L-Tryptophan 1 kg | Tryptofan

Tento produkt ještě nikdo nehodnotil

Platba předem na účet

109 4,24
Cena s DPH

K ceně jsou připočteny poplatky dle podmínek přípravy vlastního produktu
 
 

Namíchat vlastní mix ve VLP
Chcete své vlastní složení?
Namícháme vám libovolnou kombinaci

L-Tryptophan neboli Tryptofan v ceně 1 090 Kč / 1000g.

Počet dávek: 1000

Obsah L-Tryptophanu: 99 %

Složení
: L-Tryptofan
 
Rozpustnost Tryptofanu:  slabší
Chuť: hořká


Hmotnost výrobku: 1000g
 

Surovina farmaceutické čistoty.

Vyrobeno v ČR. U všech surovin laboratorně sledujeme ukazatele čistoty a zdravotní nezávadnosti. Výroba fermentací. Po otevření spotřebujte nejpozději do 4 měsíců. 
 
 
Může se vám také hodit odměrka.

L-Tryptophan | Tryptofan ovlivňuje spánek:

  • Tryptofan je  základem pro serotonin ovlivňující únavu a spánek
  •  L-Tryptophan pomáhá navozovat pocit pohody a příjemné únavy
  • Tryptofan dále snižuje chuť k jídlu, což má přímou souvislost s úrovní spánku
  • spánek zároveň podporuje nárůst svalů, vylučování růstového hormonu a tím i lepší proteosyntézu 
  • nedostatek Tryptofanu bývá doprovázen změnami nálad, zhoršenou pamětí, onemocněními kůže a poruchami CNS
  • L-Tryptofan mohou užívat lidé mající poruchy spánku, poruchy nálad, ataky žravosti a deprese

Tryptofan je jednou z osmi esenciálních aminokyselin, které tělo musí získávat ze stravy podobně jako vitamíny a minerály.

Můžete se setkat také s názvem L-tryptofan.  Aminokyselina tryptofan je nezbytná pro vznik serotoninu a melatoninu, dvou hormonů „dobré nálady“. Zvláště u sportovců je duševní pohoda a dostatečný spánek podmínkou ideální regenerace a lepších výkonů.

Tělo přijímá tryptofan v komplexních bílkovinách, které musí nejprve rozštěpit na jednotlivé aminokyseliny. Celkový denní příjem tryptofanu ze stravy se odhaduje na 500 až 1 500 mg. Krví je tryptofan přiváděn do jater a mozku, kde je transformován na metabolity tvořící nové bílkoviny, vitamíny B3 a serotonin.

Častou příčinou nedostatku tryptofanu může být nedostatečná schopnost žaludečních šťáv tryptofan z potravy získat, což se týká velké části starších osob. Využití tryptofanu z komplexních bílkovin zajišťují kyselina chlorovodíková a trypsin. Obě šťávy mohou být snadno deregulovány častým užíváním některých léků, např. antacid.

Zvýšené nároky na příjem tryptofanu nelze z běžné stravy dost dobře zpokrýt. Do mozku je totiž tryptofan dopravován spolu s dalšími pěti aminokyselinami. Tyto aminokyseliny mají v transportu před tryptofanem absolutní přednost a bílkoviny s vysokým obsahem tryptofanu mají vždy též vysoký obsah některé z konkurenčních aminokyselin. Příjem izolovaného tryptofanu z doplňku stravy nebo léku není naštěstí limitován konkurencí dalších aminokyselin. BCAA se nedoporučují konzumovat společně s tryptofanem, se kterým soutěží o své místo, a proto je lepší brát je odděleně v jinou dobu.

Tryptofan a hormon melatonin

Tryptofan rovněž hraje roli v metabolismu důležitého hormonu - melatoninu. V mozku se část serotoninu metabolizuje na melatonin. Melatonin je neurohormon, který ovlivňuje biologické rytmy, konkrétně cyklus spánku. Jeho množství v těle (rovněž závislé i na množství přijatého tryptofanu) určuje kvalitu spánku i regeneračních procesů. Mezi uživatele tryptofanu můžeme proto zařadit také nespavce.

Serotonin je biologicky aktivní látka významná jako přenašeč nervových vzruchů v CNS, kde ovlivňuje naši náladu a psychický stav. Při nedostatku serotoninu vzniká podrážděnost, agresivita, deprese, někdy také migrény úzkosti a poruchy spánku, souhrnně nazývané syndrom nedostatku serotoninu. K nedostatku serotoninu přispívá: nedostatek tryptofanu, setrvalý stres, nadužívání alkoholu a některých látek v lécích.

Tryptofan se významně účastní procesu tvorby bílkovin a je důležitý pro látkovou výměnu v játrech. Některé studie potvrdily vliv tryptofanu na vylučování růstového hormonu během hlubokého spánku.

Biologickou využitelnost tryptofanu lze posílit současným užíváním vitamínu B6, který působí jako koenzym  přeměny tryptofanu na serotonin. Veliký nadbytek vitaminu B6, který je mezi kulturisty oblíbený pro své účinky při budování svalové hmoty, ale může způsobit nedostatek tryptofanu. Využitelnosti tryptofanu v menší míře pomáhá i vitamín B5 a vitamín B3. Případný deficit vitamínu B3 má za následek, že až 25 % přijatého tryptofanu může padnout na jeho doplnění. Aminokyselina tryptofanu je v podstatě předstupněm vitaminu B3 s charakterem provitaminu. Nedostatek vitaminu B3 - niacinu je možné substituovat přísunem tryptofanu. Přibližně 60 mg tryptofanu odpovídá 1 mg niacinu. Vitamin B3 je klíčový pro látkovou výměnu bílkovin, tuků a sacharidů.

Užívání tryptofanu přináší mnoho výhod. Zcela přirozeným způsobem tlumí výkyvy nálad, depresivní  a úzkostné stavy, snižuje psychické a  nervové napětí, stresové reakce a pomáhá překonat abstinenční příznaky po sladkostech či stimulantech.

Pravidelné i dlouhodobé užívání tryptofanu jako doplňku do denních dávek zhruba 600-700 mg je zdravotně naprosto bezpečné. Vyšší dávky  tryptofanu se nedoporučují (je nutno registrovat příjem tryptofanu i z jídla). Pokud je tryptofan užíván v lékových dávkách, je žádoucí periodické monitorovat činnost jater.

Tryptofan užíváme 2x denně mezi jídly, nebo 1 hodinu před usnutím.  Účinky na sobě pocítíte od 3 do 10 dnů užívání.

Dávkování L-Tryptophanu u dospělého jedince:
před spánkem přijměte 0,5 až 0,7 g L-Tryptophanu a dostatečně zapijte.

Jedna zcela rovná čajová lžička představuje 0,6g Tryptophanu.

 
 
 

Nutriční hodnoty (na 100 g): Nutriční hodnoty (na 1 g):
Energetická hodnota 1672 kJ 16,72 kJ
Energetická hodnota 398 kcal 3,98 kcal
Tuky 0 g 0 g
z toho nasycené mast. kys. 0 g 0 g
Sacharidy 0 g 0 g
z toho cukry 0 g 0 g
Bílkoviny 99 g 0,99 g
Vláknina 0 g 0 g
Sůl 0 g 0 g

Podobné produkty

Nebyl nalezen žádný produkt

Ajax loader