se navíc shodují, že Cheat Day ničemu nevadí, pokud budete aspoň z 90 % dodržovat svou dietu, prakticky se nijak negativně neprojeví. Naopak může nastartovat váš metabolismus. 

K čemu je Cheat Day? Některé studie upozorňují, že Cheat Day má dokonce své opodstatnění v efektivitě hubnutí. Jakmile nakrátko přestanete držet dietu a začnete jíst potraviny, které byste neměli, zvýší se hladina leptinu, hormonu, který vám pomůže překonat stagnaci organismu, když si tělo zvykne na snížený příjem kalorií. 

Díky Cheat Day si dopřejete jídlo, které byste jinak v dietě nemohli jíst.

Jak často zařadit Cheat Day?

Je důležité zařadit Cheat Day jen tak často, aby nenarušoval vaše úsilí hubnout. Odborníci se shodují na tom, že optimální je jeden den v týdnu. Měli byste dodržovat rozložení alespoň 90/10. Tedy 90 % času dodržovat svůj režim a zbylých 10 % můžete zařadit Cheat Day. Pokud ale máte silnější motivaci, můžete zařadit Cheat Day klidně jen jednou za 14 dní.

Cheat day při hubnutí

Výhodou Cheat Day při hubnutí je, že pomůže překonat takzvané plató v hubnutí. Stav, kdy se tělo adaptuje na nižší příjem kalorií a hubnutí se zpomaluje, případně se úplně zastaví. Cheat Day může hubnutí zase nastartovat. 

Cheat Day při rýsování

Cheat Day můžete využít také při rýsování svalů. Během fáze rýsování svalů držíte také dietu, protože se snažíte maximálně redukovat tělesný tuk. Také v této fázi může být Cheat Day prospěšný a nastartovat metabolismus.

Rýsování svalů je spojeno s dietou. Podívejte se, jak efektivně rýsovat svaly, abyste dosáhli svého cíle.

 Nastartování organismu během Cheat Day vám může pomoct vyrýsovat svaly. 

Cheat Day při nabírání svalové hmoty

Během fáze nabírání svalové hmoty je Cheat Day také výhodou. Může vám poskytnou extra kalorie a živiny navíc, které mohou podpořit růst svalů. Nedělejte si nic z toho, že se část uloží do tuků, protože je další dny zase snadno shodíte. 

Hubnutí může ohrožovat i naši svalovou hmotu. Podívejte se, jak neztratit svaly při hubnutí. Cheat Day v tomto může pomoct.

Rozdíl mezi Cheat Day a Refeed Day

Dejte si pozor, abyste tyto 2 termíny nezaměňovali ve svém výživovém plánu. Cheat Day je den, kdy vědomě jíme jídlo, které bychom neměli, zkrátka hřešíme. Kdežto refeed day je plánovaný den, kdy naše tělo chceme nabít energií, například komplexními sacharidy, pokud intenzivně cvičíme. Refeed Day je pevnou součástí výživového plánu a neznamená, že si klidně dáme kalorické bomby jen tak na chuť – často navíc s miniem přínosných kalorií. 

Pozor na častý Cheat Meal

Během diety se můžete setkat také s pojmem „Cheat Meal“, tím je myšleno jídlo, které sníte, i když byste neměli. Cheat Meal není součástí Cheat Day. Občas si takové jídlo dá každý z nás. Jenže tady se často dostáváme na tenký led, protože častý Cheat Meal vede k příliš vysokému příjmu kalorií a naše tělo se pak dostává z kalorického deficitu, který je pro hubnutí nezbytný. Jednoduše byste nikdy neměli Cheat Meal dopustit, vždy jen Cheat Day, který je právě proto vyhrazen. 

Mimo Cheat Day byste si neměli dopřát žádné zakázané jídlo. Cheat Meal úplně vynechte.  

Cheat Day může mít i své nevýhody

Přestože se může na první pohled zdát, že Cheat Day představuje jen samé výhody, není tomu tak. Pokud máte dobrou vůli, nemusí se rizika vůbec objevit. Nicméně každý Cheat Day zároveň snižuje chuť pokračovat v dietě. Dokonce někdy může vést až k přejídání během Cheat Day, to je jen krůček od zdravotních problémů. Jaké jsou možné nevýhody?

  • Narušení režimu – každý Cheat Day je přerušením režimu diety a tím i teoretické oddálení vašeho cíle.
  • Riziko přejídání – velmi často se stává, že lidí během Cheat Day jedí takzvaně hlava nehlava. To vede k přejídání, které rozhodně nemá nic společného se zdravým životním stylem.
  • Pocit viny a stres – během konzumace zakázaných potravin se u vás může objevit pocit viny a stresu, že jste snědli něco, co jste jíst neměli. 
  • Zvýšení chuti k jídlu – každý Cheat Day zvyšuje chuť k jídlu, zpravidla na dalších 48 hodin. Ty jsou potom rizikovější k Cheat Meal.

Opravdu se Cheat Day při dietě vyplatí?

Přestože existují rizika, studie ukazují, že pro většinu je Cheat Day přínosným. Vždy se ale vyplatí si během diety Cheat Day vyzkoušet a udělat si svůj názor. Každý organismus je v tomto jedinečný a někomu naopak nemusí Cheat Day vyhovovat. Rozhodně je to dobrý sluha, ale zlý pán. Proto byste měli Cheat Days zařazovat do své diety opatrně a s rozvahou.

Ajax loader