Squashistka Klimundová poprvé porazila Ertlovou

30.10. 2014
Praha – České squashistky odehrály ve sportovním centru Hector další turnaj nejvyšší domácí soutěže. V sezoně se jednalo o druhé střetnutí jednotlivkyň, a protože už je pomalu čas začít sbírat body pro nominaci na březnové mistrovství republiky, účast byla opravdu hojná.

Celkem 32 hráček bylo nalosováno do herního pavouku o 5 kolech. Turnaj se dohrával až do konečného umístění všech přihlášených. Přestože tentokrát chyběla česká jednička Lucie Fialová, která se v té době účastnila turnaje v Itálii, nebyli jsme ochuzeni o vynikající squash.

Jako nasazená jednička nastoupila na kurty zkušená extraligová hráčka brněnské Viktorie a trojnásobná mistryně republiky, Olga Ertlová. Při pohledu na startovní listinu bylo jasné, že druhou kandidátkou na účast ve finále je pražská Anna Klimundová. Hráčka Squashclubu Strahov se již v loňské sezoně netajila ambicemi posunout se herně blíže Lucii Fialové a Olze Ertlové, zatím se jí však nad Olgou v žádném ze vzájemných střetnutí nepodařilo získat ani jeden set.

První dvě kola turnaje na Hectoru nepřinesla žádné překvapení, z nasazených hráček se do čtvrtfinále mezi osmičku nejlepších neprobojovala pouze ostravská Klára Mihulová, kterou ve druhém kole vyřadila z dalších bojů o přední umístění zkušená Denisa Linhartová starší.

Následující čtvrtfinálové kolo ale již zcela jasně oddělilo hráčky patřící k domácí špičce, do semifinále postoupily všechny čtyři ženy z top 5 republikového žebříčku.

Následovalo první semifinále, do kterého nastoupily Olga Ertlová a Zuzana Kubáňová. A první finalistkou se po tuhém boji stala Olga Ertlová. Druhé semifinálové střetnutí tak dramatické nebylo, Anna Klimundová porazila Evu Feřtekovou 3:0 s větší převahou, než probíhal první zápas.

Když se na ostatních kurtech již skoro nehrálo a většina hráček se přemístila do obecenstva, přišlo na řadu finále mezi Olgou Ertlovou a Annou Klimundovou. Vstup do utkání jednoznačně ovládla Olga, vedla v prvním setu již 10:0, než se její soupeřce podařilo odvrátit hrozbu „kanárka" ziskem alespoň jednoho bodu.

Samozřejmě to není ideální začátek, ale právě proto, že to byl první set, jsem to moc neřešila. Soustředila jsem se na ty tři další, které jsem musela vyhrát," přiznala se Anna, které se hned v následujícím setu opravdu podařilo utkání vyrovnat a srovnat na 1:1 na sety.

Vyrovnaně se hrálo i dál, utkání se dostalo do stavu 2:2 a před hráčkami se rýsovala rozhodující pátá sada. Zdálo se, že s fyzičkou je na tom lépe strahovská hráčka:

Je fakt, že fyzicky jsem se cítila dobře. Po čtvrtém setu jsem se vůbec nebála jít do rozhodujícího pátého, naopak, viděla jsem to jako výhodu pro mě."

V dramatické koncovce posledního setu obě hráčky disponovaly několika neproměněnými mečboly, až Anna Klimundová ukončila zápas tím třetím 15:13 ve svůj prospěch. Poprvé v kariéře tak Ertlovou dokázala porazit:

Šla jsem na kurt se základním plánem, který se pak v průběhu utkání upravoval podle toho, co zrovna fungovalo a co ne. Je nutné se umět přizpůsobit během hry. Co zápas nakonec rozhodlo pořádně nevím, možná jsem na konci v důležitých chvílích měla chladnější hlavu. Snažila jsem se byt trpělivá a zbytečně nechybovat."
Domácí scéna tak zaplňuje mezeru, která až doteď zela mezi dvěma nejlepšími squashistkami Lucií Fialovou a Olgou Ertlovou a zbytkem žebříčku. Rozšiřují se řady hráček, které jsou schopné aspirovat na zisk mistrovského titulu. Máme se na co těšit.