Ajax loader

1000 mil po Mekongu Petra Synka a Vaška Kuny

 

1000 mil po Mekongu

Sjet Mekong na rychlostní kanoi a kajaku? Znělo to lákavě, ale taky dost bláznivě. A z obou těchto důvodů jsme prostě nemohli odolat.
 
 
Délkou bezmála 4909 km je Mekong jedním z největších světových veletoků. Jeho jméno pochází z thajsko-laoského „Mae Nam Khong“, což v překladu znamená „Matka Vod“. Pramení na Tibetské náhorní plošině ve výšce zhruba 5 000 m n. m, odkud stéká do jihočínské provincie Jün-nan, zčásti tvoří čínsko-barmskou a posléze barmsko-laoskou hranici. Na horním a středním toku je krajina hornatá, řeka proudí v úzkých soutěskách a vytváří peřeje. Počátek dolního toku je vymezen soutokem Mekongu s řekou Ruak ve Zlatém trojúhelníku (trojmezí Barmy, Thajska a Laosu). Vyznačuje mírnějším reliéfem krajiny a výrazně větším povodím, což způsobuje rychlý nárůst průtoku. Mekong tvoří převážnou část hranice mezi Thajskem a Laosem a pouze několikrát se od hranice odklání. Při opouštění Laosu celý tok na krátkém úseky strmě klesá, vytváří mohutné vodopády Khon a následně se rozlévá do kambodžské roviny, kde se nachází unikátní jezero Tonle Sap. To je díky svému vodnímu režimu, kdy se v období dešťů zaplňuje a v suchém období odtéká, nepostradatelné pro obživu místního obyvatelstva. Dále řeka protéká hlavním městem Kambodži Phon Pehnem a vtéká do jižního Vietnamu, kde vytváří širokou deltu a vlévá se do Jihočínského moře. Mekongská delta byla jedním z bojišť vietnamské války, je proto zajímavá nejen z přírodovědeckého, ale i historického pohledu.
 
 

 

Naše expedice 1000 mil po Mekongu byla druhým sjezdem delšího úseku řeky na sportovním plavidle (prvosjezd: Mike O´Shea, 2004). Narozdíl od první expedice jsme pádlovali na tzv. rychlostních lodích – lodích konstruovaných pro dosažení maximální rychlosti na klidné vodě. Tyto lodě sice dovolí urazit denně mnohem větší vzdálenost (50 – 80 km); na druhou stranu jsou ale vyrobeny pro závodní použití a jsou tudíž nejen rychlé, ale i extremně vratké a umožňují přepravit pouze minimum nákladu. Náš plán byl tedy sjet tolik kilometrů dolního toku, kolik nám jen naše možnosti dovolí.

 

 

Samotný průběh naší cesty představujeme v následující fotoreportáži:

Mapa naší trasy, modře jsou upádlované kilometry na vodě. Úseky nesjízdné pro rychlostní lodě jsme zdolávali po souši (zdolávali doslova, protože doprava dvou pětimetrových lodí zeměmi s minimální infrastrukturou a prašnými cestami bylo často víc náročné než samotné pádlování:).

 

 

 

 

 

 

Prvním problémem byly samotné rychlostní lodě: přeprava letadlem je kvůli jejich délce přes 5 metrů nereálná (nadlimitní zavazadla končí na 4 metrech), přeprava kontejnerem po moři časově a logisticky náročná a tak jsme nakonec zvolili variantu výroby přímo na místě. V Thajsku jsou dva výrobci rychlostních kajaků a kanoí, které se nám díky pomoci českého trenéra thajské reprezentace podařilo kontaktovat a výrobu na dálku domluvit. Napětí jak to vše dopadne z nás spadlo s dílně v Chiang Mai na severu Thajska, kdy jsme viděli, že lodě jsou bytelné (tudíž i poněkud těžší než jsme doufali) a tak by nároční podnik by měly vydržet.

 

 

 

Vyrazili jsme z  oblasti tzv. Zlatého trojúhelníku (na styku hranic Barmy, Thajska a Laosu), která získala své jméno díky významné produkci máku setého používaného k výrobě heroinu. Na několik set kilometrů nás řeka zavedla do neprostupných monzunových lesů v severním Laosu. Koryto Mekongu je tu sevřené mezi skaliska a vcelku svižně teče...

 

 

 

 

 

Na břehu domorodci rýžují zlato…

 

 

 

Nebo se z mlhy noří neproniknutelné, nekonečné lesy….

 

 

Tu a tam se ale najde i plovoucí hospoda…

 


 

Z nedotčených pralesů jsme sjeli do rýžových polí thajsko-laoských rovin, kde se Mekong za přispění mocných přítoků rychle rozrůstá a rozlévá se až do dvoukilometrové šíře, dále k majestátním vodopádům Khon a do kambodžských nížin s unikátním záplavovým jezerem Tonle Sap.

 

 

 

Mekong tu ale už moc netekl a pádlování na 40kilové lodi dalo pěkně zabrat.

 

 

 

Poslední kapitolou byla mohutná delta Mekongu, tvořená tisíci drobnými kanály, která je z hlediska šíře biodiverzity světově unikátní a stále se tu ještě jako na jednom z mála míst na světě objevují nové druhy. Většinu času jsme pádlovali úzkými kanály, kde si s námi nepěkně pohrával příliv, takže cesta k moři vedla často i proti proudu.

 

 

 

 

Konečně v moři !!! (jen zasolená čočka kamery to těžce nese…)

 

 

Sečteno a podtrženo: V rukách 1470 km pádlovaní, hromada zážitků a (propříště) cenných zkušeností… s pár z nich se s vámi ještě na závěr dělíme (třeba pro ty, co by si to chtěli sjet taky):

 

1) Na rychlostních lodích se dolní tok Mekongu jet dá. Sice ne všude hladce, ale jde to. A když ne, tak musí lodě na autobus, do autobusu, na auto (klidně i bez zahrádky), na tuk tuk, na rameno na motorku... jakkoli... jenom se někdy musí sáhnout hlouběji do kapsy..

 

 

 

 

Kanoistické koleno a kajakářský zadek zažily středověk, který po ztrátě sedačky pro kajakáře plynule pokračoval dobou temna. Uspokojivé ale bylo, ze se během cesty problémy nijak zvlášť nestupňovaly. Na vodě se dají přežít i tropická polední vedra, jen to chce pořádné krytí hlavy (kšiltovkou nebo alespoň vlasy) a nesmyvatelný opalovací krém (na začátek faktor 50, potom stačí méně).

 

 

 

2) Díky očkovaní proti choleře a enterotoxigenními E.coli (ETEC – které způsobují velkou část cestovatelských průjmů) jsme nemuseli úseky pádlovaní kouskovat víc, než bychom chtěli.. Svůj podíl na tom možná mělo i pojídání probiotik (dávek "hodných" střevních bakterií). Zatěžkávací zkouškou našich střev (a výsměchem všem cestovatelským poučkám) byla konzumace koktejlů z loupaného ovoce, ledu a mléka;). Osvědčil se i filtr na vodu Katadyn v kombinaci s přípravkem na inaktivaci virů, takže jsme mohli bezstarostně pít vodu přímo z Mekongu (tam, kde nešla koupit voda balená, nebo typické Beerlao).

 


 

 

3) Dalším překvapením pro nás byla skoro naprostá absence komárů v první polovině cesty (objevili se až na jihu Laosu a dál přes Kambodžu a v deltě)...stejně tak jako obecně dost velké mrtvo v pralesích a březích řeky. V období sucha tu bylo minimum všeho hmyzu a větší zvěř se dala potkat spíš grilu než v lese... to platilo i pro jedovaté hady, které jsme převážně potkávali naložené ve flašce kořalky.

 

4) V žádném ze čtyř státu není problém pořídit si místní simkartu, nicméně zkušenosti s nimi máme rozporuplné. V Thajsku a ve Vietnamu fungoval mobilní internet, což jsme velmi ocenili – mohli jsme zjišťovat počasí na další dny, dívat se kdy ustane silný vítr a opadnou vlny; v deltě nás GPSka se satelitními google maps zachránila od bloudění v nekonečné síti kanálů. Na celé cestě se osvědčily naše mapy natištěné na plastové folii.

 

6) A pár detailů na konec: Na spaní ve stanu člověk nemusí tahat relativně těžký a objemný spacák, ale stačí mnohem skladnější vložka do spacáku. Ideální univerzální obuv na podobnou akci - croxky (nebo spíš kopie jejich padělků). Pokud jste nikdy nejeli na motorce, neučte se to ve hlavním městě Laosu Vientiannu. Když někdo na všechno odpovídá „OK“ nebo „Yes“, neznamená to automaticky, že vám rozumí.

 

Tak sportu zdar a díky 4fitness za podporu !!!

 

Petr Synek a Vašek Kuna

(více informací o naší cestě na pomekongu.cz nebo na facebooku http://www.facebook.com/1000MilPoMekongu)

Více už v poutavém vyprávění: Travel Journal 1000 mil po Mekongu

a Objektiv - mapování celé cesty na pokračování

 

 

Informace, objednávky

Jsme tu pro Vás
Po - Pá 10 - 17h
Feel free to contact us
in English

e-mail: obchod@4fitness.cz
kontakty / mapa


tel.: +420 770 110 650

Prodejna Brno
tel.: +420 778 745 948

Akce / novinky

Všechny novinky

Volíme protein a kreatin
 • Protein a kloubní výživa,
  kreatin byl dnes převzat. Vaše proteiny jsou nejlepší. Vláknina na hubnutí je maximální spokojenost.
  Kolagen míchám s kreatinem a budu se těšit na příští objednávku.

 • Vaše vláknina na hubnutí přišla. Kolagen se hezky rozpouští. Přeji do Nového roku pevné zdraví.

 • Protein a kloubní výživa,
  chci poděkovat za vynikající Tyčinky a výrobky skvělé kvality. Máte dobré ceny.

 • Jen potvrzuji, že kreatin dorazil, i vláknina na hubnutí. Kvalitní proteiny jsou v dnešní době docela vzácné.
  Děkuji za transakci. V nejbližší době budu objednávat další zboží s kreatinem.

 • Protein a kloubní výživa pane bakaláři určitě můžete uvést na Vašich int. stránkách.

 • Z vlastní zkušenosti chválím ceny i kolagen. Vždy blesková dodávka s kreatinem.

 • Jen samé jedničky tomuto kreatinu, už jsem tu kreatin nakupoval několikrát a vždy spokojen.....Dobrý i kolagen.

 • Zboží dnes dodáno, kloubní výživa a proteiny.
  Velmi dobrý kolagen. Hodnotím vstřícnost a rychlost omega 3.
  Ještě jednou chválím kolagen a do budoucna si přeji tyčinky s kloubní výživou.

 • Protein i kloubní výživa přijetí Tyčinky potvrzuji. Vaše proteiny na hubnutí jsou vláknina a kolagen?
  Velice si cením Vašeho profesionálního přístupu k omega 3 zpracování. Ještě jednou velice kolagen.

 • Protein a kloubní výživa,
  kreatin se rozpouští skvěle, i vláknina na hubnutí dorazila.
  Blahopřeji ke krásným novým a praktickým obalům!

 • Protein dnes obdržel objednávku kloubní výživa. Vaše proteiny jsou suprové a hlavně fungují a ještě ta doprava-balada. Už jsem váš stálý zákazník.

 • Protein a kloubní výživa, chci Tyčinky a moc poděkovat za omega 3 a bezproblémové omega 3. Včera v poledne jsem objednala a dnes ráno už obdržela kreatin...neuvěřitelné a super..... ještě jednou moooc. kolagen.

 • Kloubní výživa,
  protein tyčinky moc chutná. I kolagen. Tak bleskurychlé dodání omega 3 jsem opravdu nečekala a jsem velmi příjemně překvapena. Určitě se s důvěrou obrátím!

 • Přeji úspěšná kloubní výživa a jen tak spokojené zákazníky jako jsem já, s kreatinem.

 • Protein a kloubní výživa,
  zásilku už mám doma,kolagen je za omega 3. Dodané zboží, proteiny jsou super, příště až budu objednávat, tak jedině u Vás.
  Ještě jednou kolagen.

 • Protein a kloubní výživa, jen chci poděkovat za to, ze vaše proteiny jsou a doufám že i dlouho budou skvělé. Ty ceny jsou opravdu příjemné,budu nakupovat už jen u vás. S kreatinem.

 • Protein večer,
  kreatin mi dnes dorazil. Moc díky za bezvadné zboží, kolagen a rychlost. Tyčinky určitě ráda vyzkouším. Tyčinky proteinové.

 • Protein a kloubní výživa,
  včera mi byla doručena má vláknina na hubnutí.
  Zároveň tyčinky a kolagen. Tímto děkuji za omega 3 a bezproblémové omega 3.
  S kreatinem a přáním hezkého dne

 • Protein a kloubní výživa,
  je kolagen jak má být. Vše bylo dobře zabaleno i vláknina na hubnutí.
  Se všemi objednanými proteiny jsem spokojen po všech stránkách. Těším se na nový kolagen a přeji celému Vašemu týmu tyčinky a kloubní výživu, jen tak dále.
  S kreatinem.

 • Tyčinky a kloubní výživa,
  kolagen obsahuje tyčinky za omega 3.Dokonce mně omega 3 mé objednávky přivezli až domů, což se mně u ,,České pošty,, stane
  z deseti zásilek sotva 2x..Kolagen.

 • Krásný protein a kloubní výživa,
  Ráda bych kolagen a vyjádřila své tyčinky za servis, s jakým se u Vás tyčinky a za skvělé ceny prodávají!
  Mnou nově objevená tyčinka Tvrďák je přesně podle mého gusta a protein WPC60 má dokonalou mléčnou chuť!

 • Protein a kloubní výživa,
  už mám zboží doma.
  Kolagen moc příjemně funguje. Díky za změnu omega 3 dodání, jste super.
  100% budu v budoucnu nakupovat u Vás!
  S kreatinem.

 • Mnohokrát děkujeme za omega 3 z naší objednávky. Také děkujeme za milý Omega 3 dárek. 4 cereal mix, moc mi chutnají, zdá se že se stanou mým oblíbeným produktem.
  Těšíme se na další tyčinky.

 • Protein a kloubní výživa, včera jsem objednal a dnes obdržel objednaný kolagen. Vláknina na hubnutí doručena ok. Ještě doručení tyčinky kolagen a je to. Stejně tak kolagen za omega a zodpovězení telefonických dotazů omega 3. Získali jste dalšího spokojeného zákazníka.


Všechny názory
Ostatní odkazy


Fakturační údaje

Fakturační údaje:
4FITNESS s.r.o.
Příkop 843/4
BRNO-STŘED, ZÁBRDOVICE
602 00 BRNO 2

IČ: 04213815
DIČ: CZ04213815Bankovní spojení:
Pro Českou republiku
FIO: 2900820724/2010
Pro Slovensko
IBAN CZ3720100000002901024789 SWIFT FIOBCZPPXXX

Výdejní místo

4fitness.cz
Pionýrská 3, Brno
602 00
mapa

Kontakty

tel.: (+420) 770 110 650
e-mail: obchod@4fitness.cz
Provozní doba internetového obchodu:
Po - Pá 09-18h

Design 2011 www.matlocha.cz
Partneři 4FITNESS.cz: